Neurovit – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 25.01.2023

Neurovit – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Neurovit

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Lek Neurovit jest stosowany w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Tabletki powlekane zawierają trzy witaminy z grupy B - B1, B6 oraz B12. Jak i kiedy stosować lek Neurovit? Do leczenia jakich schorzeń jest przeznaczony?

Spis treści

Czym jest lek Neurovit? Mechanizm działania

Witaminy z grupy B pełnią istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina B1 wpływa na czynność komórek nerwowych i syntezę przekaźników wykorzystywanych przez układ nerwowy.

Witamina B6 również ma wpływ na syntezę neuroprzekaźników i istotnych enzymów w komórkach nerwowych.

Witamina B12 jest związana z tworzeniem kwasów nukleinowych oraz ma wpływ na gospodarkę kwasami tłuszczowymi w komórkach nerwowych.

Podaż tych witamin jest wykorzystywania w leczeniu schorzeń nerwów obwodowych. Wiadomym jest, że z niedoborem witamin z grupy B związane są ciężkie choroby neurologiczne, a zapobieganie ich niedoborom i uzupełnianie prowadzi do utrzymania prawidłowego metabolizmu w tkance nerwowej.

Skład leku

Poza witaminą B1, B6 i B12 Neurovit zawiera takie substancje pomocnicze jak skrobia żelowana, cytrynian sodu, kwas cytrynowy, krzemionka koloidalna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, powidon, makrogol, dwutlenek tytanu, talk, hypromeloza, poliakrylan.

Jak stosować lek?

Lek Neurovit stosuje się w leczeniu zaburzeń układu nerwowego takich jak polineuropatia (tzn. uszkodzenie nerwów obwodowych różnego pochodzenia). Stosowanie preparatu Neurovit jest także pomocne w schorzeniach takich jak nerwoból czy zapalenie nerwów obwodowych.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dorośli powinni przyjmować 1 tabletkę dziennie. W wyjątkowych przypadkach można zwiększyć dawkę do trzech tabletek dziennie. Tabletki należy przyjmować po posiłku.

Jeśli u pacjenta wystąpi uczucie kłucia, pieczenia, drętwienia należy skontaktować się z lekarzem celem zweryfikowania dawkowania leku. Możliwe, że lekarz zaleci odstawienie leku.

Jak dawkować lek u dzieci?

Lek Neurovit nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży ze względu na zawartą w leku wysoką dawkę witamin.

Najczęstsze działania niepożądane

Możliwe jest wystąpienie biegunki ze względu na makrogol będący składową produktu leczniczego.

Zaburzenia układu nerwowego są działaniami niepożądanymi o nieznanej częstości występowania.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Reakcje nadwrażliwości należą do rzadko występujących działań niepożądanych. Inne skutki uboczne Neurovit to nudności, ból i zawroty głowy.

Przedawkowanie preparatu Neurovit

Objawy przedawkowania mogą wynikać z przedawkowania zawartych w preparacie witamin z grupy B. Witamina B1 w bardzo dużych dawkach (ponad 10 g) blokuje przewodnictwo nerwowe.

Witamina B6 charakteryzuje się niską toksycznością jednak przy długoterminowym stosowaniu leku Neurovit z przyjmowaniem witaminy B6 w dawce powyżej 50 mg dziennie może wywołać objawy obwodowej neuropatii czuciowej. Przyjęcie dawki powyżej 2 g na dobę może doprowadzić do wystąpienia neuropatii z ataksją, zaburzeniami czucia, drgawek ze zmianami w zapisie EEG.

Wysokie dawki witaminy B12 mogą wywołać reakcje skórne o charakterze alergicznym, trądzik, wypryski. Dotyczy to przede wszystkim podania w postaci iniekcji.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli wystąpią działania niepożądane należy skontaktować się jak najszybciej z wyspecjalizowanym personelem medycznym.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania w stosowaniu leku Neurovit

Głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Interakcje z innymi lekami

Na poziom witamin z grupy B i ich wchłanianie mogą wpływać takie leki jak fluorouracyl (wykorzystywany w chemioterapii), leki neutralizujące, leki moczopędne, izoniazyd i inne.

Witamina B6 może wpływać na zmniejszenie działania lewodopy stosowanej m.in. w chorobie Parkinsona.

Neurovit a alkohol

Alkohol, ale także herbata mogą negatywnie wpływać na wchłanianie leku. Siarczany zawarte w winie wpływają na nasilenie niszczenia witamin z grupy B.

Ciąża i karmienie piersią a Neurovit

Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku u ciężarnych. Należy stosować lek Neurovit tylko w przypadku przeważających nad ryzykiem korzyści ze stosowania leku.

W okresie karmienia piersią stosowanie leku Neurovit może wpłynąć na wydzielanie mleka - witamina B6 w dużym stężeniu może zmniejszać wydzielanie mleka. Witaminy z grupy B są wydzielane do mleka. Należy rozważyć potencjalne korzyści oraz ryzyka przed zastosowaniem leku.

Neurovit a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Lek Neurovit nie ma lub ma nikły wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Neurovit

Substancja czynna: witamina B1, B6, B12

Wskazania: polineuropatia, nerwobóle, zapalenie nerwów i inne schorzenia układu nerwowego

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka dziennie doustnie

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku

Główne działania niepożądane: możliwe objawy neuropatii

E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!