Co zrobić, gdy doszło do wytrysku nasienia w drogach rodnych kobiety?
Na rynku dostępne są preparaty, które określane są mianem antykoncepcji awaryjnej. Potocznie preparaty te nazywane są “tabletkami po ”. Jest to rodzaj antykoncepcji przeznaczony do stosowania w sytuacjach kryzysowych, aby zapobiec nieplanowanej ciąży, jednak nie zastępuje stałej metody antykoncepcji.
Najbardziej dostępne i popularne preparaty na Polskim rynku to
EllaOne i
Escapelle. Głównymi różnicami między EllaOne, a Escapelle są: zawarta nich substancja aktywna oraz czas, w ciągu którego można przyjąć preparat, aby był on skuteczny. EllaOne zawiera substancję czynną
octan uliprystalu i można zastosować ją nawet do
120 godzin (do 5 dni) po odbyciu stosunku płciowego. W tabletce Escapelle znajduje się substancja czynna
Lewonorgestrel, tabletkę można zastosować maksymalnie do
72 godzin po stosunku, czyli 3 dni.
Po antykoncepcję awaryjną warto sięgnąć w sytuacji, gdy dojdzie do: stosunku bez zabezpieczenia, pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy, pominięcia dawki tabletek antykoncepcyjnych, pominięcia dawki hormonów w plastrach lub zastrzyku bądź gdy inna metoda antykoncepcji wyraźnie zawiodła. Należy podkreślić, że tabletkę po warto również użyć w przypadku wykorzystania seksualnego.
W Polsce tabletka dzień po jest błędnie utożsamiana z tabletkami wczesnoporonnymi.
Antykoncepcja awaryjna nie prowadzi do poronienia. Mechanizm działania pigułki różni się w zależności od dnia cyklu, w którym zostanie połknięta. Jej działanie polega przede wszystkim na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Jeśli jednak zostanie zażyta po uwolnieniu komórki jajowej, uniemożliwia zapłodnienie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego. W przypadku gdy dojdzie do zapłodnienia, tabletka nie będzie miała wpływu na implantację zarodka. Innymi słowy tabletka dzień po nie prowadzi do poronienia.