EVRA - antykoncepcja - stosowanie, dawkowanie i informacje o leku

Opublikowano 21.08.2021

EVRA   antykoncepcja   stosowanie  dawkowanie i informacje o leku

Evra

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

EVRA jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym, który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz norelgestromin. Produkt występuje w postaci plastrów do przyklejenia na skórę. Plastry antykoncepcyjne Evra dostępne są na receptę. Na platformie Erecept recepta online nawet w 15 minut.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku

Czym jest EVRA?

Plastry antykoncepcyjne EVRA to dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny w postaci systemu transdermalnego (plastra), który po przyklejeniu do skóry powoli uwalnia substancje czynne. To jedyny tego typu produkt na rynku polskim. Do substancji aktywnych preparatu EVRA należy etynyloestradiol oraz norelgestromin.  

Lek wolno stosować przez kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest on odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz po menopauzie. 

Należy pamiętać iż plastry antykoncepcyjne EVRA, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne (jak np. tabletki antykoncepcyjne)nie chronią przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Mechanizm działania leku

Działanie antykoncepcyjne preparatu EVRA opiera się na hamującym wpływie na przysadkę dostarczanych z zewnątrz substancji z grupy estrogenów - etynyloestradiol oraz gestagenów - norelgestromin. Zablokowanie wydzielania gonadotropin przez przysadkę uniemożliwia zajście owulacji (jajeczkowania) i tym samym zapłodnienia komórki jajowej. 
Lek działa również poprzez wywoływanie zmian w błonie śluzowej macicy, dzięki którym utrudniona jest ewentualna implantacja zapłodnionego zarodka oraz zagęszczanie śluzu szyjkowego, co utrudnia transport plemników do jamy macicy. 

Skład i forma leku  

Plastry antykoncepcyjne EVRA to system transdermalny typu matrycowego, składający się z trzech warstw. Zewnętrzna powierzchnia plastra ma cielisty kolor i wytłoczony napis „EVRA 150/20”. Wewnętrzna powierzchnia plastra pokryta jest klejem.
W opakowaniu znajdują się 3 sztuki plastrów antykoncepcyjnych, które zapewniają skuteczność antykoncepcyjną podczas jednego cyklu miesiączkowego, trwającego 28 dni. Cena preparatu może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 50 zł. 
Jeden system transdermalny zawiera 6 mg norelgestrominu (Norelgestrominum) oraz 600 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum). W ciągu doby system uwalnia 150 mikrogramów norelgestrominu i 20 mikrogramów etynyloestradiolu. 
Do substancji pomocniczych wykorzystanych przy produkcji preparatu należą m.in.: polietylen, poliester, klej poliizobutylenowo-polibutenowy, krospowidon, mleczan laurylowy.

Technika przyklejania plastra

Plaster należy przykleić na suchą, czystą, nieowłosioną i niepodrażnioną skórę w okolicy brzucha, pośladków, zewnętrznej części ramienia czy górnej części tułowia, w miejscu gdzie odzież nie będzie ocierała się o plaster.  Plaster należy mocno docisnąć́ dłonią̨ do skóry, by dobrze przylegał wzdłuż̇ krawędzi. 

Plastra nie należy przyklejać na piersi oraz skórę podrażnioną. Na skórę, do której ma być przyklejony plaster nie należy stosować żadnych kosmetyków, kremów, olejów czy pudrów, bo zmniejsza to przyczepność kleju. 

Dozwolone jest przyklejanie jednorazowo wyłącznie jednego plastra na skórę. By uniknąć podrażnienia skóry, należy unikać przyklejania plastra w to samo miejsce.  

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

Pierwszy plaster przykleja się pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Po upływie 7 dni (ósmego dnia cyklu) należy usunąć stary przyklejony plaster i przykleić nowy plaster na inną okolicę ciała. Po upływie kolejnych 7 dni (piętnastego dnia cyklu) należy powtórzyć proces. 

Po zdjęciu 3. plastra (dwudziestego drugiego dnia cyklu) następuje przerwa od stosowania produktu, która powinna trwać 7 dni. Po upływie tego czasu należy rozpocząć nowe opakowanie produktu Evra

Zazwyczaj około 2-3 dni od zdjęcia ostatniego plastra pojawia się krwawienie z odstawienia, podobne do krwawienia miesięcznego. Niekiedy zdarza się, że krwawienie wciąż jest aktywne w dniu, gdy należy już przykleić nowy plaster. Jest to całkowicie normalne, nie wpływa to na dalszy harmonogram leczenia. 

Należy mieć na uwadze, że u kobiet o masie ciała powyżej 90 kg, z uwagi na grubszą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej skuteczność antykoncepcji plastra EVRA może być zmniejszona

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii istnieje konieczność corocznej konsultacji u lekarza ginekologa i wykonania badania ginekologicznego z przezpochwowym USG, cytologii, badania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego.

Jak rozpocząć stosowanie systemu transdermalnego EVRA?

Decyzję o podjęciu leczenia złożonymi środkami antykoncepcyjnymi podejmuje lekarz na podstawie indywidualnych zakrzepowo-zatorowych czynników ryzyka (np. wiek >35 r.ż., duża nadwaga - BMI >30, palenie papierosów, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, trombofilie, dłuższe unieruchomienie, poród w okresie ostatnich kilku tygodni, dyslipidemie, cukrzyca,  uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca).

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka przyjmowała doustne złożone leki antykoncepcyjne lub system dopochwowy stosowanie produktu należy rozpocząć pierwszego dnia krwawienia z odstawienia. Jeśli produkt zacznie się stosować po pierwszym dniu trwania krwawienia z odstawienia, należy przez pierwsze 7 dni leczenia stosować dodatkową metodę antykoncepcji. 

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. 

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, plastry antykoncepcyjne można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej. 

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie. 

Modyfikacja leczenia

Jeśli pacjentka chce uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zdjęciu 3. plastra (w 22. dniu cyklu) należy przykleić 1. plaster z nowego opakowania, z pominięciem 7 dniowej przerwy, aby zachować skuteczność działania plastra. Dalej antykoncepcję należy kontynuować zgodnie z harmonogramem. Podczas wydłużonego cyklu miesięcznego może pojawić się śródcykliczne krwawienie lub plamienie z pochwy. 

By przesunąć termin zmiany plastra na inny dzień tygodnia, należy skrócić najbliższą przerwę między kolejnymi opakowaniami produktu EVRA o dowolną liczbę dni. Przerwy tej nie można natomiast wydłużyć. Trzeba zaznaczyć, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa, że pojawi się krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie z pochwy. 

Pominięcie dawki produktu EVRA

Co zrobić jeśli zapomniałam nakleić plaster w terminie?

Jeśli przerwa w stosowaniu preparatu trwa dłużej niż 7 dni, należy natychmiast założyć plaster z nowego opakowania. W takiej sytuacji dochodzi do modyfikacji harmonogramu leczenia - dzień przyklejenia plastra staje się nowym pierwszym dniem cyklu miesięcznego. Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. 

Jeśli pacjentka zapomniała zmienić plaster antykoncepcyjny w połowie cyklu, lecz od planowanego terminu zmiany minęło mniej niż 48 godzin, należy jak najszybciej przykleić nowy plaster. Nie ma tu konieczności modyfikacji harmonogramu leczenia - następny plaster przyklejamy we wcześniej ustalonym dniu. Nie ma tu również konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. 

Jeśli pacjentka zapomniała zmienić plaster w połowie cyklu, jednak od planowanego terminu zmiany minęło więcej niż 48 godzin,  należy jak najszybciej przykleić nowy plaster. Zmienia się tu harmonogram leczenia - dzień przyklejenia plastra staje się nowym pierwszym dniem cyklu miesięcznego. Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. 

Jeśli pacjentka zapomniała zdjąć ostatni plaster w cyklu (w dwudziestym drugim dniu), należy usunąć go ze skóry jak najszybciej, a kolejny założyć według normalnego schematu. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji, aby uniknąć możliwości zajścia w ciążę.

Co zrobić jeśli plaster mi się odkleił?

Podczas terapii zaleca się codzienną kontrolę obecności plastra, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, kąpieli oraz innych czynnościach, które sprzyjają odklejeniu się produktu. 

Jeśli plaster odkleił się (nawet brzegi plastra), jednak nie minęło więcej niż 24 godziny od ustania kontaktu ze skórą, należy ponownie nakleić ten sam plaster lub jeśli to niemożliwe - kolejny  z opakowania. Nie ma tu konieczności modyfikacji harmonogramu leczenia - plaster należy zmienić w ustalonym wcześniej dniu cyklu. Nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji.

Jeśli od ustania kontaktu plastra ze skórą minęły więcej niż 24 godziny lub czas nieokreślony, należy natychmiast założyć nowy plaster, a ten dzień traktować jak 1. dzień cyklu miesięcznego. Przez 7 kolejnych dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. 

Możliwe działania niepożądane produktu EVRA

Najczęstsze działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania produktu leczniczego EVRA są: obrzęk i tkliwość piersi, bóle głowy, zmiany skórne w miejscu przyklejenia plastra (odczyn alergiczny, podrażnienie, wysypka) oraz nudności

Do częstych działań niepożądanych złożonej antykoncepcji należą: objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśni i pleców, zawroty głowy i bóle głowy o charakterze migrenowym, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, biegunki, wymioty), wzrost masy ciała, trądzik, zmienność nastroju, a nawet depresja, zaburzenia cyklu miesiączkowego, bolesne miesiączkowanie, grzybicze zapalenie pochwy i sromu, zakażenia dróg moczowych. 

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do rzadziej obserwowanych działań niepożądanych podczas stosowania produktu EVRA należą: wzrost łaknienia, jadłowstręt, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, osłabienie, omdlenia, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców), niedoczulica, drgawki, żylaki odbytu, choroby zębów, zapalenia dziąseł, niedokrwistość, skurcze kończyn dolnych, zaburzenia funkcji ścięgien, bóle stawów, torbiele jajników, spadek libido, bolesne stosunki płciowe, krwotoki z dróg rodnych, zmiany skórne (odbarwienie, suchość, wyprysk, wykwity pęcherzowe, rak szyjki macicy, pokrzywka, nasilone pocenie się, łysienie, reakcja nadwrażliwości na światło, sucha skóra) żylaki, łojotokowe zapalenie skóry, mięśniak macicy, zatorowość płucna, zapalenie spojówek, nieprawidłowe widzenie czy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. 

Plastry antykoncepcyjne EVRA a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Wykazano, że stosowanie produktu EVRA (lub innych złożonych, dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych) zwiększa ryzyko wystąpienia żylnych incydentów zakrzepowo-zatorowych (zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych) oraz tętniczych chorób zakrzepowo-zatorowych (udar niedokrwienny mózgu, przemijający napad niedokrwienny mózgu, zawał serca). 

Ryzyko zakrzepowe podczas stosowania złożonej antykoncepcji jest jednak mniejsze niż to, które pojawia się podczas ciąży.

Największe ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi obserwuje się w pierwszym roku stosowania dwuskładnikowej, hormonalnej antykoncepcji.  

Plastry antykoncepcyjne EVRA a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. 

U kobiet stosujących dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. 

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej plastry antykoncepcyjne EVRA wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby. 

Czy plastry antykoncepcyjne EVRA można przedawkować?

W przypadku zastosowania większej ilości plastrów antykoncepcyjnych EVRA niż jest to zalecane istnieje ryzyko pojawienia się objawów przedawkowania substancji czynnych. Przedawkowanie może skutkować pojawieniem się nudności, wymiotów czy krwawienia z dróg rodnych.   

W takim wypadku należy usunąć system transdermalny tak szybko jak to możliwe, następnie zastosować leczenie objawowe. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje czynne zawarte w preparacie EVRA

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności antykoncepcji za pomocą EVRA

Jakie są przeciwskazania do stosowania produktu EVRA?

Plastry antykoncepcyjne EVRA przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. 

Leku nie można stosować w przypadku aktualnego lub przebytego incydentu zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, zakrzepica żylna, a także obecności czynników ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (niedobór antytrombiny III, niedobór białka C lub S, planowana operacja, długotrwałe unieruchomienie, zakrzepica w rodzinie, wiek >35 lat, otyłość) oraz po przebytym tętniczym incydencie zakrzepowo-zatorowym np. udar niedokrwienny, TIA, zawał serca lub przy ryzyku jego wystąpienia (hiperhomocysteinemia, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia, wiek >35 lat, nikotynizm, otyłość).

Wśród przeciwwskazań do stosowania produktu EVRA wyróżniamy również: ciążę lub jej podejrzenie, krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii,  obecność złośliwych nowotworów zależnych od steroidowych hormonów płciowych, migreny, padaczkę, depresję, żółtaczkę, zapalenie wątroby, rak wątroby, porfirię, choroby nerek, zespół hemolityczno–mocznicowy, przewlekłe choroby zapalne jelit, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), ostre zapalenie trzustki. 

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych. 

Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych złożone środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia, szczególnie palących papierosy. 

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na ryzyko pojawienia się niebezpiecznych interakcji produktu EVRA nie należy stosować równocześnie następujących leków: gryzeofulwiny, nefinawiru, rytonawiru, newirapiny, karbamazepiny, octanu eslikarbazepiny, felbamatu, fenytoiny, fenobarbitalu, prymidonu, ryfampicyny, bosnetanu oraz produktów zawierających dziurawiec zwyczajny. 
Jeśli istnieje konieczność równoczesnego stosowania preparatu EVRA oraz antybiotyków tj. ampicylina czy tetracykliny, w tym okresie zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.  

Plastry antykoncepcyjne EVRA a alkohol

Nie wykazano dotychczas, by alkohol miał negatywny wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże upojenie alkoholowe zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas leczenia antykoncepcyjnego.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a ciąża

Plastry antykoncepcyjne EVRA przeciwwskazane są w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania antykoncepcji, należy jak najszybciej zaprzestać używania plastrów antykoncepcyjnych.

Dotychczasowe badania nie wskazują, żeby istniało ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały dwuskładnikową antykoncepcję przed zajściem w ciążę. Nie ma również doniesień na temat teratogennego wpływu leku hormonalnego na płody matek, które nieumyślnie stosowały antykoncepcję w pierwszych tygodniach ciąży. 

Plastry antykoncepcyjne EVRA a karmienie piersią

Substancje czynne zawarte w preparacie EVRA mogą mieć negatywny wpływ na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Z tego względu antykoncepcja hormonalna za pomocą systemu transdermalnego przeciwwskazana jest do czasu odstawienia dziecka od piersi. 

Plastry antykoncepcyjne EVRA a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu EVRA na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów. 

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń. 

Podsumowanie informacji dotyczących leku EVRA

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz norelgestromin 

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Plaster do stosowania miejscowego na skórę

Dawkowanie: 1 plaster na tydzień przez 3 tygodnie, następnie 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby.  

Główne działania niepożądane: Miejscowe odczyny alergiczne, podrażnienie, ból głowy, tkliwość piersi, nudności, bóle brzucha, biegunka, wzrost masy ciała, zawroty głowy, zmiany nastrojuzmiany libido, zaburzenia cyklu miesiączkowego, ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Na platformie Erecept, oprócz recepty online na plastry antykoncepcyjne Evra, można również otrzymać receptę na Ellaone, a także receptę na Escapelle

Inne popularne leki:

Evra

Inni czytali również

Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?
Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?

Bezsenność seniora to określenie stosowane na zaburzenia snu u osób starszych. Problem bezsenności przewlekłej dotyczy bowiem już nawet co drugiej osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych szukać można zarówno w zmianach fizjologicznych, którym podlega organizm, jak i na podłożu psychicznym. Bezsenność u osób starszych jest więc często uznawana za stan normalny, a pacjenci rezygnują z poddania się interwencji medycznej. Warto jednak poszukać dokładnej przyczyny bezsenności i podjąć kroki, które pomogą polepszyć jakość snu - także u osób starszych.

Artykuł
27.01.2023
Jak opóźnić okres? - kontrola cyklu menstruacyjnego
Jak opóźnić okres? - kontrola cyklu menstruacyjnego

W życiu każdej kobiety zdarzają się chwile, kiedy chce mieć pewność, że będzie czuć się pewnie i komfortowo. Krwawienie miesięczne przypadające na dzień szczególnie dla kobiety ważny generuje niepotrzebny stres i zmniejsza radość z oczekiwania. Na szczęście z pomocą przychodzi kilka sprawdzonych sposobów na to jak opóźnić okres. Zmiana terminu krwawienia jest możliwa jedynie poprzez stosowanie środków farmakologicznych, co zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Artykuł
21.11.2022
Octeangin - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Octeangin - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Octeangin jest preparatem dostępnym na receptę, w postaci twardych pastylek, zawiera oktenidynę jako substancję czynną. Na co działa preparat Octeangin i jak można go stosować?

Charakterystyka produktów leczniczych
18.01.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!