Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?
Opublikowano 26.05.2023
Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?
Bonadea to złożony doustny preparat antykoncepcyjny o małej dawce hormonów płciowych: dienogestu (progestagen) i etynyloestradiolu (estrogen). Bonadea należy do grupy jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych co oznacza, że każda tabletka zawiera te hormony w identycznych dawkach. Dzięki temu podczas ich przyjmowania nie trzeba dzielić cyklu miesiączkowego na fazy i pamiętać o kolejności brania tabletek. To znacznie zwiększa komfort regularnego stosowania leku.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Lek Bonadea jest jednofazowym złożonym środkiem antykoncepcyjnym. Substancjami czynnymi tego leku są: dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). W każdej tabletce występują one w dawkach odpowiednio 2 mg i 0,03 mg. Substancjami pomocniczymi występującymi w leku są m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana oraz stearynian magnezu.
Dostępne w sprzedaży są opakowania leku zawierające po 21 lub 63 tabletek powlekanych.
Zawarte w preparacie hormony mają odmienny wpływ na organizm kobiety, ale skuteczność preparatu jest efektem ich współdziałania. Etynyloestradiol hamuje owulację, dzięki czemu cykl staje się bardziej regularny, miesiączka jest często mniej bolesna, a krwawienie mniej obfite. Takie działanie redukuje niedobór żelaza u kobiet ze skłonnością do anemizacji. Dienogest natomiast zmienia skład i konsystencję śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety. Progestagenny składnik leku Bonadea ma też silny antyandrogenowy efekt działania dzięki czemu lek stosuje się również w leczeniu trądziku u kobiet.
Lekarz może przepisać receptę na lek Bonadea w celu zapobiegania ciąży oraz leczenia łagodnych do umiarkowanych objawów trądziku u kobiet, które równocześnie chcą stosować antykoncepcję. Trzeba jednak podkreślić, że tabletki antykoncepcyjne nie są leczeniem trądziku z wyboru. Stosuje się je po niepowodzeniu leczenia miejscowego lub antybiotykoterapii doustnej. Najlepsze wyniki leczenia trądziku uzyskuje się przy stosowaniu leku przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
Należy przyjmować jedną tabletkę doustnie, popijając płynem. Ważne jest regularne przyjmowanie leku w przybliżeniu o tej samej porze dnia. Przez kolejnych 21 dni przyjmuje się jedną tabletkę na dobę. Po 21 dniach następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono po około 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek z następnego blistra.
Przyjmowanie tabletek leku Bonadea można modyfikować celem opóźnienia lub przesunięcia krwawienia z odstawienia. W takiej sytuacji należy kontynuować przyjmowanie tabletek z następnego opakowania leku, bez przerwy w stosowaniu. W tym czasie może jednak wystąpić krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie.
W przypadku poprzedniego stosowania hormonów płciowych w postaci innego złożonego środka antykoncepcyjnego, np. dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych lek należy przyjąć od razu następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki stosowanego wcześniej leku. W przypadku wcześniejszego stosowania pierścienia dopochwowego lub plastra antykoncepcyjnego, przyjmowanie leku Bonadea należy rozpocząć najlepiej w dniu ich usunięcia, a najpóźniej w dniu, w którym powinny być ponownie założone.
Przejście z jednoskładnikowej metody antykoncepcji tzn. zawierającej jako substancję czynną tylko progestagen np.: mini-pigułka, iniekcja, implant, wkładka wewnątrzmaciczna, zawsze wymaga zastosowania dodatkowej barierowej metody antykoncepcji przez pierwszych 7 dni stosowania tabletek. Przejście z mini-pigułki jest możliwe w dowolnym czasie, z implantu lub wkładki – w dniu ich usunięcia, z iniekcji – w dniu kolejnego planowanego zastrzyku.
W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie pomyłki, a kolejną dawkę należy przyjąć o standardowej porze nawet, jeśli wiąże się to z jednorazowym przyjęciem dwóch tabletek.
Ochrona antykoncepcyjna jest zachowana jeśli przyjęcie tabletki opóźniło się o mniej niż 12 godzin. W przypadku przyjęcia leku Bonadea poza tym terminem, jego ochrona antykoncepcyjna zmniejsza się. W takiej sytuacji konieczne będzie stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji, np. prezerwatywy przez kolejne 7 dni.
Należy pamiętać, że w czasie stosowania leku Bonadea nie można nigdy robić przerw na okres dłuższy niż 7 dni.
W przypadku wymiotów występujących w ciągu 3-4h od przyjęcia tabletki, należy uznać dawkę za pominiętą, ponieważ w tym czasie substancje czynne w niej zawarte mogły nie zostać wchłonięte.
Jeśli planujesz rozpocząć przyjmowanie leku Bonadea powinnaś zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi. Do najczęstszych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leku Bonadea należą:
Zaburzenia psychiczne w postaci obniżonego lub zmiennego nastroju
Zmniejszone libido
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha
Ból głowy
Ból piersi lub uczucie napięcia w piersiach oraz powiększenie piersi
Wzrost masy ciała
Wysypka, pokrzywka
Objawy obrzęku naczynioruchowego
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, w szczególności złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże nie z podwyższonym ryzykiem chorób natury zakrzepowo-zatorowej m.in. zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.
Ryzyko powstania zakrzepów krwi w naczyniach jest największe w ciągu pierwszych kilku lat stosowania doustnych złożonych produktów antykoncepcyjnych.
Ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej jest wyższe u kobiet powyżej 35 roku życia, palących papierosy, obciążonych nadciśnieniem tętniczym, otyłością, z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, długotrwale unieruchomionych (np. po złamaniu kończyny dolnej), po przebytej niedawno operacji w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, dziedziczną predyspozycją do zakrzepicy, chorobami zwiększającymi krzepliwość krwi (np. chorobami nowotworowymi, toczeniem rumieniowatym układowym, zespołem antyfosfolipidowym) oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit (tj. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego).
Podczas stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych, ważne jest, aby zgłaszać jakiekolwiek niepokojące objawy tj. ból lub obrzęk nogi, zaburzenia widzenia, duszność czy ostry ból w klatce piersiowej, gdyż może sugerować to wystąpienie zakrzepicy lub zatorowości.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane preparatu należy niezwłocznie skonsultować się z wyspecjalizowanym personelem medycznym. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Bonadea.
Na podstawie doświadczeń z innymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi wiadomo, że możliwe objawy przedawkowania to nudności, wymioty i niewielkie krwawienie z dróg rodnych u młodych dziewcząt.
Nie istnieje swoiste antidotum, a leczenie polega na łagodzeniu objawów.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy prowadzić pod okiem specjalisty i zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia tymi lekami należy wykluczyć szereg zaburzeń stanu zdrowia.
Nie należy stosować leku Bonadea jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z poniższych:
Występowanie incydentów zakrzepowo-zatorowych (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, zawał serca, udar mózgu)
Choroby wątroby w tym guzy (łagodne i złośliwe)
Nowotwory piersi lub narządów rodnych
Cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych
Zapalenie trzustki
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku Bonadea
Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi
Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i inne przewlekłe zapalne choroby jelit
Opisano również przypadki zwiększenia częstotliwości napadów drgawkowych
Stosowanie leku Bonadea z niektórymi produktami leczniczymi może prowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji lub wywołać nieoczekiwane krwawienia międzymiesiączkowe. Sytuacje, w których należy zachować szczególną czujność podczas terapii tym doustnym złożonym środkiem antykoncepcyjnym to:
Leczenie antybiotykami doustnymi takimi jak penicyliny czy tetracykliny, ponieważ mogą one zmniejszać stężenie leku bonadea i jego substancji czynnych we krwi.
Stosowanie leków używanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV np. rytonawir, newirapina oraz leczeniu padaczki (fenytoina, barbiturany, karbamazepina)
Stosując lek Bonadea w połączeniu z powyższymi lekami należy przestrzegać następujących zasad:
Stosowanie dodatkowej barierowej formy antykoncepcji np. prezerwatywy w trakcie przyjmowania leku oraz od 7 do 28 dni po zakończeniu terapii zależnie od leku wchodzącego w interakcję.
Przyjmowanie tabletek leku Bonadea z kolejnego opakowania należy rozpocząć bez 7-dniowej przerwy w stosowaniu.
Mimo że badania nie udowodniły teratogennego działania leku Bonadea, preparat jest przeciwwskazany w czasie ciąży. W przypadku jej podejrzenia należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Bonadea i skonsultować się z lekarzem w celu wykonania testu ciążowego oraz ustalenia dalszego postępowania.
Stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych w czasie laktacji może skutkować zmniejszeniem ilości i zmianą składu mleka kobiecego, dlatego plany przyjmowania leku Bonadea w okresie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.
Dodatkowo niewielkie ilości substancji czynnych lub ich metabolitów może przedostawać się wraz z mlekiem do organizmu dziecka, co może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.
Nie udowodniono negatywnego wpływu stosowania leku Bonadea na zdolność prowadzenia pojazdów.
Substancja czynna: etynyloestradiol i dienogest
Wskazania: zapobieganie ciąży u kobiet w wieku rozrodczym oraz w celu leczenia kobiet z trądzikiem o umiarkowanym nasileniu
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: należy przyjmować jedną tabletkę dziennie przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa przed rozpoczęciem kolejnego opakowania w trakcie której występuje krwawienie z odstawienia.
Główne przeciwwskazania: zakrzepica żylna lub tętnicza, ciąża, nowotwory hormonozależne, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroby nerek lub wątroby.
Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, obniżenie nastroju, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, wzrost masy ciała, tkliwość piersi.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
http://chpl.com.pl/#detail=16381506!73623357
Elocom maść pozwala na złagodzenie objawów choroby skóry. Jak zachować warunki bezpieczeństwa stosowania leku Elocom? Czy miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest bezpieczne? W jakich chorobach Elocom jest wskazany?
Charakterystyka produktów leczniczychMicrogynon to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol.
Charakterystyka produktów leczniczychEndometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której tkanki podobne do endometrium obecne są również poza macicą. Jest to przewlekła, uciążliwa choroba, której diagnostyka jest trudna, a dotarcie do przyczyny dolegliwości pacjentki często zajmuje długie lata. Mechanizm, w jakim dochodzi do rozwoju endometriozy, nie jest do końca wyjaśniony, a objawy są niespecyficzne. Jak zdiagnozować i leczyć endometriozę?
Artykuł