Metmin to lek kortykosteroidowy aerozol do nosa zawierający furoinian mometazonu, stosowany w leczeniu objawów alergicznych, takich jak katar sienny lub całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa. Lek wydawany jest na receptę.
Opublikowano 22.03.2023
Metmin to lek kortykosteroidowy aerozol do nosa zawierający furoinian mometazonu, stosowany w leczeniu objawów alergicznych, takich jak katar sienny lub całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa. Lek wydawany jest na receptę.
Lek występuje w postaci nieprzezroczystej zawiesiny, o kolorze białym lub prawie białym. Przeznaczony jest do stosowania jako aerozol do nosa.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Metmin jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Furoinian mometazonu to syntetyczny kortykosteroid o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Substancja ta działa na poziomie komórkowym, hamując produkcję cytokin (m.in. Th2, IL-4, IL-5 przez ludzkie komórki T CD4+), mediatorów zapalnych i przeciwciał, co redukuje reakcje alergiczne organizmu. Furoinian mometazonu hamuje uwalnianie leukotrienów z leukocytów u pacjentów z alergią. Hamuje również wydzielanie histaminy, co zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa, zmniejsza produkcję śluzu i ułatwia oddychanie, minimalizując uczucie zatkanego nosa.
Za działanie leku odpowiedzialna jest substancja aktywna- furoinian mometazonu.
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego donosowo. Przed każdym podaniem należy dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem. Przed pierwszym użyciem należy nacisnąć pompkę dziesięciokrotnie, aż do momentu uzyskania jednolitej dawki. W przypadku przerwy pomiędzy przyjmowaniem leku dłuższej niż 14 dni, należy dwukrotnie sprawdzić pompkę poprzez naciśnięcie, tak by ponownie uzyskać jednolitą dawkę. Po zużyciu preparatu Metmin i/lub po czasie 2 miesięcy od pierwszego użycia preparatu, butelkę należy wyrzucić.
Lek Metmin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie zależy od wieku i ciężkości objawów, ale zazwyczaj zaleca się stosowanie 1-2 dawek do każdej dziurki nosowej raz lub dwa razy dziennie.
Dawkowanie produktu leczniczego Metmin u dzieci powinno być ustalone przez lekarza na podstawie indywidualnych potrzeb i wieku dziecka. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące dawkowania i sposobu stosowania leku u dziecka. Zazwyczaj dawki leku Metmin dla dzieci z alergicznym nieżytem nosa wynoszą 1-2 dawki do każdej dziurki nosowej raz lub dwa razy dziennie, w zależności od wieku dziecka. Zalecana dawka leku zwykle zależy od wieku, masy ciała i ciężkości objawów alergicznych. U dzieci w wieku od 3 do 11 roku życia lek jest wskazany w leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i/lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Należy wówczas stosować jedną dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. U dzieci poniżej 3. roku życia nie określono bezpieczeństwa i skuteczności preparatu Metmin. U osób poniżej 18. roku życia nie należy stosować aerozolu donosowego z powodu polipów nosa, ponieważ nie sprawdzono jego skuteczności i bezpieczeństwa. Produkt jest zwykle dobrze tolerowany u dzieci, jednakże, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie błony śluzowej nosa czy infekcje. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji u dziecka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zgodnie z zaleceniami producenta, dawka maksymalna leku to 400 mikrogramów na dobę, czyli 4 dawki (po 50 mikrogramów każda) do każdego otworu nosowego, raz na dobę lub dwie dawki do każdego otworu nosowego, dwa razy na dobę. Należy jednak pamiętać, że dawka ta może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinna być ustalona przez lekarza.
Lek Metmin, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Większość pacjentów stosujących ten lek nie doświadcza żadnych poważnych skutków ubocznych, jednakże w niektórych przypadkach mogą wystąpić niepożądane objawy.
Rzadko, ale w niektórych przypadkach lek może powodować bardziej poważne skutki uboczne. Poniżej znajdują się niektóre z rzadziej występujących objawów niepożądanych leku Metmin: alergiczna reakcja (u niektórych osób stosowanie leku może prowadzić do wystąpienia alergicznej reakcji, która objawia się m.in. trudnościami w oddychaniu, obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła, wysypką skórną oraz światłowstrętem). Mogą wystąpić również zaburzenia smaku i węchu oraz perforacja przegrody nosowej. Ponadto istnieje możliwość wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaćmy, nieostrego widzenia, a także jaskry.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Przedawkowanie leku może prowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych, które mogą zagrażać życiu pacjenta. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki glikokortykosteroidów doustnie lub wziewnie może dojść do zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. W związku z niską biodostępnością leku po podaniu donosowym, jest mało prawdopodobne, aby przedawkowanie wymagało leczenia.
Lek Metmin, będący kortykosteroidem w aerozolu do nosa, może być przeciwwskazany w niektórych sytuacjach. Wśród przeciwwskazań do stosowania preparatu Metmin znajdują się: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, występowanie nieleczonych zakażeń błony śluzowej nosa (np. opryszczka pospolita ), stan po operacji chirurgicznej i/lub urazie do czasu zagojenia się ran.
Źródła nie informują o występowaniu interakcji. Podejrzewa się, że jednoczesne stosowanie inhibitorów enzymu CYP3A zwiększa ryzyko działań niepożądanych.
Źródła nie informują o interakcjach związanych ze spożywaniem alkoholu podczas terapii preparatem.
Stosowanie leku w czasie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i bezwzględnie konieczne dla zdrowia matki. Preparat Metmin, powinien być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Stosowanie leku w czasie karmienia piersią również może być niebezpieczne, ponieważ substancja czynna leku może przenikać do mleka matki i wpływać na zdrowie dziecka. W okresie karmienia piersią należy podjąć decyzję o zaprzestaniu przyjmowania leku lub zaprzestaniu karmienia piersią, w zależności od tego, co przyniesie większe korzyści.
Źródła nie informują o tym, czy można prowadzić pojazdy mechaniczne w trakcie trwania terapii. W przypadku występowania skutków ubocznych jak np. zawroty głowy, zaburzenia orientacji, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.
Substancja czynna: furoinian mometazonu
Sildenafil ranbaxy to lek stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn. Jakie jest mechanizm działania tego leku? O czym należy pamiętać przed zastosowaniem leku sildenafil ranbaxy?
Charakterystyka produktów leczniczychEpiduo to lek stosowany w miejscowym leczeniu trądziku z guzkami, zaskórnikami oraz krostkami. Występuje w postaci białego lub lekko żółtego żelu. Istnieje również wersja z większym stężeniem substancji czynnych o nazwie Epiduo Forte.
Charakterystyka produktów leczniczychWiek nie jest wyznacznikiem końca aktywności seksualnej. Dojrzały wiek może wręcz sprzyjać rozkwitowi tej sfery życia ze względu na np. osiągnięcie stabilizacji zawodowej, dorastające i coraz bardziej niezależne dzieci, mniejsze obciążenie obowiązkami i większe możliwości stworzenia przestrzeni i czasu “dla siebie”.Jeżeli aktywna seksualnie kobieta świadomie nie decyduje się na późne macierzyństwo, wskazane jest regularne stosowanie jednej z metod zapobiegania ciąży . Wynika to z faktu, iż ciąża po 35 roku niesie za sobą większe ryzyko wad chromosomowych płodu oraz komplikacji matczynych np. cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą.
Artykuł