Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?

Opublikowano 03.03.2023

Bezsenność a tarczyca   jaki mają związek?

Bezsenność może wynikać z różnych przyczyn. U niektórych osób będzie rezultatem niewłaściwej higieny snu, ale w innych przypadkach problemy ze snem będą wywołane kłopotami zdrowotnymi. Częstą przyczyną bezsenności, o jakiej chcemy dziś opowiedzieć, są choroby tarczycy. W jaki dokładnie sposób zaburzenia tarczycy wpływają na jakość snu? Przeczytaj, aby się tego dowiedzieć.

Spis treści

Choroby tarczycy a zaburzenia snu. Sprawdź podstawowe informacje

Zarówno zaburzenia tarczycy, jak i zaburzenia snu wpływają negatywnie na jakość życia pacjentów. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że mogą one być ze sobą powiązane.

Bezsenność spowodowana chorobami wymaga nie tylko łagodzenia jej skutków, ale również leczenia przyczyny. Tylko wtedy terapia zaburzeń snu może być skuteczna.

Jeśli cierpisz na bezsenność i podejrzewasz, że ma ona związek z działaniem Twojej tarczycy, zgłoś się na diagnostykę i dobór terapii do lekarza.

Choroby tarczycy - jak je rozpoznać?

Problemy ze snem mogą pojawić się zarówno przy niedoczynność tarczycy , jak i jej nadczynności. Na zaburzenia funkcjonowania tego organu mogą wskazywać różne objawy. Na nadczynność tarczycy wskazują m.in. takie symptomy, jak:

- Nadmierna potliwość i tzw. nocne poty
- Spadek masy ciała, a przy tym nadmierny apetyt
- Drżenie rąk
- Nieregularne miesiączki
- Nadpobudliwość
- Wytrzeszcz oczu

Z kolei to, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy możemy podejrzewać na podstawie następujących objawów:

- Uczucie zimna
- Zaburzenia pamięci
- Nadmierna senność
- Wzrost masy ciała
- Wypadanie włosów
- Spadek nastroju

Osobnym zaburzeniem jest tzw. choroba Hashimoto, przy której występuje limfocytarne zapalenie tarczycy, a czasem także jej niedoczynność oraz autoagresja ze strony komórek organizmu.

Bezsenność a nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy może wiązać się wystąpieniem przyspieszenia rytmu serca, nadpobudliwością i niepokojem. Przy nadczynności tarczycy istnieje większe ryzyko rozwinięcia się zaburzeń lękowych. Taka ciągła nerwowość prowadzi do niemożności zapadnięcia w spokojny sen, to zaś nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale też prowadzi do dalszych problemów z prawidłowym wydzielaniem hormonów tarczycy przez przysadkę mózgową.

Bezsenność a niedoczynność tarczycy

U pacjentów, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy, czasami dodatkowo występują objawy bezdechu sennego. Obturacyjny bezdech senny to groźne zaburzenia oddechu podczas snu, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do jego zatrzymania. Bezdech senny może też powodować bezsenność, m.in. poprzez częste wybudzanie.

Co ważne, brak snu wpływa negatywnie na wydzielanie hormonów tarczycy, a więc i samo funkcjonowanie tarczycy, co powoduje efekt błędnego koła. W dłuższej perspektywie niekorzystne zmiany chemiczne w obrębie przysadki mózgowej powodują spadek produkcji hormonów tarczycy.

Jak leczyć bezsenność przy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Jeśli objawy bezsenności mają bezpośredni związek z chorobami tarczycy, bardzo ważne jest, aby leczyć nie tylko skutek, ale i przyczynę zaburzeń snu. W przypadku diagnostyki problemów z tarczycą pomocne może być np. USG tarczycy, warto też zbadać hormony tarczycy i ich poziom we krwi. Leczenie bezsenności musi uwzględniać terapię stosowaną przy zaburzeniach tarczycy (nadczynność, niedoczynność, choroba Hashimoto).

Dodatkowo można zastosować leki uspokajające oraz zmienić tryb życia na zdrowszy (m.in. więcej ruchu, zdrowe odżywianie). Co więcej, u osób, u których rozpoznano nie tylko niedoczynność tarczycy, ale i bezdech senny, można zalecić terapię dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP).

Bezsenność przy chorobach tarczycy a jakość życia

Brak snu szybko odbija się na całym organizmie, powodując bóle głowy, spadek nastroju czy osłabienie funkcji poznawczych. Częściej wybudzamy się w ciągu nocy, a w ciągu dnia daje nam się we znaki nadmierna senność. Dlatego właśnie warto wyeliminować problemy ze snem na wczesnym etapie, zanim zaczną one utrudniać codzienne funkcjonowanie lub doprowadzą do dalszych komplikacji zdrowotnych.

Bezsenność przy chorej tarczycy - do jakiego lekarza się udać?

W przypadku problemów ze snem u osób cierpiących na zapalenie tarczycy lub borykających się z niedoczynnością tarczycy lub jej nadczynnością należy w pierwszej kolejności zająć się leczeniem pierwotnego zaburzenia.

Jeśli masz problemy z pójściem spać, a jednocześnie podejrzewasz, że to właśnie u Ciebie występuje bezsenność związana z zaburzeniem funkcji tarczycy, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem. Specjalista chorób wewnętrznych może też pomóc w wykluczeniu innych przyczyn problemów ze snem, a w razie potrzeby wypisać skierowanie do endokrynologa.


Inni czytali również

Adaring – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania 
Adaring – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania 

Adaring to system terapeutyczny dopochwowy stosowany w celu antykoncepcji u kobiet. Wydziela on dwie substancje czynne przez okres 3 tygodni. Zaliczany jest do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
01.03.2023
Condyline – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Condyline – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Condyline to lek przeznaczony do stosowania miejscowego w celu leczenia kłykcin kończystych. Substancją aktywną preparatu jest podofilotoksyna.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy?
Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy?

Tabletki antykoncepcyjne, zakrzepica - wiele kobiet poszukuje tej frazy w internetowych wyszukiwarkach zanim rozpocznie antykoncepcję hormonalną. Spośród możliwych działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych szczególny niepokój wzbudza właśnie możliwość rozwoju zakrzepicy. Czy antykoncepcja hormonalna faktycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jakie są objawy zakrzepicy? Jak jej uniknąć?

Artykuł
19.03.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!