Pulmicort zawiesina do inhalacji - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 05.01.2023

Pulmicort zawiesina do inhalacji   informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Pulmicort

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Pulmicort to zawiesina do nebulizacji, jest produktem leczniczym, który jest stosowany przede wszystkim przez pacjentów z astmą. Co zawiera Pulmicort? W jaki sposób działa?

Spis treści

Czym jest Pulmicort?

Pulmicort jest zawiesiną do nebulizacji, tzn. szczególnego rodzaju inhalacji. Głównym składnikiem jest budezonid. Dostępne są trzy preparaty Pulmicort, o dawce 0,125 mg budezonidu na 1 ml zawiesiny, 0,25 mg/ml oraz 0,5 mg/ml.

Pulmicort jest stosowany w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), a także w ostrym zapaleniu krtani, tchawicy i oskrzeli.

Mechanizm działania

Budezonid jest syntetycznym sterydem (w tym wypadku do stosowania wziewnego)o silnym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Jego działanie jest przede wszystkim miejscowe, dzięki czemu może intensywnie działać na objawy, z jednoczesnym ograniczeniem działań niepożądanych.W związku z tym budezonid zmniejsza nasilenie objawów astmy czy POChP w układzie oddechowym. Również pacjenci z ostrym zapaleniem krtani mogą odczuć korzyść ze stosowania preparatu Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji.

Budezonid działa poprzez hamowanie działania komórek odpornościowych, ponadto blokuje wydzielanie histaminy oraz zmniejsza skurcz oskrzeli. Ponadto miejscowo lek zmniejsza obrzęk.

Skład leku

Poza budezonidem, będącym substancją czynną, Pulmicort zawiera edetynian dwusodowy, chlorek sodu, polisorbat, bezwodny kwas cytrynowy oraz wodę oczyszczoną.

Jak stosować lek?

Lek stosuje się za pomocą nebulizatora z ustnikiem, w przypadku małych dzieci należy stosować maskę twarzową. Można go mieszać z 0,9% roztworem chlorku sodu (tzw. sól fizjologiczna). Po każdorazowym użyciu należy wypłukać usta, a w przypadku stosowania maski twarzowej - obmyć twarz. Pozwala to uniknąć podrażnień skóry oraz pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia kandydozy i innych zakażeń grzybiczych.

Nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych celem podawania preparatu Pulmicort, gdyż niemożliwe jest podanie odpowiedniej dawki leku.

Otwarty pojemnik z zawiesiną można przechowywać w zacienionym miejscu, osłonięty folią, do momentu całkowitego zużycia roztworu, jednak nie dłużej niż przez 12 h.

W przypadku zmiany stosowania sterydów z tych podawanych doustnie na podawanie wziewne (zwłaszcza jeśli było to długotrwałe podawanie glikokortykosteroidów w leczeniu np. ciężkiego przebiegu astmy) należy zachowywać szczególną ostrożność ze względu na możliwe zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Dawkę preparatu należy modyfikować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Stosowanie preparatu Pulmicort rozpoczyna się od dawki 1 do 2 mg dziennie, w późniejszym okresie całkowita dawka wynosi 0,5 do 4 mg budezonidu na dobę. Należy stosować możliwie jak najmniejszą skuteczną dawkę. W przypadku POChP dawka może wynosić nawet 8 mg, ale w tej chorobie nie powinno się stosować budezonidu dłużej niż przez 10 dni (do czasu poprawy stanu chorego).

Jak dawkować lek u dzieci?

Podobnie jak u dorosłych stosuje się najmniejszą skuteczną dawkę, rozpoczynając od dawki 0,25 do 0,5 mg budezonidu na dobę, kontynuując terapię w dawce od 0,25 do 2 mg na dobę.

Najczęstsze działania niepożądane preparatu Pulmicort

Najczęstsze działania niepożądane to występowanie zakażeń grzybiczych w obrębie jamy ustnej i gardła, a także kaszel czy chrypka. Pulmicort może także powodować podrażnienie dróg oddechowych (przede wszystkim gardła). Częstość występowania zakażeń jest wyższa w przypadku, gdy chory nie stosuje się do płukania ust po każdorazowym użyciu preparatu.

Rzadziej występujące działania niepożądane preparatu Pulmicort

Do rzadkich działań niepożądanych należą zaburzenia widzenia (w tym związane z jaskrą lub zaćmą), zmiany zachowania i nastroju, reakcje nadwrażliwości, np. może wystąpić obrzęk naczynioruchowy języka, obrzęk krtani mogący utrudniać oddychanie, zapalenie kontaktowe skóry. U nielicznych pacjentów występują podrażnienie skóry twarzy, skurcze mięśni. Możliwe jest także wystąpienie paradoksalnego skurczu oskrzeli, ale i wstrząs anafilaktyczny, którego objawem jest m.in. gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego. Rzadko występują objawy ogólne stosowania kortykosteroidów, takie jak zmniejszenie gęstości kości.

Pulmicort może zwiększać ryzyko zapalenia płuc u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Nie jest to jednoznaczny wniosek z przeprowadzanych badań, natomiast należy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać wyznaczonego czasu stosowania wziewnego budezonidu i innych kortykosteroidów.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na budezonid lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu Pulmicort.

Interakcje z innymi lekami

Należy unikać stosowania preparatu Pulmicort z lekami przeciwgrzybiczymi, antyretrowirusowymi oraz innymi wpływającymi na izoenzym CYP 3A4.

W trakcie jednoczesnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych i budezonidu obserwuje się zwiększenie poziomu sterydu we krwi, ale nie obserwowano działań ubocznych.

W trakcie używania preparatu Pulmicort badanie polegające na teście stymulacji ACTH może przynieść fałszywe wyniki.

Pulmicort a ciąża i karmienie piersią

Nie wykazano negatywnego działania na płód lub kobietę w ciąży w trakcie stosowania budezonidu. Tak jak w przypadku innych leków, należy rozważyć potencjalne korzyści ze stosowania leku i zastosować się do nich.

Budezonid przenika do mleka, natomiast wydaje się być bezpieczny w przypadku stosowania leku w zalecanych dawkach i przypuszczalnie nie ma wpływu na karmione dziecko.

Pulmicort a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Pulmicort nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Pulmicort

Substancja czynna: budezonid

Wskazania: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli

Zastosowanie: w nebulizacji

Dawkowanie: dzieci: początkowo 0,25 do 0,5 mg na dobę, kontynuacja - 0,25 do 2 mg na dobę; dorośli: początkowo 1 do 2 mg na dobę, później 0,5 do 4 mg na dobę (w POChP do 8 mg)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu

Główne działania niepożądane: zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła, podrażnienie gardła, kaszel, chrypka

Pulmicort

Inni czytali również

Wskaźnik Pearla - jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?
Wskaźnik Pearla - jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Metody antykoncepcji są mnogie. Skuteczność antykoncepcji jest różna. W poniższym artykule wymienimy najskuteczniejsze metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet aktywnych seksualnie.

Artykuł
16.02.2023
Metody antykoncepcji niehormonalnej
Metody antykoncepcji niehormonalnej

Antykoncepcja niehormonalna jest alternatywą dla hormonalnych metod antykoncepcji, które ze względów zdrowotnych lub światopoglądowych nie zawsze mogą być stosowane przez parę.

Artykuł
24.03.2023
Tabletki na wywołanie okresu bez recepty. Czy można je dostać?
Tabletki na wywołanie okresu bez recepty. Czy można je dostać?

Regularne krwawienia miesięczne to nieodłączny etap życia każdej kobiety. Zanik okresu, który nie wynika z ciąży, budzi strach i niepokój. Czy istnieją jakieś sposoby na wywołanie okresu?

Artykuł
30.12.2022
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!