Tabletki antykoncepcyjne a bezpłodność

Opublikowano 29.03.2023

Tabletki antykoncepcyjne a bezpłodność

Jedną z obaw kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest jej wpływ na płodność. Czy antykoncepcja hormonalna odbiera płodność kobiety? Czy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej płodność jest taka sama jak przed przyjmowaniem pigułek?

Spis treści

Dlaczego stosuje się pigułki antykoncepcyjne?

W obecnych czasach antykoncepcja hormonalna w postaci podawanych doustnie tabletek jest najczęściej wybieraną metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Hormonalna antykoncepcja cechuje się również najwyższą skutecznością spośród wszystkich metod ochrony przed zajściem w ciążę.

Oprócz działania antykoncepcyjnego pigułki hormonalne wykazują również pozytywny wpływ na cykl miesiączkowy. Tabletki regulują cykl, zmniejszają obfitość i bolesność krwawienia.

Rodzaj stosowanej antykoncepcji hormonalnej powinien być wybrany w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Podczas doboru antykoncepcji ważne jest wykluczenie wszystkich przeciwwskazań oraz możliwych czynników ryzyka. Jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze antykoncepcji jest również jej skuteczność, wyrażana przez wskaźnik Pearla .

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Płodność kobiety po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

W społeczeństwie wciąż krążą plotki, że antykoncepcja hormonalna pozbawia kobiety możliwości zajścia w ciążę w ciągu całego życia. Takie twierdzenie nie jest prawdą. Współczesne środki antykoncepcyjne nie zawierają dużych dawek hormonów, w związku z czym szybko dochodzi do ich rozłożenia i zakończenia działania. Z uwagi na niewielkie stężenie substancji czynnych w każdej pigułce, bardzo istotne jest regularne, codzienne stosowanie tabletek celem skutecznego zapobiegania ciąży.

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ich efekt mija niedługo po odstawieniu preparatu - już najbliższy cykl może być cyklem owulacyjnym (cykl przebiegający z uwolnieniem komórki jajowej, co pozwala na zapłodnienie i zajście w ciążę). Niestety odzyskanie równowagi hormonalnej może czasami trwać jeszcze kilka tygodni po odstawieniu. Z reguły efekt szybciej mija w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych niż dwuskładnikowych.

Co ciekawe, w przypadku części kobiet mówi się nawet o zwiększeniu płodności po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja hormonalna ma wpływ na wydzielanie FSH (hormon folikulotropowy), odpowiedzialnego za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Egzogenne hormony zawarte w tabletkach powodują, że poziom FSH obniża się. Analogicznie w przypadku odstawienia hormonów przyjmowanych w postaci pigułek, obserwować możemy nieco zwiększoną produkcję FSH. Co za tym idzie, może dojść do uwolnienia większej ilości komórek jajowych w trakcie owulacji, co zwiększa szanse na zapłodnienie i zajście w ciążę (a także na ciążę bliźniaczą).

Co ciekawe, jedno z badań wykazało, że jeśli kobieta stosuje antykoncepcję przez ponad 4 czy 5 lat, to ma większe szanse zajść w ciążę niż ta, która przyjmowała tabletki antykoncepcyjne przez 2 lata.

Wpływ innych metod antykoncepcji na późniejszą płodność kobiety

Powrót płodności po zakończeniu terapii zależy w głównej mierze od rodzaju stosowanej antykoncepcji. Nieco inaczej niż tabletki antykoncepcyjne mogą działać antykoncepcyjne zastrzyki domięśniowe - w tym przypadku powrót płodności może trwać jeszcze przez kilka miesięcy, nawet do roku, po wykonaniu ostatniej iniekcji. Zastrzyki nie są więc najlepszą metodą antykoncepcji dla pań, które w najbliższym czasie planują zajście w ciążę.

Z kolei u kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną w postaci plastrów, płodność wraca w ciągu kilku tygodni od zastosowania ostatniego systemu transdermalnego.

Innym popularnym środkiem antykoncepcji są krążki dopochwowe - po ich odstawieniu płodność wraca w krótkim czasie, w ciągu tygodni.

Wkładki domaciczne, cieszące się dużą popularnością i skutecznością, pozwalają na odzyskanie cyklu owulacyjnego w przeciągu kilku miesięcy - większość kobiet miesiączkuje wkrótce po usunięciu wkładki.

W celu oceny płodności, po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub innej hormonalnej metody antykoncepcji można wykonać test owulacyjny. Tego typu test dostępny jest w aptekach i drogeriach, należy go wykonać w odpowiednim momencie cyklu miesiączkowego, przypadającego na dzień owulacji.

Jakie inne czynniki mają wpływ na ludzką płodność?

Należy pamiętać, że możliwość zajścia w ciążę uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Płodność faktycznie obniża się u kobiet w wieku powyżej 30 lat i wyraźnie spada po 35 roku życia. Jest to proces naturalny, trudność z zajściem w ciążę w tym wieku nie jest związana z wcześniejszym, nawet długoletnim przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Problem z zajściem w ciążę może wynikać z zaburzeń funkcjonowania organizmu obojga partnerów. Do zaburzeń płodności predysponują również aktualne i przebyte choroby (np. zabiegi operacyjne w przeszłości, endometrioza ), wykonywana praca czy styl życia (np. palenie papierosów). Gospodarka hormonalna nie ogranicza się wyłącznie do hormonów płciowych - płodność zależna jest także od np. sprawności tarczycy.

Płodność uwarunkowana jest również genetycznie. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto poznać historię swojej rodziny - zapytać mamę czy babcię po jakim czasie starań doszło do zapłodnienia, w jakim wieku przechodziły menopauzę itd. Może to być pewną wskazówką co do własnej płodności.

O swoich obawach warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem, który pomoże dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji oraz poinformuje o tym, jak najlepiej przygotować się do ewentualnych starań o dziecko. W tym czasie warto zadbać o zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i odpowiednią suplementację (kwas foliowy).

Inni czytali również

Clatra - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Clatra - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Clatra jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym wskazanym w pokrzywce i uczuleniowym zapaleniu błony śluzowej nosa i spojówek. Substancją czynną zawartą w preparacie jest bilastyna. 

Charakterystyka produktów leczniczych
08.12.2021
Ozempic - dlaczego brakuje go w aptekach?
Ozempic - dlaczego brakuje go w aptekach?

Ozempic to inkretynowy lek przeciwcukrzycowy, poza wskazaniami używany też jako lek odchudzający. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania produktem, a tym samym jego trudną dostępność. Substancją czynną produktu Ozempic jest semaglutyd. Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, kwas solny/sodu wodorotlenek.

Artykuł
10.08.2022
Hitaxa - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Hitaxa - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Hitaxa to lek przeciwhistaminowy, który dostępny jest w formie doustnego roztworu oraz w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Lek stosowany jest w celu łagodzenia objawów związanych z pokrzywką alergiczną i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!