Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Opublikowano 25.07.2022

Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Jak obudzić pożądanie u mężczyzny i wywołać u niego podniecenie? Okazało się, że naukowcy, w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę, potrafią odpowiedzieć na to pytanie!

Spis treści

Męska seksualność w badaniach naukowych

Najsłynniejszy i wciąż aktualny w seksuologii model prezentujący linearny schemat osiągania rozkoszy został opracowany drugiej połowie XX wieku przez Mastersa i Johnson. Nosi on nazwę EPOR od słów oznaczających podniecenie (excitement), stabilizację (plateau), orgazm i relaksację.

Mimo, że model EPOR doczekał się wielu wariacji promowanych przez różnych badaczy, podstawowa wersja wciąż uchodzi za uniwersalny punkt wyjścia dla myślenia o męskim podnieceniu.

W pierwszych próbach opisania modelu linearnego sądzono, że jest on adekwatny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Okazało się jednak, że wieloczynnikowy model osiągania rozkoszy zaproponowany przez Basson bardziej przystaje do myślenia o kobiecej seksualności.

Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Z uwagi na względną łatwość, z jaką męskie ciało reaguje na podniety, doprowadzenie penisa do wzwodu zazwyczaj nie wymaga długiej gry przedwstępnej.

Jak sprawić, by u mężczyzny pojawiło się podniecenie?

Aby pojawiło się podniecenie, które docelowo prowadzić ma do osiągnięcia orgazmu, niezbędny jest atrakcyjny dla mężczyzny bodziec. Uznaje się, że takim elementem może być samo wyobrażenie, co czyni pożądanie oddzielonym od emocjonalnego kontekstu, z jakim zwykło się kojarzyć kobiece podniecenie.

Równie stymulujący może się okazać poszczególny sygnał z otoczenia – widok subiektywnie atrakcyjnego ciała lub specyficznej jego części, dźwięk, dotyk czy zapach, choć ten ostatni w świetle badań nad męską seksualnością okazuje się wywoływać najmniej reakcji.

Na jakie bodźce najsilniej reaguje mężczyzna?

Mimo, że mężczyźni odbierają erotyczne sygnały wszystkimi zmysłami, badania pokazują, że bodźce wzrokowe okazują się mieć szczególne znaczenie w procesie osiągania podniecenia.

Koncepcje wyrosłe z gruntu psychologii ewolucyjnej podają, że wbrew regularnie powracającemu kanonowi bardzo szczupłego i drobnego kobiecego ciała, istotna część mężczyzn preferuje zaokrąglone biodra oraz wydatne piersi. Tego typu figura ma stanowić o kobiecej płodności - szerokie biodra świadczą o zdolności do urodzenia potomka, a obfity biust pozwoli wykarmić dziecko.

Strefy erogenne u mężczyzny

Podczas miłosnych uniesień bardzo ważna jest znajomość mapy specyficznych i niespecyficznych stref erogennych na męskim ciele.

Swoiste (specyficzne) strefy erogenne to części ciała, należące do tzw. stref intymnych, których umiejętna stymulacja jest w stanie zazwyczaj skutecznie wywołać podniecenie oraz przybliżyć osiągnięcie orgazmu z wytryskiem. Do tych narządów zaliczamy prącie (penis), mosznę, odbyt, krocze (odcinek między genitaliami i odbytem) oraz prostatę (gruczoł krokowy, narząd wielkości kasztana znajdujący się pod pęcherzem).

Niespecyficzne (nieswoiste) strefy erogenne na ciele mężczyzny to części ciała, których pieszczota potrafi skutecznie podniecić mężczyznę, jednak nie prowadzi to do orgazmu. Każdy mężczyzna posiada własne, indywidualne obszary zwiększonej wrażliwości, jednak najczęściej należą do nich uszy, szyja, kark, obszar pomiędzy łopatkami oraz pośladki.

Zakłada się, że powierzchnia sfer erogennych u mężczyzn jest pięciokrotnie mniejsza niż u kobiet. Mimo to zawsze warto poświęcić trochę czasu na pieszczotę okolic sprawiających mężczyźnie przyjemność – szczególnie podczas gry wstępnej.

O czym warto pamiętać, by podniecić mężczyznę? Uniwersalne wskazówki.

Każdy człowiek odczuwa i przeżywa własną seksualność w sposób zindywidualizowany. Istnieją jednak uniwersalne wskazówki, które potrafią wzbogacić erotyczny repertuar oraz wzmocnić żar podniecenia u mężczyzny.

Podstawowym ruchem pozwalającym na utrzymanie stanu podniecenia prowadzącego do orgazmu jest stymulacja przypominająca ruchy frykcyjne, czyli posuwisto-zwrotne kojarzone ze stosunkiem. Ten sposób pieszczot wybierany jest zazwyczaj przez mężczyzn również podczas masturbacji.

Umiejętne stymulowanie penisa oralnie bądź ręką może w bardzo krótkim czasie wywołać orgazm z wytryskiem. Jednakże, chcąc wspólnie doświadczać uroków seksu, warto rozszerzyć zasób praktyk o pieszczoty innych miejsc na ciele mężczyzny. Znajomość preferowanych specyficznych oraz niespecyficznych obszarów, które składają się na mapę stref erogennych, zdecydowanie uprzyjemni czas spędzony we dwoje.

Podczas miłosnych igraszek niezwykle ważna jest otwarta komunikacja. Umożliwia ona wzajemne poznanie partnerów - ich potrzeb oraz oczekiwań, co ostatecznie zespala dwie osoby i podnosi jakość życia seksualnego. Co więcej, sama rozmowa na temat fantazji seksualnych jest w stanie rozpalić zmysły i skutecznie podniecić mężczyznę.

W chwilach partnerskiej intymności warto skupić się na „tu i teraz”, czyli atmosferze sprzyjającej erotycznym doświadczeniom. Czynniki rozpraszające potrafią skutecznie “zabić” miłosny nastrój.

A co w przypadku trudności z osiągnięciem podniecenia?

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem, w wyniku chorób sercowo-naczyniowych, przerostu prostaty, zmian hormonalnych wynikających z andropauzy i innych chorób przewlekłych, uzyskanie i utrzymanie wzwodu jest coraz trudniejsze.

Dysfunkcje seksualne mogą wynikać wynikać też z zaburzeń anatomicznych, chorób neurologicznych lub stosowanych substancji chemicznych tj. środki psychoaktywne, alkohol czy leki psychiatryczne.

Problem może mieć również podłoże psychogenne lub środowiskowe. Stres, zbyt mało snu, kompleksy czy konflikt z partnerką potrafią skutecznie ograniczyć czerpanie satysfakcji z seksu.

Z uwagi na mnogość czynników, które mogą utrudniać osiągnięcie podniecenia, kluczową kwestią jest dbałość o prawidłową kondycję fizyczną i psychiczną mężczyzny.

Niezwykle ważne jest również zrozumienie, że seksualność mężczyzn jest osobniczo zróżnicowana. Nie dla każdego pełnię satysfakcji stanowi penetracja zakończona wytryskiem. Jeśli jednak, mimo chęci realizowania pełnych stosunków, okazuje się to być długotrwale utrudnione bądź niemożliwe, warto skonsultować się z seksuologiem lub lekarzem.

Inni czytali również

Adaring – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania 
Adaring – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania 

Adaring to system terapeutyczny dopochwowy stosowany w celu antykoncepcji u kobiet. Wydziela on dwie substancje czynne przez okres 3 tygodni. Zaliczany jest do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
01.03.2023
Mywy – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Mywy – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Mywy jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym leku są: etynyloestradiol oraz drospirenon. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.11.2021
Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?
Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?

Bezsenność seniora to określenie stosowane na zaburzenia snu u osób starszych. Problem bezsenności przewlekłej dotyczy bowiem już nawet co drugiej osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych szukać można zarówno w zmianach fizjologicznych, którym podlega organizm, jak i na podłożu psychicznym. Bezsenność u osób starszych jest więc często uznawana za stan normalny, a pacjenci rezygnują z poddania się interwencji medycznej. Warto jednak poszukać dokładnej przyczyny bezsenności i podjąć kroki, które pomogą polepszyć jakość snu - także u osób starszych.

Artykuł
27.01.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!