Antykoncepcja dla kobiet palących

Opublikowano 01.03.2023

Antykoncepcja dla kobiet palących

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Spis treści

Metody antykoncepcji

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji . Myśląc o nowoczesnej antykoncepcji najczęściej spotykamy się z antykoncepcją hormonalną, do której zaliczamy m.in. tabletki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne.

Popularne są także metody barierowe (np. prezerwatywa), przy czym dodatkową ich zaletą jest również zapobieganie przenoszeniu chorób drogą płciową.

Do rzadziej stosowanych metod należy sterylizacja - metoda niedostępna dla kobiet w Polsce.

Czy tabletki antykoncepcyjne są niebezpieczne?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest duża - wskaźnik Pearla wskazuje na 99,7 (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) i 99,49 (jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) przy stosowaniu wszystkich zaleceń. Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy lek mają one swoje działania niepożądane.

W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nieco zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów w obrębie układu krwionośnego, co w niesprzyjających warunkach może prowadzić do zagrożenia życia - mówimy tu o zakrzepicy żył głębokich czy innych chorobach jak udar mózgu, zatorowość płucna, zawał serca. O ile wśród kobiet bez chorób współistniejących i nałogów to ryzyko wzrasta niewiele, o tyle jest znacznie zwiększone u kobiet palących w wieku powyżej 35 lat.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na ryzyko zakrzepowe wiąże się przede wszystkim z podażą estrogenów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W związku z tym tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progesteron nie będą miały takiego działania, podobnie jak inne środki pozbawione estrogenów. Inne środki zawierające estrogeny to plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Jaka metoda antykoncepcji dla palących kobiet?

Jak wskazano wyżej, używanie tabletek dwuskładnikowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiet palących. Istnieją jednak inne metody zapobiegania ciąży, które są bezpieczne u palaczek.

Za bezpieczną formę antykoncepcji uznaje się np. wkładki wewnątrzmaciczne (ich skuteczność wręcz przewyższa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych), zastrzyki antykoncepcyjne , implanty antykoncepcyjne oraz wyżej wspomniane tabletki jednoskładnikowe. Chemiczne środki antykoncepcyjne również powinny być bezpieczne.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej - jakie są przeciwwskazania?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane u kobiet będących w ciąży, z epizodem choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie (np. zakrzepica żył głębokich) czy cierpiących na schorzenia tj. rak piersi, choroba wątroby, rodzinna hipercholesterolemia.

Palenie papierosów, wiek powyżej 35 lat czy nadciśnienie tętnicze uznaje się za względne przeciwwskazania. Choroby serca, migotanie przedsionków także mogą być czynnikiem wykluczającym pewne metody antykoncepcji. Kobiety karmiące także nie powinny stosować tej metody.

Należy pamiętać, że palenie papierosów nie tylko wpływa na ograniczenie możliwości dopasowania antykoncepcji hormonalnej, ale wpływa również na ryzyko wystąpienia licznych chorób. W przypadku chęci rzucenia palenia można zwrócić się do dedykowanych poradni (poradnia antynikotynowa, poradnia pomocy palącym) zajmujących się pomocą w walce z tym nałogiem.

Inni czytali również

Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia
Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Artykuł
30.01.2023
Choroby a bezsenność - sprawdź, co może powodować problemy ze snem
Choroby a bezsenność - sprawdź, co może powodować problemy ze snem

Kłopoty ze snem to coraz powszechniej diagnozowany problem. Przejściowe zaburzenia snu, takie jak wczesne budzenie, mogą być spowodowane trudną sytuacją życiową, wpływ ma również nieregularny tryb życia (m.in. brak aktywności fizycznej, unikanie drzemek, picie zbyt mocnej herbaty i kawy, palenie papierosów). W przypadku przewlekłej bezsenności warto jednak poszukać głębiej i zastanowić się, czy bezsenność nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi.

Artykuł
10.01.2023
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Charakterystyka produktów leczniczych
07.03.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!