Octeangin - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 18.01.2023

Octeangin   informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Octeangin jest preparatem dostępnym na receptę, w postaci twardych pastylek, zawiera oktenidynę jako substancję czynną. Na co działa preparat Octeangin i jak można go stosować?

Spis treści

Czym jest Octeangin?

Octeangin jest preparatem stosowanym w zapaleniu błony śluzowej gardła, jamy ustnej, tzn. przy występowaniu bólu, zaczerwienienia, opuchlizny.

Mechanizm działania

Oktenidyna (konkretnie - dichlorowodorek oktenidyny) ma właściwości powierzchniowo czynne, co pozwala na wejście w reakcję z błoną lub ścianą komórkową drobnoustroju, które stanowią mikroorganizmy chorobotwórcze. Wpływa to na ich czynność komórkową. Działanie oktenidyny na skórę i błonę śluzową, także w jamie ustnej utrzymuje się przez dłuższy czas ze względu na to, że nie jest lotny oraz nie ulega wchłanianiu (na podstawie badań przedklinicznych).

Preparat jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Skład leku Octeangin

Poza chlorowodorkiem oktenidyny Octeangin zawiera izomalt, kwas winowy, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukralozę oraz aromaty (m.in. zawiera glikol propylenowy).

Jak dawkować lek u dorosłych?

Octeangin powinien być stosowany u dorosłych co 2-3 godziny, lek należy powoli rozpuszczać tabletkę w jamie ustnej. Maksymalna dawka to 6 tabletek Octeangin na dobę. Octeangin powinien być stosowany przez maksymalnie 4 dni.

Jak dawkować lek u dzieci?

Octeangin może być stosowany tak jak u dorosłych i u dzieci od 12 roku życia. Nie powinien być podawany młodszym chorym.

Najczęstsze działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych nie jest znana. Octeangin może powodować działania niepożądane takie jak reakcje alergiczne, podrażnienia żołądka. Pastylki mogą działać podrażniająco także na błonę śluzową jamy ustnej. Ponadto może się pojawić uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, ból brzucha czy nudności. Mogą pojawić się także objawy związane z lekkim działaniem przeczyszczającym jednego ze składników preparatu Octeangin (izomaltu).

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane lek należy odstawić. Mogą wystąpić inne działania niepożądane, niewymienione wyżej.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku stanowi przeciwwskazanie do stosowania preparatu Octeangin. Również chorzy z ciężką nietolerancją fruktozy nie powinni stosować Octeangin ze względu na zawartość izomaltu.

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi lekami.

Octeangin a ciąża i karmienie piersią

Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin w okresie ciąży. Badania z użyciem oktenidyny przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały wpływu, natomiast ze względu na brak pewnych informacji nie należy stosować preparatu w okresie ciąży.

Nie ma dotychczas pewnych badań na temat bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin także w okresie karmienia piersią. Nie są zbadane także objawy mogące wystąpić u dziecka karmionego piersią. Na podstawie dostępnych danych nie należy stosować leku Octeangin podczas karmienia.

Octeangin a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku względem prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcie stosowania preparatu Octeangin.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Octeangin

Substancja czynna: dichlorowodorek oktenidyny

Wskazania: zapalenie gardła, jamy ustnej do stosowania krótkotrwałego

Zastosowanie: doustne, pastylki powolnego rozpuszczenia w jamie ustnej

Głównie przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nietolerancja fruktozy

Główne działania niepożądane: podrażnienie jamy ustnej i żołądka, nudności, ból brzucha, uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne

Inni czytali również

Structum – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Structum – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Structum to preparat wykorzystywany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych. Każda kapsułka zawiera 500 mg substancji czynnej pod postacią chondroitynosiarczanu sodu.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.03.2023
Dostinex – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dostinex – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dostinex jest lekiem, który może być stosowany w celu zahamowania laktacji. Co zawiera Dostinex? Jak go stosować?

Charakterystyka produktów leczniczych
09.03.2023
Bezsenność - kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?
Bezsenność - kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?

Krótkotrwałe epizody zaburzeń snu mogą przytrafić się każdemu. Nie zawsze jednak sięganie po dostępne bez recepty leki nasenne, korekta nawyków związanych z tzw. higieną snu  czy też inne domowe sposoby przynoszą skutek, a problemy ze snem się przedłużają. Jak należy postąpić w takim przypadku? Dowiedz się więcej o leczeniu bezsenności u lekarza.

Artykuł
06.03.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!