Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?
Opublikowano 28.02.2023
Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?
Choć może się to wydawać dziwne, w wielu ulotkach leków możemy znaleźć informację o negatywnym wpływie soku grejpfrutowego na ich działanie. Jest to związane z silnym wpływem grejpfruta na jeden z cytochromów wątrobowych, biorących udział w metabolizmie leków, co skutkuje zwiększeniem działań niepożądanych leku (wzrasta ryzyko powikłań).
W ostatnim czasie w wielu miejscach można spotkać się z dodatkiem węgla aktywnego w produktach spożywczych, który nadaje im czarny kolor. Ta dodatkowa substancja może jednak wpłynąć na stopień wchłaniania substancji czynnych tabletek antykoncepcyjnych. Ze względu na wiążące właściwości węgla może dochodzić do niewystarczającego wchłonięcia pigułki, co sprawi, że obniży się jej skuteczność.
Przypuszczalnie jedzenie produktów sojowych i nabiału nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Zgodnie z niektórymi źródłami, używanie niektórych ziołowych suplementów w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej może obniżać jej skuteczność. Wśród składników mających wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych wymienia się lukrecję, lucernę, pluskwicę czy dziurawca. Również żeń-szeń, pieprz metystynowy (kava-kava) czy palma sabałowa (saw palmetto) nie powinny być używane podczas korzystania z antykoncepcji hormonalnej.
Stosowanie doustnej antykoncepcji może wiązać się ze zwiększeniem zapotrzebowania na niektóre niezbędne składniki odżywcze. Do składników mineralnych, których niedobór częściej występuje u osób przyjmujących pigułki antykoncepcyjne należą magnez, selen oraz cynk. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może się wiązać także z niedoborem witamin z grupy B (B2, B6 i B12), witaminy E. Poziom kwasu foliowego również może okazać się niewystarczający.
Okazuje się, że biorąc tabletki antykoncepcyjne kobieta może obserwować wzrost poziomu miedzi w organizmie, który przypuszczalnie wpływa na spadek poziomu witaminy C. Związek ten jednak nie jest jasny. Z drugiej strony nadmierna suplementacja witaminy C może negatywnie wpływać na skuteczność tabletek.
Wydaje się, że niedobór żelaza, ze względu na ograniczenie ciężkości i czasu krwawień miesiączkowych, może być rzadziej spotykany u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.
Powyższe dane nie są pewne ze względu na ogromny wpływ stosowanej diety na poziom składników odżywczych. Tabletki antykoncepcyjne niekoniecznie są jedynym czynnikiem decydującym o składzie mineralnym organizmu. Urozmaicona dieta jest z reguły wystarczająca w zapobieganiu niedoborom składników mineralnych i witamin. W razie potrzeby włączenia suplementacji warto skontaktować się z lekarzem.
Należy pamiętać, że wiele leków, m.in. antybiotyki, leki antyretrowirusowe mają wpływ na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Informacje o możliwych interakcjach można znaleźć w ulotkach leków.
Zmiana równowagi hormonalnej wynikająca z dostarczania egzogennych hormonów może doprowadzić do zmian apetytu. Możliwe jest, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w określonych warunkach zwiększa ryzyko wystąpienia napadów objadania się.
Bezpośrednie dowody dotyczące wzrostu masy ciała jako wyniku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej są ograniczone. Warto prowadzić zdrowy styl życia - stosować zbilansowaną dietę oraz utrzymywać regularną aktywność fizyczną nie tylko w czasie stosowania antykoncepcji, ale na co dzień. Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii antykoncepcyjnej należy zasięgnąć porady lekarza wraz z rozważeniem zalet i wad dostępnej formy ochrony przed zajściem w ciążę.
Ginoring jest hormonalnym, złożonym środkiem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Do substancji czynnych zawartych w produkcie należą: etonogestrel i etynyloestradiol.
Charakterystyka produktów leczniczychWyrób medyczny Madinette należy do grupy doustnych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparat zatrzymuje sekrecję hormonów FSH oraz LH, co prowadzi do zahamowania owulacji. Pod wpływem działania leku Madinette śluz szyjki macicy zmienia swoją konsystencję, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny.
Charakterystyka produktów leczniczychLogest jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym produkcie są: etynyloestradiol oraz gestoden. Pozostałe składniki leku to: rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 25 000, magnezu stearynian. Otoczka: sacharoza, powidon 700 000, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, wosk montanoglikolowy.
Charakterystyka produktów leczniczych