Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - co warto wiedzieć?

Opublikowano 28.04.2023

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne   co warto wiedzieć?

Współcześnie kobiety mają do wyboru wiele metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Dużą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne. Dzielą się one na tabletki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Czym różnią się oba rodzaje i który wybrać? Sprawdź!


Spis treści

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe - co to takiego?

Wiele kobiet, które dopiero mają w planie rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, może zastanawiać się, czym są dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i czym właściwie różnią się od pigułek jednoskładnikowych. Wyjaśnienie jest jednak bardzo proste. Nazwa pigułki dwuskładnikowe odnosi się po prostu do tabletek zawierających odpowiedniki dwóch żeńskich hormonów płciowych - progesteronu i estrogenu.


Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, które nazywane są również "minipigułkami", mają natomiast w składzie tylko jeden hormon - progestagen będący pochodną progesteronu. Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych - tabletki jednofazowe, tabletki dwufazowe oraz tabletki trójfazowe. Różnią się między sobą stężeniem hormonów, należy więc zawsze dobierać je z uwagą do organizmu kobiety.


e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Tabletki jednoskładnikowe a dwuskładnikowe - które są skuteczniejsze?

Antykoncepcja hormonalna to wciąż najskuteczniejszy z rodzajów zapobiegania nieplanowanej ciąży. Ważną kwestią jest jednak to, czy tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są tak samo skuteczne, jak ich jednoskładnikowe odpowiedniki, czy może jednak działanie antykoncepcyjne którychś z nich będzie zdecydowanie silniejsze. Faktycznie, tabletki hormonalne dwuskładnikowe wykazują większą skuteczność w zapobieganiu ciąży, jednak jest ona minimalna.


Przyjmuje się, że pigułki dwuskładnikowe są skuteczne w 99,7%, zaś jednoskładnikowe w 99,5%. Nie jest to więc duża różnica, a ponadto wyraźnie widać, że tabletki hormonalne, niezależnie od ich rodzaju, to w dalszym ciągu rodzaj antykoncepcji znacznie skuteczniejszy od wielu innych metod. Wciąż należy też pamiętać, że ich skuteczność w dużej mierze zależy od tego, czy stosuje się je zgodnie z zaleceniami - a te dotyczą brania ich codzienne o stałej porze.


Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, a jak dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe uniemożliwiają zapłodnienie, ponieważ hamują owulację. Ich przyjmowanie sprawia, że zablokowane zostaje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, co skutecznie hamuje owulację, a więc uwolnienie komórki jajowej. Co więcej, zagęszczają śluz obecny w szyjce macicy, co znacznie utrudnia plemnikom dotarcie w głąb dróg rodnych kobiety.


Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, choć zawierają jedynie progestagen, wykazują podobne działanie co dwuskładnikowe tabletki hormonalne. Tu również więc następuje zagęszczenie śluzu, a także zahamowanie owulacji, jednak u części kobiet czynność jajników może zostać zachowana. Ważne jest, aby zawsze dobierać tabletki antykoncepcyjne pod swój organizm, stan zdrowia, styl życia i indywidualne predyspozycje.


Jakie tabletki dwuskładnikowe można kupić?

Na rynku obecnie znaleźć można wiele rodzajów tabletek zaliczanych do grupy tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Dzielą się one na tabletki jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe, a ponadto występują pod licznymi nazwami handlowymi. Do tabletek dwuskładnikowych zaliczamy m.in. takie preparaty, jak:Kobiecy organizm może różnie zareagować na różne rodzaje tabletek. Dlatego też tak liczny ich wybór pozwala na dobranie (z pomocą lekarza) najbardziej optymalnej antykoncepcji hormonalnej dla konkretnej pacjentki.


Czy tabletki dwuskładnikowe mają więcej skutków ubocznych?

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna może oczywiście, jak każdy lek, wywołać działania niepożądane. Do najpoważniejszych z nich zalicza się wpływ na krzepliwość krwi i zwiększone ryzyko zachorowania na dolegliwości związane z chorobami krążenia. Nie wykazano natomiast, aby tabletki hormonalne jednoskładnikowe wywoływały tego typu dolegliwości. Ich stosowanie również nie jest jednak pozbawione ryzyka i można wyrobić wiele działań niepożądanych, które są wspólne dla tabletek dwuskładnikowych i minipigułek. Są to m.in. wahania nastroju, tkliwość piersi, bóle głowy czy też wzrost masy ciała.


Czy każdy może brać tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?

Nie wszystkie kobiety mogą bezpiecznie zażywać tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i właśnie to było jednym z powodów opracowania jednoskładnikowej alternatywy. Tego typu antykoncepcji nie mogą przyjmować kobiety, które karmią piersią (ze względu na negatywny wpływ hormonów będących pochodną estrogenu na laktację) czy też mające problemy z krzepliwością krwi. Składniki, które zawierają tabletki dwuskładnikowe, mogą też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.


Tabletki hormonalne dwuskładnikowe nie są też zalecane nastolatkom. Choć ich skuteczność jest nieco większa niż w przypadku minipigułki, w niektórych przypadkach zdecydowanie ryzyko ich przyjmowania przewyższa więc ewentualne korzyści i wtedy zdecydowanie lepiej sięgnąć po bezpieczniejsze środki jednoskładnikowe.


Zasady brania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych

Do głównych zalet metody antykoncepcji, jaką są tabletki dwuskładnikowe, zdecydowanie zalicza się ich skuteczność. W wysokim stopniu chronią przed ciążą, ponieważ nie tylko zagęszczają śluz, ale też hamują owulację. Inne korzyści z przyjmowania tego typu preparatów to mniej obfite i bolesne miesiączki, zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy i raka jajnika czy wyregulowanie cyklu. Wiele kobiet chwali również wpływ tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych na stan cery, m.in. zwalczenie objawów trądziku. Nie chronią one jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Tabletki dwuskładnikowe - czy łatwo je kupić?

Antykoncepcja hormonalna niezależnie od jej rodzaju jest w Polsce dostępna wyłącznie na receptę. Jest to związane z wywieraniem przez nią wpływu na organizm kobiety, dlatego w celu dobrania tabletek antykoncepcyjnych i uzyskania recepty na pierwsze opakowanie tabletek najlepiej udać się do swojego ginekologa, który zbierze szczegółowy wywiad medyczny i zleci badania laboratoryjne.


Warto jednak pamiętać też, że receptę na kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych możesz uzyskać przez internet. Oznacza to, że w celu kupienia nowego opakowania nie musisz każdorazowo odwiedzać osobiście gabinetu lekarskiego. Jeśli chodzi o dostępność tabletek dwuskładnikowych, jest to dość popularna i łatwo dostępna metoda antykoncepcji, którą dostaniesz w większości placówek aptecznych.


Inni czytali również

Jak opóźnić okres? - kontrola cyklu menstruacyjnego
Jak opóźnić okres? - kontrola cyklu menstruacyjnego

W życiu każdej kobiety zdarzają się chwile, kiedy chce mieć pewność, że będzie czuć się pewnie i komfortowo. Krwawienie miesięczne przypadające na dzień szczególnie dla kobiety ważny generuje niepotrzebny stres i zmniejsza radość z oczekiwania. Na szczęście z pomocą przychodzi kilka sprawdzonych sposobów na to jak opóźnić okres. Zmiana terminu krwawienia jest możliwa jedynie poprzez stosowanie środków farmakologicznych, co zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Artykuł
21.11.2022
Vibin mini – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Vibin mini – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Lek Vibin mini to złożony doustny preparat antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Produkt zawiera hormony żeńskie, etynyloestradiol i drospirenon. Vibin mini powinien być przepisywany przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, w tym rodzinnego, a także badania lekarskiego.

Charakterystyka produktów leczniczych
12.03.2023
Ozempic – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Ozempic – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Ozempic to nowoczesny lek kontrolujący poziom glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Substancją czynną jest tu semaglutyd - analog naturalnego hormonu inkretynowego GLP-1.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!