Bezpieczne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych - wszystko, co warto o tym wiedzieć

Opublikowano 30.03.2023

Bezpieczne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych   wszystko  co warto o tym wiedzieć

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z rodzajów antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na ich wysoką skuteczność obecnie po ten rodzaj zabezpieczenia sięga wiele aktywnych seksualnie kobiet. Czy istnieją jednak zasady przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które mogą mieć wpływ na ich działanie, a także na to, czy będą bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.




Spis treści

Tabletki antykoncepcyjne - jak działają?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega przede wszystkim na zahamowaniu owulacji, czyli procesu uwolnienia komórki jajowej. Nie może wtedy dojść do zapłodnienia. Co więcej, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprawia, że śluz szyjkowy staje się gęsty i lepki. Stanowi to dodatkową barierę dla plemników i utrudnia im wniknięcie do dróg rodnych kobiety. Na rynku istnieją dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych - tabletki jednoskładnikowe (substancją czynną jest tu rodzaj syntetycznego progestagenu) oraz tabletki dwuskładnikowe (z odpowiednikami obu żeńskich hormonów płciowych - progesteronu i estrogenu). Ich mechanizm działania jest jednak podobny.


Osobnym typem zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą jest antykoncepcja postkoitalna, zwana również awaryjną . Są to preparaty zawierające octan uliprystalu lub lewonorgestrel i choć ich działanie również w dużej mierze opiera się na hamowaniu uwalniania komórki jajowej, to jednak są przewidziane do stosowania wyłącznie doraźnie - po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.


e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy doustna antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna?

Nie tylko skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest kwestią, nad którą zastawiają się panie decydujące na ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Bardzo ważną sprawą jest również to, w jaki sposób doustna antykoncepcja hormonalna wpływa na zdrowie. Na wstępie należy podkreślić, że przez lata przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przez kobiety na całym świecie, preparaty te zostały dokładnie przebadane i uznane za bezpieczne dla zdrowia.


Dotyczy to wszystkich rodzajów tabletek hormonalnych - a więc bezpieczne będą tabletki jednoskładnikowe oraz każda tabletka dwuskładnikowa. Istnieją również rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, które mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią. Oczywiście, aby przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych było faktycznie bezpieczne, należy stosować je według zaleceń oraz wziąć pod uwagę przeciwwskazania, które mogą wystąpić u konkretnej pacjentki (np. nowotwory hormonozależne, palenie papierosów, choroby wątroby, długotrwałe unieruchomienie).


Nie można też zapomnieć, że każdy stosowany lek, a nawet suplementy diety wpływają w jakiś sposób na organizm. Istnieje więc możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Najczęstsze działania niepożądane to bóle głowy, zmiany nastroju, ogólne gorsze samopoczucie, tkliwość piersi. Na szczęście skutki uboczne mają w większości przypadków co najwyżej umiarkowanie nasilony charakter i mijają samoistnie lub po dobraniu przez lekarza innego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych.


Czy coś może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Współcześnie chyba mało kto ma już wątpliwości, że antykoncepcja hormonalna, a zwłaszcza tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ich stosowanie opatrzone jest jednak pewnymi warunkami, które mogą mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.


Jeśli więc dojdzie np. do pominięcia tabletki, trzeba liczyć się z tym, że efekt zapobiegania ciąży może być osłabiony. Podobnie sytuacja wygląda, gdy w przeciągu czterech godzin od zażycia pigułki dojdzie do wymiotów. Może wtedy ona nie wchłonąć się dostatecznie. Skuteczność tabletek mogą obniżać też niektóre leki i zioła - m.in. dziurawiec zwyczajny oraz niektóre antybiotyki.


Bezpieczne i skuteczne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych - podstawowe zasady

Przestrzeganie zasad przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że w wysokim stopniu chronią one przed niepożądaną ciążą. Przede wszystkim należy brać tabletki antykoncepcyjne codziennie o tej samej porze. Tylko regularne przyjmowanie tabletek zapewnia pełen efekt antykoncepcyjny, dlatego jeśli zdarza Ci się zapominać o wzięciu pigułki, być może lepsza będzie dla Ciebie inna z metod zapobiegania zapłodnieniu, taka jak np. wkładki wewnątrzmaciczne.


Co więcej, na rynku istnieją tabletki jednofazowe, tabletki dwufazowe oraz tabletki trójfazowe. Bardzo ważne jest nie tylko, by brać je regularnie, ale również w odpowiedniej kolejności, zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu.


Skuteczność tabletek a przerwa na krwawienie

Najczęstszy schemat stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej to branie tabletek bez przerwy przez 21 dni, po których robi się 7 dni przerwy lub zażywa tabletki placebo. W czasie tych 7 dni dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia, które przypomina miesiączkę, choć w rzeczywistości nią nie jest. Tak zażywana antykoncepcja hormonalna naśladuje naturalny cykl miesiączkowy kobiety.


Czy jednak tabletki antykoncepcyjne chronią nas również w okresie przerwy na krwawienie? Dobra wiadomość jest taka, że jeśli doustna antykoncepcja hormonalna była stosowana prawidłowo, jej skuteczność, a więc ochrona przed ciążą, jest zachowana również podczas przerwy i występującego krwawienia z odstawienia.


Stosowanie antykoncepcji hormonalnej - czy musi odbywać się pod kontrolą lekarza?

Tabletka antykoncepcyjna to lek, którego nie kupisz bez recepty. Dotyczy to zarówno preparatów dwuskładnikowych, jak i tzw. minipigułek. Leki zawierające duże dawki hormonów mają wpływ na zdrowie człowieka, dlatego zawsze muszą być stosowane pod kontrolą lekarza. Jeśli więc dopiero planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, wybierz się do lekarza ginekologa. Zbierze on wywiad, zleci odpowiednie badania i będzie w stanie dobrać preparat idealnie pod stan zdrowia i potrzeby pacjentki.


Ginekolog przepisze taki rodzaj tabletek, aby ryzyko skutków ubocznych było jak najmniejsze. Nie można też zapomnieć, że artykuły dotyczące tematyki medycznej zawsze mają wyłącznie charakter informacyjny, a wiedzę na temat, jakim jest antykoncepcja hormonalna, należy czerpać przede wszystkim od specjalistów.


Po dobraniu odpowiedniego preparatu nie musisz jednak po receptę udawać się tylko i wyłącznie do gabinetu ginekologicznego. Receptę na nowe opakowanie może wystawić lekarz dowolnej specjalizacji. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy np. Twój ginekolog jest obecnie na urlopie lub dojazd do jego gabinetu sprawia Ci kłopot.


Inni czytali również

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - co warto wiedzieć?
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - co warto wiedzieć?

Współcześnie kobiety mają do wyboru wiele metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Dużą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne. Dzielą się one na tabletki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Czym różnią się oba rodzaje i który wybrać? Sprawdź!

Artykuł
28.04.2023
O co zapyta Cię lekarz ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?
O co zapyta Cię lekarz ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Każda kobieta, która rozpoczyna lub kontynuuje aktywność seksualną i chce uchronić się przed nieplanowaną ciążą, powinna mieć możliwość uzyskania specjalistycznej porady na temat najbardziej odpowiedniej metody antykoncepcji . Na podstawie zebranych informacji lekarz pomoże w doborze antykoncepcji, a także precyzyjnie wyjaśni działanie antykoncepcji hormonalnej. Warto dobrze przygotować się przed pierwszą wizytą u ginekologa, aby zwiększyć swoją szansę na trafny wybór antykoncepcji.

Artykuł
17.04.2023
Hormonalne metody antykoncepcji dla kobiet
Hormonalne metody antykoncepcji dla kobiet

Światowa popularyzacja antykoncepcji zmniejszyła liczbę powikłań oraz zgonów okołoporodowych kobiet i dzieci. Ze wszystkich metod antykoncepcji Europejki najczęściej sięgają po metody hormonalne.

Artykuł
10.03.2022
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!