Opublikowano 05.11.2021
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć tabletkę, jednak opóźnienie to jest krótsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a ochrona antykoncepcyjna zostanie zachowana.
W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Kontracept może być zmniejszone, co wiąże się z koniecznością korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.
Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową tak szybko jak jest to możliwe.
Do najczęstszych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą Kontracept należą: nieregularne krwawienia z pochwy, tkliwość piersi, nudności, wzrost masy ciała oraz ból głowy. Dolegliwości te pojawiają się zazwyczaj na początku leczenia i samoistnie zanikają.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Kontracept zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany dla pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Podczas stosowania leku Kontracept może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.
Kontracept można zacząć przyjmować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia produktami zawierającymi wyżej wymienione substancje.
Kontracept nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, produkt należy jak najszybciej odstawić.
Nie udowodniono podwyższenia ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub nieumyślnie podczas wczesnego etapu ciąży.
Kontracept może negatywnie wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości oraz zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do momentu zakończenia karmienia piersią.
Nie obserwuje się negatywnego wpływu preparatu Kontracept na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancje czynne:
Etynyloestradiol oraz gestoden.
Witamina D3 to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkowana jest ona pod wpływem światła słonecznego i pozyskiwana wraz z pokarmem. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może mieć przykre implikacje kliniczne. Jeśli stężenie witaminy D w organizmie znajduje się poniżej normy, należy rozważyć włączenie suplementacji.
ArtykułYasminelle to doustny, dwuskładnikowy, hormonalny lek antykoncepcyjny. W skład każdej tabletki wchodzi etynyloestradiol oraz drospirenon.
Charakterystyka produktów leczniczychTabletki antykoncepcyjne, zakrzepica - wiele kobiet poszukuje tej frazy w internetowych wyszukiwarkach zanim rozpocznie antykoncepcję hormonalną. Spośród możliwych działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych szczególny niepokój wzbudza właśnie możliwość rozwoju zakrzepicy. Czy antykoncepcja hormonalna faktycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jakie są objawy zakrzepicy? Jak jej uniknąć?
Artykuł