Levopront to lek stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego kaszlu. Co jest substancją czynną leku Levopront? Kiedy nie należy stosować leku Levopront?
Opublikowano 15.05.2023
Levopront to lek stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego kaszlu. Co jest substancją czynną leku Levopront? Kiedy nie należy stosować leku Levopront?
Levopront jest syropem, który w 10 ml zawiera 60 mg substancji czynnej - lewodropropizyny. To substancja, która pozwala na zwalczanie kaszlu nieproduktywnego (tzw. kaszel suchy), bez wykrztuszania wydzieliny (leku nie można stosować jeśli mamy do czynienia z obfitą wydzieliną oskrzelową). Levopront działa objawowo, nie leczy przyczyny kaszlu.
Lewodropropizyna działa przeciwkaszlowo obwodowo (główne punkty uchwytu leku znajdują się w oskrzelach i tchawicy, ponadto jest lekiem znoszącym skurcz oskrzeli. Wiadomo również, że u zwierząt wykazuje działanie miejscowo znieczulające.
Lek stosuje się maksymalnie do 7 dni, po tym czasie, jeśli kaszel nie minął, należy zasięgnąć porady lekarza - konieczne może być rozpoznanie przyczyny kaszlu i zastosowanie specyficznego leczenia farmakologicznego.
Levopront należy przyjmować między posiłkami. Odmierzanie syropu Levopront ułatwia dołączona do opakowania miarka.
Nie należy przyjmować syropu Levopront po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Należy zapytać farmaceutę jak bezpiecznie zutylizować lek.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Butelka zawiera 120 ml syropu.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, a także przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Poza lewodropropizyną, lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, wodę oczyszczoną. W skład syropu Levopront należy także substancja poprawiająca smak i zapach, która w składzie zawiera m.in. glikol propylenowy.
Lek Levopront zawiera sacharozę.
U dorosłych stosuje się 10 ml syropu do 3 razy na dobę, w co najmniej sześciogodzinnych odstępach.
Produktu leczniczego Levopront nie stosuje się u dzieci poniżej 2 roku życia.
U starszych dzieci dawkę dostosowuje się w zależności od masy ciała. W przypadku wagi 10-20 kg - Levopront podaje się w porcjach 3 ml syropu 3 razy na dobę, jeśli dziecko waży 20-30 kg - 5 ml syropu 3 razy na dobę.
Jak każdy produkt leczniczy, Levopront może powodować działania niepożądane, jednak występują one rzadko. Ewentualne objawy zwykle ustępują po odstawieniu leku.
Do możliwych skutków niepożądanych należą objawy ze strony skóry (pokrzywka, rumień, świąd), w tym alergiczne reakcje skórne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty, aftowe zapalenie jamy ustnej; cholestatyczne zapalenie wątroby i śpiączkę hipoglikemiczną zaobserwowano raz).
Inne możliwe działania niepożądane to zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drażliwość, drżenia, senność, zaburzenia rytmu serca (np. ryzyko wystąpienia bigeminii przedsionkowej - to działanie zaobserwowano jednokrotnie), obniżenie ciśnienia tętniczego, obrzęk błony śluzowej w obrębie układu oddechowego, duszność, kaszel. Wystąpiły przypadki uogólnionego obrzęku.
Mogą wystąpić również reakcje alergiczne (np. obrzęk naczynioruchowy, ciężkie przypadki reakcji skórnych) i anafilaksja, obniżenie napięcia mięśni, osłabienie kończyn dolnych, duszność, kaszel.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Nie wykazano istotnych skutków ubocznych po podaniu pojedynczej dawki 240 mg i 120 mg 3x na dobę przez kolejnych 8 dni.
Wystąpił jeden przypadek przedawkowania Levopront, dawka dobowa u trzyletniego dziecka wyniosła łącznie 360 mg. U dziecka wystąpił ból brzucha i wymioty, które ustąpiły.
Levopront nie może być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek pomocniczą (np. jeśli wykryto u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów) . Ponadto zaburzenia czynności rzęsek obecnych w oskrzelach i obfita wydzielina w drogach oddechowych stanowią przeciwwskazania do stosowania leku Levopront.
Jednoczesne stosowanie Levopront i leków uspokajających u szczególnie wrażliwych osób wymaga zastosowania szczególnej ostrożności.
Nie dowiedziono, że Levopront jest w pełni bezpieczny u ludzi, w badaniach na zwierzętach przy zastosowaniu dawki 24 mg/kg zaobserwowano negatywny wpływ na przyrost masy ciała i wzrostu u płodów.
W badaniach wykazano, że substancja czynna produktu leku Levopront była wykrywalna w mleku szczurów. W związku z tym Levopront nie powinien być stosowany w okresie laktacji.
Nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów po zastosowaniu leku Levopront. Wśród możliwych działań niepożądanych produktu leczniczego Levopront wymienia się senność, co wpływa na możliwość prowadzenia pojazdów.
Substancja czynna: lewodropropizyna
Wskazania: suchy kaszel (nieproduktywny)
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: dorośli: 3x dziennie po 10 ml; dzieci powyżej 2 r.ż.: 10-20 kg masy ciała 3 ml 3 x dziennie, 20-30 kg - 5 ml 3x dziennie
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą
Główne działania niepożądane: rzadko: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bóle brzucha, reakcje skórne, reakcje alergiczne, aftowe zapalenie jamy ustnej, osłabienie kończyn dolnych, obniżenie ciśnienia tętniczego, obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, obrzęk naczynioruchowy
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10536/characteristic
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Lek Vibin mini to złożony doustny preparat antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Produkt zawiera hormony żeńskie, etynyloestradiol i drospirenon. Vibin mini powinien być przepisywany przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, w tym rodzinnego, a także badania lekarskiego.
Charakterystyka produktów leczniczychLek Syndi-35 to hormonalny preparat antykoncepcyjny stosowany w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik, nadmierne owłosienie i bardzo tłusta skóra u kobiet w wieku rozrodczym.
Charakterystyka produktów leczniczychVentolin to aerozol wziewny, inhalacyjny stosowany w przypadku skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Substancją czynną preparatu jest salbutamol.
Charakterystyka produktów leczniczych