Metypred – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 10.02.2023

Metypred – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Metypred

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Metypred jest dostępnym na receptę lekiem zawierającym metyloprednizolon. Czy Metypred to steryd? Jakie zaburzenia endokrynologiczne może wywołać Metypred? Jak go przyjmować?

Spis treści

Czym jest Metypred?

Metypred zawiera metyloprednizolon, należący do glikokortykosteroidów. Ma zastosowanie przede wszystkim jako leczenie objawowe, ale wpływa na wiele układów organizmu, m.in, układ krwionośny, tkankę łączną, wydzielanie hormonów i inne.

Metyloprednizolon jest z reguły zalecany w przypadkach zaostrzenia procesu chorobowego m.in. w chorobach reumatycznych, np. w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów (inne reumatoidalne zapalenie stawów również może być wskazaniem do przyjmowania leku Metypred), podostrego zapalenia kaletki maziowej i w innych schorzeniach. Nie tylko choroby reumatyczne, ale również układowe choroby tkanki łącznej (przy zaostrzeniu lub jako leczenie podtrzymujące) mogą być przyczyną dla stosowania Metypredu, m.in. w przebiegu tocznia rumieniowatego czy olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Kolejną grupą chorób, w których Metypred jest stosowany, są choroby dermatologiczne, m.in. pęcherzyca, ciężkie postaci łuszczycy, złuszczające zapalenie skóry. Innymi wskazaniami są choroby alergiczne, choroby oczu (np. przewlekłe procesy alergiczne jak alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego), choroby układu oddechowego, choroby hematologiczne (krwi, np. niedokrwistość hemolityczna). Metypred jest także stosowany w leczeniu paliatywnym i w opanowaniu hiperkalcemii w przebiegu choroby nowotworowej, w obrzękach, obrzęku mózgu, zaostrzeniu nieswoistych zapaleń jelit np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Metypred jest także stosowany w schematach leczniczych pacjentów z przeszczepami.

Ponadto Metypred jest stosowany w chorobach endokrynologicznych, takich jak pierwotna lub wtórna niedoczynność kory nadnerczy, wrodzony przerost nadnerczy, zapalenie tarczycy.

Skład leku Metypred

Metypred 4 mg zawiera 4 mg metylprednizolonu, Metypred 16 mg - 16mg metylprednizolonu. Poza substancją czynną w tabletce znajdziemy laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, żelatynę (Metypred nie jest więc lekiem wegańskim), stearynian magnezu i talk.

Ze względu na obecność laktozy w tabletce Metypred pacjent z nietolerancją niektórych cukrów powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie leku lekarz ustala indywidualnie w oparciu o stan kliniczny pacjenta, zaostrzenie objawów, ciężkość choroby, przy czym początkowa dawka wynosi zwykle od 4 do 48 mg na dobę. Wyższe dawki stosuje się w stanach ostrych (np. w obrzęku mózgu) oraz w przebiegu stwardnienia rozsianego. W leczeniu długotrwałym lekarz ustala dawkę podtrzymującą, przy czym należy pamiętać o ciągłym monitorowaniu dawki leku. U pacjentów otrzymujących kortykosteroidy nie należy gwałtownie odstawiać leczenia, a zaplanować stopniowe zmniejszanie dawki.

Możliwe jest zastosowanie terapii, w której co drugi dzień przyjmuje się podwójną dawkę leku - należy to ustalić z lekarzem.

Silny stres może być przyczyną konieczności zwiększenia dawki leku. W przypadku przewidywania stresowej sytuacji dla pacjenta należy skontaktować się z lekarzem celem ustalenia dawki.

Jak dawkować lek u dzieci?

W leczeniu dzieci stosuje się również zindywidualizowane dawki, natomiast ze względu na specyfikę działania leku pewne działania niepożądane mogą u nich występować częściej. Duże dawki mogą powodować zapalenie trzustki. U dzieci przyjmujących glikokortykosteroidy należy szczególnie uważnie obserwować wzrastanie oraz ewentualny wpływ leku na układ krążenia i serce.

Działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych leku nie została określona. Do możliwych działań niepożądanych należą: reakcje nadwrażliwości, trudno leczące się zakażenia (zaburzenia immunologiczne), zaburzenia tolerancji glukozy, zaburzenia psychiczne (nastrój depresyjny, euforyczny i in.), zaburzenia funkcji poznawczych, zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego (zwłaszcza u dzieci) w tym łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, zawroty głowy , ból głowy, zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, niedoczynność przysadki mózgowej, zaburzenia metabolizmu (np. kwasica metaboliczna), zaburzenia miesiączkowania, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. wrzody trawienne, wrzodziejące zapalenie przełyku - szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kortykosteroidów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych), rozstępy skórne, osłabienie mięśni, nadmierne owłosienie, posteroidowa niedoczynność kory nadnerczy, zmniejszenie stężenia potasu.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Metypred jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku oraz układowe zakażenia grzybicze.

W trakcie terapii lekiem Metypred w wysokich dawkach (immunosupresyjnych) nie należy przyjmować szczepień z użyciem tzw. szczepionki żywej lub żywej atenuowanej.

Rozsiana gruźlica płuc lub gruźlica o piorunującym przebiegu to jedyne przypadki aktywnej gruźlicy, w której stosuje się Metypred. W przypadku pacjentów z gruźlicą o przebiegu utajonym należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość ujawnienia się choroby.

Interakcje z innymi lekami

W związku z wpływem glikokortykosteroidów, przyjmowane doustne leki przeciwcukrzycowe mogą nie być wystarczające w dotychczasowych dawkach. Inne leki, których dawkowanie może wymagać dostosowania w trakcie stosowania leku Metypred to doustne leki przeciwzakrzepowe, przeciwdrgawkowe, przeciwbakteryjne, przeciwwymiotne, antyretrowirusowe, antykoncepcyjne , niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki wpływające na poziom potasu. O wszelkich lekach i suplementach przyjmowanych przez pacjenta należy poinformować lekarza.

Stosowanie leku Metypred i jednoczesne picie soku grejpfrutowego wpływa na działanie leku i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Metypred a ciąża i karmienie piersią

Należy szczególnie ostrożnie rozważyć korzyści z przyjmowania leku Metypred w trakcie ciąży. W badaniach wykazano negatywny wpływ na płód w przypadku stosowania sterydów w okresie ciąży.

Metylprednizolon przenika do mleka karmiącej i nie powinien być stosowany w tym czasie.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że Metypred wpływa negatywnie na płodność.

Metypred a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie prowadzono badań oceniających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, natomiast należy pamiętać, że występujące działania niepożądane mogą mieć wpływ na tę zdolność (np. zawroty głowy).

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Metypred

Substancja czynna: metylprednizolon

Wskazania: choroby reumatyczne, układowe choroby tkanki łącznej, choroby przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), choroby hematologiczne, choroby alergiczne, nowotworowe leczenie paliatywne, choroby endokrynologiczne

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dawka początkowa 4 mg do 48 mg na dobę; należy uwzględnić jednoczesne stosowanie kortykosteroidów i przyjmowanie takich leków jak doustne leki przeciwcukrzycowe,

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, układowe zakażenia grzybicze

Główne działania niepożądane: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne, choroby przewodu pokarmowego, wpływ na działanie leków przeciwzakrzepowych i in.

Metypred

Inni czytali również

Limetic – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Limetic – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Limetic czyli hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Substancją aktywną jest dezogestrel. Pozostałe składniki: skrobia kukurydziana, powidon K30, d-alfa-tokoferol, krzemionka koloidalna bezwodna, krzemionka koloidalna uwodniona, kwas stearynowy, hypromeloza 2910, makrogol, dwutlenek tytanu (E 171), laktoza jednowodna, olej sojowy. 

Charakterystyka produktów leczniczych
05.11.2021
Dicloduo – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dicloduo – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dicloduo 75 mg jest lekiem stosowanym w chorobach reumatycznych, ale może być również używany przeciwbólowo. Jaką substancję czynną zawiera Dicloduo? Kiedy go przyjmować? Czy choroba zwyrodnieniowa stawów jest wskazaniem do przyjmowania Dicloduo?

Charakterystyka produktów leczniczych
07.02.2023
Devikap - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Devikap - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Devikap to wyrób leczniczy, który zawiera cholekalcyferol - witaminę D. Zażywany jest w celu profilaktyki i uzupełnienia niedoborów, a także leczenia stanów związanych z deficytem witaminy D3.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.11.2022
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!