Pecto Drill - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 10.04.2023

Pecto Drill   informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Lek Pecto Drill jest stosowany w chorobach układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Preparat można stosować u dzieci i młodzieży od 2. roku życia oraz u dorosłych.


Spis treści

Czym jest Pecto Drill?

Lek Pecto Drill to preparat leczniczy, który jest dostępny pod postacią syropu oraz tabletek do ssania. Syrop Pecto Drill może mieć kolor żółty do jasnobrunatnego, jest przezroczysty o karmelowym zapachu i słodkim smaku. Tabletki do ssania Pesto Drill są okrągłe i białe, nie mają zapachu, a ich smak jest lekko słodki. W związku z tym, że syrop i tabletki pecto drill mają słodki smak, należy przechowywać lek pecto drill w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.

Pecto Drill przeznaczony jest do stosowania podczas chorób układu oddechowego, które przebiegają z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Substancją czynną preparatu pecto drill jest karbocysteina, która działa mukolitycznie, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Preparat Pecto drill tabletki do ssania jest przeznaczony do stosowania tylko u dorosłych. Lek pecto drill w formie syropu można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci i młodzieży od 2. roku życia.


e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania

Substancja czynna, karbocysteina (5-karboksymetylo L-cysteina), działa na skład wydzieliny oskrzelowej. Wywiera ona wpływ na ilość i rodzaj glikoprotein zawartych w wydzielinie dróg oddechowych, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn (składnik śluzu, który wiąże wodę). Wywierając opisany wpływ powoduje zmniejszenie lepkości śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Skład leku

Skład leku jest różny w zależności od formy jest występowania. Obie formy preparatu leczniczego zawierają tą samą substancję czynną karbocysteinę, jednak różnią się substancjami pomocniczymi. Każda tabletka do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny, natomiast w 1 ml syropu znajduje się 50 mg substancji czynnej.

Lek pecto drill tabletki do ssania oprócz karboksycysteiny zawierają substancje pomocnicze tj.: powidon, aspartam, substancję zapachową 28M107, talk, sorbitol, sacharynę sodową, kwas stearynowy, stearynian magnezu oraz wodę oczyszczoną.

Substancjami pomocniczymi, które zawiera lek pecto drill w postaci syropu są: woda oczyszczona, roztwór sacharozy, zapach karmelowy, wodorotlenek sodu i parahydroksybenzoesan metylu.


Jak stosować lek?

Lek pecto drill jest przeznaczony do stosowania drogą doustną. Nie należy przyjmować preparatu przed snem. Tabletki należy ssać lub żuć, natomiast syrop połknąć. W przypadku dzieci zaleca się popicie przyjętej dawki leku pecto drill wodą. Butelkę syropu przed zastosowaniem leku należy wstrząsnąć.


Jak dawkować lek u dorosłych?

Od 12 roku życia wzwyż zaleca się przyjmowanie 15 ml syropu 3 razy na dobę. Po zaobserwowaniu satysfakcjonującej reakcji dawkę należy zmniejszyć do 10 ml syropu 3 razy na dobę.

W przypadku tabletek do ssania zaleca się rozpoczęcie przyjmowania od 3 tabletek do ssania na dobę. Po zaobserwowaniu odpowiedniej reakcji zaleca się zmniejszenie dawki do 2 tabletek do ssania na dobę.

Lek należy stosować do 5 dni, jeżeli po upłynięciu tego czasu objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Jak dawkować lek u dzieci?

Forma leku pecto drill w formie tabletek do ssania nie jest przeznaczona do stosowania u dzieci. U dzieci i młodzieży należy stosować lek pecto drill w formie syropu doustnego. Zaleca się aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą.

Dawkowanie syropu różni się w zależności od grupy wiekowej dzieci. Poniżej 2. roku życia syrop pecto drill jest przeciwwskazany.

W grupie wiekowej od 2 do 5 lat zaleca się podawanie 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę.

U dzieci w wieku 6-12 lat zaleca się przyjmowanie 5 ml syropu 3 razy na dobę.

Dawka maksymalna produktu

Źródła nie podają informacji o maksymalnej dawce produktu leczniczego pecto drill. Nie należy przekraczać zaleconego przez lekarza dawkowania preparatu. Nie należy modyfikować dawki leku samodzielnie, a o zastosowaniu dawki niestandardowej decyduje lekarz prowadzący.

Najczęstsze działania niepożądane

Temat bezpieczeństwa stosowania leku jest tematem istotnym. Jak w przypadku każdego produktu leczniczego, zażycie preparatu może powodować działania niepożądane. Skutki uboczne po zażyciu preparatu leczniczego pecto drill występują z nieznaną częstością. Wśród nich zostały wymienione takie działania niepożądane jak: objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, ból górnej części brzucha), ból głowy, wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa. W sytuacji, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania

Zatrucie lekiem jest mało prawdopodobne, ponieważ preparat wykazuje niską toksyczność. W źródłach nie podano informacji o znanych przypadkach zatruć wskutek przedawkowania.

Przedawkowanie leku Pecto Drill najczęściej skutkuje zaburzeniami żołądka i jelit. Mogą wystąpić ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka.

W przypadku przyjęcia leku w nadmiernej ilości należy zgłosić się do lekarza. Leczenie przedawkowania polega na wykonaniu płukania żołądka oraz leczeniu objawowym.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Produktu pecto drill nie należy stosować podczas karmienia piersią, w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz podczas czynnej choroby wrzodowej .

Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania leku pecto drill w formie tabletek do ssania jest wiek poniżej 18. roku życia. W przypadku syropu przeciwwskazaniem do stosowania leku pecto drill jest wiek poniżej 2. roku życia.

Interakcje z innymi lekami

Podczas terapii nie należy jednocześnie stosować leków zmniejszających wydzielanie oskrzelowe oraz leków przeciwkaszlowych.


Pecto Drill a alkohol

Źródła nie informują o konsekwencjach spożywania alkoholu podczas trwania terapii. Dobrym zwyczajem jest jednak nie spożywanie produktów alkoholowych podczas przyjmowania jakichkolwiek środków leczniczych.


Pecto Drill a ciąża

Stosowanie preparatu pecto drill nie jest zalecane w czasie trwania ciąży.


Pecto Drill a karmienie piersią

Preparatu pecto drill nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Karmienie piersią jest jednym z przeciwwskazań do stosowania leku pecto drill.


Pecto Drill a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie wykazano wpływu preparatu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.


Podsumowanie informacji dotyczących leku Pecto Drill

Substancja czynna: karbocysteina

Wskazania: choroby układu oddechowego przebiegające z nadmiernym wytwarzaniem lepkiego i gęstego śluzu

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: zależne od formy preparatu i wieku pacjenta

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, karmienie piersią, aktywna choroba wrzodowa

Główne działania niepożądane: objawy ze strony układu pokarmowego

Inni czytali również

Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?
Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?

Bezsenność może wynikać z różnych przyczyn. U niektórych osób będzie rezultatem niewłaściwej higieny snu, ale w innych przypadkach problemy ze snem będą wywołane kłopotami zdrowotnymi. Częstą przyczyną bezsenności, o jakiej chcemy dziś opowiedzieć, są choroby tarczycy. W jaki dokładnie sposób zaburzenia tarczycy wpływają na jakość snu? Przeczytaj, aby się tego dowiedzieć.

Artykuł
03.03.2023
Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne
Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne

Metod antykoncepji dla par, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, jest wiele. Zastrzyk antykoncepcyjny jest atrakcyjny dla tych, którzy nie chcą martwić się antykoncepcją na co dzień. Warto jednak znać zalety i wady tej metody.

Artykuł
22.01.2023
Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?
Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?

Antykoncepcja awaryjna wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Wynikają one jednak przede wszystkim z  niezrozumienia mechanizmu jej działania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć temat różnic pomiędzy antykoncepcją awaryjną a tabletkami antykoncepcyjnymi, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obie te formy zapobiegania ciąży można ze sobą łączyć.

Artykuł
26.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!