Podniecenie seksualne u kobiety zależy również od czynników psychologicznych tj. poziom odczuwanego lęku, strachu i stresu oraz czynników środowiskowych tj. poczucie bezpieczeństwa w towarzystwie partnera lub miejsce pozwalające na intymność bez ryzyka poniesienia konsekwencji.
Osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez kobietę jest procesem złożonym, wymagającym czasu i zaangażowania obu stron. Istnieją jednak uniwersalne wskazówki, którymi warto się posiłkować, aby w przyszłości zagwarantować partnerce spełnienie.
Czy kobietę trudniej podniecić niż mężczyznę?
W świadomości społecznej funkcjonuje
stereotyp, który głosi, że do stanu seksualnego podniecenia znacznie trudniej doprowadzić kobietę, niż mężczyznę . Czy rzeczywiście tak jest?
Profesor Meredith Chivers przeprowadziła badania, w których uczestniczyły osoby heteroseksualne i homoseksualne płci męskiej i żeńskiej. Podczas testu zespół badaczy prezentował treści audiowizualne, które obejmowały tematy tj. stosunek kobiety i mężczyzny, stosunek homoseksualny dwóch kobiet, stosunek homoseksualny dwóch mężczyzn, nagi mężczyzna na plaży, masturbacja kobiety, masturbacja mężczyzny oraz stosunek dwóch szympansów.
Zadaniem uczestników było zdecydować, które filmy uznają za podniecające. Oprócz deklaracji ustnej, test obejmował również pomiar reakcji genitalnej (uzyskanie erekcji u mężczyzn i nawilżenie pochwy u kobiet).
Po analizie wszystkich pomiarów okazało się, że żeńska część grupy uczestniczącej w badaniu zareagowała na każdy z tych filmów. Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się nagi mężczyzna na plaży, jednak nawet kopulujące szympansy wywoływały reakcję genitalną i uczucie seksualnego podniecenia.
Dla porównania,
mężczyzn podniecał jedynie stosunek pary mieszanej, dwóch osób jednej płci (zależnie od orientacji psychoseksualnej) oraz jeden z filmów z masturbacją. Deklaracje te znalazły swoje potwierdzenie w pomiarze reakcji genitalnej.
To badanie, jako jedno z wielu dotyczących kobiecej seksualności, obrazuje łatwość, z jaką kobiety są w stanie uzyskać podniecenie. Czy zatem stereotyp mówiący o trudności w osiągnięciu właściwego ukrwienia obszaru genitalnego u kobiet oraz nawilżenia pochwy może wynikać z braku wiedzy o tym, jak do nich doprowadzić?