Wskaźnik Pearla - jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Opublikowano 16.02.2023

Wskaźnik Pearla   jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Metody antykoncepcji są mnogie. Skuteczność antykoncepcji jest różna. W poniższym artykule wymienimy najskuteczniejsze metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet aktywnych seksualnie.

Spis treści

Wskaźnik Pearla - czym właściwie jest?

Wskaźnik Pearla to wskaźnik służący do określania skuteczności metod antykoncepcyjnych. Został on opracowany już w 1932 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Podaje on liczbę zapłodnień do których doszło w ciągu roku na 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im niższa jest jego wartość, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji. W przypadku par, które współżyją bez zabezpieczenia wartość wskaźnika Pearla, nazywanego zamiennie współczynnikiem lub indeksem Pearla, wynosi 80-90.

Jak obliczyć wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla określa ilość nieplanowanych zapłodnień, do których doszło w ciągu 1 roku wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji.
Tak więc, jeśli wynik równy jest 5, oznacza to, że w ciągu roku na 100 kobiet stosujących dane zabezpieczenie w ciążę zaszło 5 z nich.

Wzór pozwalający obliczyć indeks Pearla zakłada, że 100 kobiet w ciągu jednego roku ma razem około 1200 cykli.

Wspomniany wzór wygląda tak:


Wskaźnik Pearla = (liczba nieplanowanych ciąż : liczba miesięcy stosowania metody) x 1200 (założenie: średnio 1200 cykli w roku u 100 kobiet).

Wady i ograniczenia wskaźnika Pearla

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że wskaźnik Pearla, tak samo jak każdy inny, ma swoje ograniczenia. Współczynnik jest wyliczany na podstawie obserwacji danej populacji, tak więc w przypadku badań na różnych populacjach, wartości określające skuteczność danej metody mogą różnić się między sobą.

Ponadto na skuteczność metod zapobiegania ciąży ma wpływ poprawność jej stosowania. Jak powszechnie wiadomo źle ubrana lub zdjęta prezerwatywa jest mniej skuteczna niż ta, która była użyta prawidłowo. W związku z tym różne wyniki wskaźnika dla tych samych metod antykoncepcji są normalne i nie należy uważać jednego wyniku za jedyny prawidłowy.

Indeks Pearla - czy jest aktualnie używany?

Mimo faktu, że wzór pozwalający obliczyć wartość współczynnika Pearla powstał w 1932 roku, wskaźnik ten w dalszym ciągu jest powszechnie używany. Często w celu porównania skuteczności różnych metod antykoncepcji podaje się ich wartości właśnie według wskaźnika Pearla.

Jednak nie jest to jedyny sposób przedstawiania skuteczności metod, gdyż niektóre państwa i stowarzyszenia decydują się na przedstawienie skuteczności w postaci procentów. W ten sposób postąpiło np. American Congress of Obstetricians and Gynecologists.

Najskuteczniejsze hormonalne metody antykoncepcji

Im skuteczniejsza metoda antykoncepcji, tym niższa jest jej wartość wskaźnika Pearla. Niższe wyniki indeksu Pearla są osiągane przez metody hormonalne , metody mechaniczne cieszą się mniejszą skutecznością.

Wśród dostępnych metod hormonalnych antykoncepcji najniższy wynik współczynnika uzyskał implant antykoncepcyjny, którego skuteczność oceniono na 0,05. Tuż za implantem znajdują się tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (np. Vibin, Harmonet) , które osiągnęły wynik 0,1. Następnie na trzecim miejscu pod względem skuteczności znajduje się wkładka wewnątrzmaciczna z lewonorgestrelem (0,2), czwarte pod względem zapobiegania ciąży są iniekcje domięśniowe (0,3), a na piątym miejscu znajdują się ex aequo tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe , przezskórne plastry antykoncepcyjne (np. Evra) oraz krążek dopochwowy (np. Nuvaring, Ginoring) które osiągnęły wynik równy 0,5.

Najskuteczniejsze mechaniczne metody antykoncepcji

Mechaniczne środki antykoncepcji są wyraźnie mniej skuteczne niż ich hormonalne odpowiedniki. W wielu przypadkach jednak, ze względu na przeciwwskazania, nie ma możliwości zastosowania metod antykoncepcji, które uwalniają hormony. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę, które z metod mechanicznych wykazują największą skuteczność.

Wśród barierowych sposobów zapobiegania ciąży największą skuteczność wykazuje prezerwatywa męska, która osiąga współczynnik Pearla równy 3.

Na drugim miejscu znaleźć można ex aequo środki plemnikobójcze oraz środki te w połączeniu z błoną dopochwową - skuteczność obu metod określona została na 6.

Skuteczność kolejnych metod zależna jest od tego, czy kobieta rodziła czy też nie. W przypadku nieródek gąbka antykoncepcyjna oraz kapturek naszyjkowy osiągają wynik równy 9. Natomiast w przypadku kobiet, który urodziły w przeszłości dziecko, wskaźnik obu metod wskazuje na 20.

Najmniej skuteczne metody antykoncepcji

Mimo tego, że wiele par w Polsce uważa naturalne metody zapobiegania ciąży za bardzo skuteczne, w rzeczywistości wskaźnik Pearla wskazuje na coś innego.
W przypadku praktykowania stosunku przerywanego jego skuteczność oceniono na 4-2. Jednak jeśli ta metoda praktykowana była w ciągu dni płodnych kobiety, jej skuteczność wynosi według indeksu Pearla od 15 do 28.

Również pozostałe naturalne metody nie mogą pochwalić się niskim wynikiem współczynnika. Obserwacja śluzu oceniona została na 0,9-12, metoda objawowo-termiczna na 0,2-9, a metoda laktacyjna, czyli w czasie karmienia piersią oceniono na wartości pomiędzy 0,9 , a 2,5.

Jak najlepiej dobrać metodę antykoncepcji?

Metoda antykoncepcyjna powinna być dobierana indywidualnie do każdej osoby. Podczas podejmowania decyzji o sposobie zapobiegania ciąży należy wziąć pod uwagę choroby współistniejące, wiek, nałogi, przyjmowanie leki oraz oczekiwania pary.

W celu dobrania odpowiedniej i najbezpieczniejszej metody należy zgłosić się do ginekologa. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania lekarz jest w stanie zarekomendować najbardziej optymalny rodzaj antykoncepcji. Przy okazji wskaże on ewentualne badania kontrolne, które należy wykonywać.

E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!