Cinie 100 – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 22.02.2023

Cinie 100 – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Cinie 100

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Niektórzy pacjenci cierpiący na migrenowy ból głowy mają trudności ze znalezieniem środka, który byłby w stanie im pomóc. Jedną z grup leków, które mogą się okazać przydatne celem leczenia ostrych napadów migreny są tryptany, w tym sumatryptan zawarty w leku Cinie. Jak go stosować?

Spis treści

Czym jest Cinie 100?

Cinie 100 zawiera 100 mg bursztynianu sumatryptanu.

Na rynku dostępny jest także preparat Cinie 50, zawierający 50 mg bursztynianu sumatryptanu.

Lek Cinie 100 zawiera także laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową i stearynian magnezu. Lek Cinie 50 zawiera ponadto czerwony tlenek żelaza.

Mechanizm działania

Tryptany należą do agonistów serotoniny i sprzyjają kurczeniu się dużych naczyń wewnątrzczaszkowych. Ponadto mają wpływ na hamowanie procesów okołonaczyniowego zapalenia o podłożu neurogennym, hamują uwalnianie substancji prozapalnych i pobudzają receptory serotoninowe w szlakach nerwu trójdzielnego.

Jak stosować lek?

Lek Cinie należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu napadu migreny. Można go używać zarówno w przypadku napadów migreny z aurą (objawy przepowiadające np. zaburzenia widzenia, odczuwanie dziwnego zapachu i in. przed wystąpieniem bólu), jak i bez aury. Nie należy stosować profilaktycznie i nie powinien być łączony z ergotaminą, który również bywa wykorzystywany do leczenia ostrych napadów migreny.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Z reguły wystarczający jest preparat 50 mg, natomiast w przypadku silnych napadów migreny może być konieczne zwiększenie dawki do 100 mg. Jedną tabletkę należy przyjąć w momencie wystąpienia napadu lub w trakcie. Jeśli objawy nawrócą, można przyjąć następną tabletkę najwcześniej po 2h od poprzedniej, w ciągu 24 h przyjąć 2-3 dawki, nie przekraczając 300 mg substancji czynnej na dobę. Nie powinno się przyjmować kolejnej dawki sumatryptanu jeśli pierwsza nie odniosła żadnego skutku.

Pacjenci z zaburzeniami funkcjonowania wątroby powinni przyjmować zmniejszoną dawkę leku Cinie.

Jak dawkować lek u dzieci?

Ze względu na brak wystarczających danych nie należy stosować leku Cinie u dzieci i młodzieży.

Dawka maksymalna produktu Cinie 100

Nie należy przekraczać dawki 300 mg na dobę.

Najczęstsze działania niepożądane

Stosowanie leku Cinie może wiązać się z takimi działaniami niepożądanymi jak: zawroty głowy , senność, zaburzenia czucia, podwyższone ciśnienie tętnicze (krótko po podaniu leku, efekt mija samoistnie), nudności i wymioty (możliwe, że związane z samą migreną), bóle mięśni, uczucie ciężkości, uczucie ucisku, bólu czy zimna, które mogą dotyczyć dowolnej części ciała.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania

Inne możliwe działania niepożądane to: reakcje nadwrażliwości (zarówno lekkie jak i ciężkie reakcje alergiczne, jak skórne reakcje alergiczne , obrzęk powiek do wstrząsu anafilaktycznego), zaburzenia rytmu serca (co może być odczuwane jako kołatanie serca), zawał serca, dławica, zaburzenia krążenia krwi, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia widzenia (mogą być związane z samą migreną), nadmierne pocenie się, mimowolne ruchy gałek ocznych, niedokrwienne zapalenie okrężnicy, biegunka, zblednięcia lub zasinienia skóry palców i in.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cinie jest nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą zawartą w leku.

Ze względu na wpływ leku na naczynia, pacjenci, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego nie powinni przyjmować leku - substancja czynna leku Cinie wpływa na obkurczenie naczyń. Inna choroba serca, taka jak dławica piersiowa, choroba niedokrwienna serca, a także zaburzenia krążenia obwodowego stanowią przeciwwskazanie do przyjmowania leku Cinie. Leku Cinie nie powinni przyjmować pacjenci z objawami takich chorób, nawet jeśli nie została ona wcześniej stwierdzona.

Przejściowy napad niedokrwienny mózgu (TIA), udar mózgu w wywiadzie, ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nadciśnienie tętnicze (umiarkowane, ciężkie lub niewyrównane) również stanowią przeciwwskazania do stosowania leku Cinie.

Lek Cinie nie powinien być stosowany u pacjentów z podwyższonym ryzykiem wystąpienia ww. schorzeń. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Cinie nie powinien byś stosowany jednocześnie z innymi tryptanami, ergotaminą, inhibitorami MAO (i przez dwa tygodnie po ich odstawieniu) czy antagonistami receptora 5-HT1.

Leki przeciwdepresyjne należące do grupy SSRI lub SNRI lub lit jednocześnie stosowane z lekiem Cinie rzadko mogą powodować wystąpienie zespołu serotoninowego.

Pacjenci z nadwrażliwością na sulfonamidy mogą mieć reakcję alergiczną na sumatryptan.

Jednoczesne stosowanie preparatów z dziurawca zwyczajnego zwiększa możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Lek Cinie 100 a alkohol

Nie stwierdzono interakcji leku Cinie z alkoholem.

Lek Cinie a ciąża

Wpływ sumatryptanu nie został określony w pewny sposób, badania w I trymestrze ciąży przeprowadzono na małej grupie badanych, co do stosowania leku w II i III trymestrze nie ma informacji. Lek należy stosować tylko jeśli korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem, przed zastosowaniem leku Cinie należy skontaktować się z lekarzem.

Lek Cinie 100 a karmienie piersią

Po podaniu leku podskórnie substancja czynna przenikała do mleka. Aby zminimalizować możliwość mleka z lekiem należy odciągnąć mleko z 12 h po podaniu Cinie i wyrzucić.

Lek Cinie a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie przeprowadzono badań dotyczących tego, jak stosowanie leku Cinie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Migrena lub jej leczenie może powodować senność, co negatywnie wpływa na możliwość kierowania pojazdami.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Cinie 100

Substancja czynna: sumatryptan

Wskazania: do leczenia napadów migreny z aurą lub bez

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka po wystąpieniu napadu

Główne przeciwwskazania: zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu w wywiadzie, choroba serca lub naczyń, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie tętnicze umiarkowane, ciężkie lub niekontrolowane, zaburzenia krążenia obwodowego

Główne działania niepożądane: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia, przejściowo podwyższone ciśnienie tętnicze

Cinie 100

Inni czytali również

Orlifique – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Orlifique – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Orlifique to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel w dawce 0,10 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.

Charakterystyka produktów leczniczych
08.03.2022
Inhibitory SGLT2 - nowoczesne leczenie cukrzycy i niewydolności serca
Inhibitory SGLT2 - nowoczesne leczenie cukrzycy i niewydolności serca

Inhibitory SGLT2 to jedne z najnowszych, inteligentnych leków na cukrzycę typu 2, a ostatnio również na niewydolność serca. Obniżają glikemię, regulują ciśnienie oraz sprzyjają redukcji masy ciała. 

Artykuł
30.08.2022
Jodek potasu – kiedy i po co go stosować? Dawkowanie przy zagrożeniu promieniowaniem.
Jodek potasu – kiedy i po co go stosować? Dawkowanie przy zagrożeniu promieniowaniem.

Jodek potasu, który wraz z jodem i wodą tworzy płyn Lugola, jest pamiętany przede wszystkim przez pryzmat katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy aktualna sytuacja polityczna, w tym działania w rejonie zaporoskiej elektrowni atomowej, oznacza jego wielki powrót? Jakie działanie ma jodek potasu? Czy jest sens go przyjmować?

Artykuł
12.10.2022
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!