Dicortineff – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 25.10.2022

Dicortineff – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dicortineff to krople do oczu i uszu, stosowane w stanach zapalnych i po urazach tych narządów. Lek zawiera neomycynę i gramicydynę, które mają działanie przeciwbakteryjne oraz fludrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Dicrotineff

Czym jest Dicortineff

Produkt Dicortineff to krople do oczu i uszu w postaci zawiesiny, bezpieczny od 2 roku życia. Stosowany jest w stanach zapalnych oczu (gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek, brzegów powiek), także stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego mogą być wskazaniami do stosowania. Dicortineff jest używany także po urazach lub zabiegach operacyjnych w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego. 

Dicortineff to lek złożony, który stanowi połączenie substancji przeciwzakaźnych i przeciwzapalnych. Zawiera trzy substancje aktywne: neomycynę (w postaci siarczanu neomycyny), gramicydynę i octan fludrokortyzonu

Mechanizm działania

Dzięki zawartości trzech substancji Dicortineff ma szerokie spektrum działania. Neomycyna zapewnia efekt bakteriobójczy na tlenowe pałeczki Gram (-), gronkowce i in., z kolei gramicydyna działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie na ziarniaki Gram (-), Gram (+) i mykobakterie. Fludrokortyzon to substancja sterydowa, zwalczająca odczyny zapalne i uczuleniowe.

Skład leku

1 ml kropli Dicortineff zawiera 2500 j.m. neomycyny, 25 j.m. gramicydyny i 1 mg fludrokortyzonu. Ponadto Dicortineff ma w składzie substancje pomocnicze tj. chlorek benzalkoniowy, trolaminę, rozcieńczony kwas solny, chlorek sodu, etanol i wodę oczyszczoną.

Jak dawkować lek?

Produkt leczniczy Dicortineff wskazany jest wyłącznie do użytku miejscowego.  

W przypadku problemów okulistycznych zwykle podaje się 1-2 krople produktu Dicortineff do worka spojówkowego od 2 do 5 razy dziennie. 

W stanach laryngologicznych podaje się 2-4 krople do przewodu słuchowego na opatrunku z częstością 2-4 razy na dobę. Produkt może być również wkroplony bezpośrednio do przewodu słuchowego, w tym wypadku jednak pacjent powinien pozostać w pozycji leżącej na boku przez około kwadrans po aplikacji leku.

Lek stosuje się przez minimum 2 dni, ale nie dłużej niż tydzień. Pozwala to uniknąć nadkażeń, wzrostu ciśnienia śródgałkowego, a także jaskry czy zaćmy posterydowej u podatnych osób.

Możliwe działania niepożądane preparatu Dicortineff

Możliwe działania niepożądane

Zwykle produkt leczniczy Dicortineff jest dobrze tolerowany przez pacjentów. U osób predysponowanych może dojść do rozwinięcia reakcji nadwrażliwości (reakcji alergicznych), objawiających się np. pieczeniem, świądem, kłuciem. 

Innymi działaniami niepożądanymi są reakcje uczuleniowe i rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek.

Przewlekłe stosowanie sterydu (fludrokortyzon) do gałki ocznej może prowadzić do perforacji (przedziurawienia) rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrz oka, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia i rozwoju zaćmy podtorebkowej tylnej.  

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Najważniejsze przeciwwskazanie do korzystania z kropli Dicortneff to nadwrażliwość na którykolwiek składnik aktywny lub pomocniczy preparatu, a także inne antybiotyki z grupy aminoglikozydów. 

Dicortineff nie powinien być stosowany do leczenia wirusowych, gruźliczych lub grzybiczych zakażeń oczu lub uszu. 

Aplikacja kropli do oczu jest przeciwwskazana u pacjentów z ubytkami nabłonka rogówki lub jaskrą. Perforacja błony bębenkowej stanowi przeciwwskazanie do podawania do ucha. 

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na miejscowe zastosowanie produktu Dicortineff, tylko niewielkie ilości substancji czynnych mogą przedostawać się do krążenia ogólnego i wywoływać interakcje. Przewlekłe stosowanie kropli zwiększa ryzyko reakcji z lekami zwiotczającymi, przeciwzakrzepowymi lub przeciwcukrzycowymi.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego ogólnoustrojowego stosowania antybiotyku aminoglikozydowego, gdyż zwiększa się ryzyko działania ototoksycznego, nefrotoksycznego i neurotoksycznego leków.  

Jednoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów CYP3A4 (np. kobicystat) zwiększa ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych.  

Dicortineff a soczewki kontaktowe

Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni z nich zrezygnować na czas leczenia kroplami Dicortineff stanów zapalnych w obrębie oka. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, który może doprowadzić do zabarwienia soczewek i podrażnienia oczu, powinno się odroczyć założenie soczewek na co najmniej 15 minut od zakroplenia preparatu.

Dicortineff a ciąża

Ze względu na zawartość antybiotyku aminoglikozydowego i sterydu Dicortineff jest niewskazany u kobiet w ciąży. 

W testach na zwierzętach stwierdzono większą częstotliwość rozszczepu podniebienia i zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego u płodu po zastosowaniu sterydu, z kolei aminoglikozydy wykazują działanie ototoksyczne na płód (uszkadzają ucho wewnętrzne).   Tego typu ryzyko jest jednak bardzo niskie wśród ludzi. 

Dicortineff a karmienie piersią

Nie wiadomo czy i na ile substancje zawarte w kroplach Dicortineff przenikają do mleka kobiecego po zastosowaniu miejscowym. Ze względu na niemożliwość ustalenia ryzyka decyzja o podaniu leku i podtrzymaniu lub zatrzymaniu karmienia piersią powinna być podjęta wraz z lekarzem.

Dicortineff a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych

Po podaniu kropli Dicortineff do oka może dojść do przemijającego zaburzenia ostrości widzenia - zamazania czy zamglenia obrazu. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych lub obsługiwać maszyn do momentu ustąpienia dolegliwości. 

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Dicortineff

Substancje czynne: neomycyna, gramicydyna, fludrokortyzon 
Wskazania: stany zapalne oczu i uszu 
Zastosowanie: do oka (worka spojówkowego), do ucha (przewodu słuchowego) 
Dawkowanie: do oka: 1-2 krople do worka spojówkowego od 2 do 5 razy dziennie; do ucha 2-4 krople do przewodu słuchowego na opatrunku 2-4 razy na dobę 
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, zakażenie grzybicze, wirusowe, gruźlicze, perforacja błony bębenkowej, ubytki rogówki, jaskra 
Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości (kłucie, pieczenie, świąd)

Inni czytali również

Heviran Comfort – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Heviran Comfort – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opryszczka wargowa często powraca w okresie przeziębienia czy osłabienia odporności. Jednym ze sposobów na jej opanowanie jest wykorzystanie leków przeciwwirusowych, przede wszystkim acyklowiru. Tę substancję znaleźć można w tabletkach Heviran Comfort.

Charakterystyka produktów leczniczych
19.12.2022
Clatra - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Clatra - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Clatra jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym wskazanym w pokrzywce i uczuleniowym zapaleniu błony śluzowej nosa i spojówek. Substancją czynną zawartą w preparacie jest bilastyna. 

Charakterystyka produktów leczniczych
08.12.2021
Sposoby na kaca i jak go uniknąć?
Sposoby na kaca i jak go uniknąć?

Kac jest to złe samopoczucie pojawiające się w ciągu kilku godzin po spożyciu alkoholu. Nie jest groźny, jednak może zepsuć wrażenie po niejednym udanym przyjęciu.

Artykuł
06.01.2022
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!