Antykoncepcja awaryjna a środki wczesnoporonne

Opublikowano 25.05.2023

Antykoncepcja awaryjna a środki wczesnoporonne

Wiele osób myli antykoncepcję awaryjną z tabletkami wczesnoporonnymi, które służą do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Antykoncepcja awaryjna - tabletki "dzień po", stosowane są gdy istnieje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę, nie wywierają one wpływu na istniejącą ciążę. Nielegalne jest natomiast wywoływanie aborcji farmakologicznej środkami wczesnoporonnymi. Warto znać różnice pomiędzy tymi produktami. W poniższym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia w tym temacie.

Spis treści

Tabletka „dzień po” – czym jest?

Antykoncepcja awaryjna (inaczej antykoncepcja postkoitalna) to sposób zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Antykoncepcję ratunkową można zastosować po niezabezpieczonym stosunku lub gdy użyte zabezpieczenie było nieskuteczne (np. pękła prezerwatywa, nieprawidłowo przyjęto tabletki antykoncepcyjne).

Nie ma potrzeby przeprowadzania szczegółowych badań przed przepisaniem tabletki "dzień po". Nie trzeba również robić specjalistycznych badań takich jak USG, cytologia czy morfologia.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Środki poronne a antykoncepcja awaryjna - różnice

Środki poronne i antykoncepcja awaryjna to dwa różne pojęcia. Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce, natomiast tabletki "dzień po" można kupić w każdej aptece po okazaniu recepty od lekarza.

Antykoncepcja awaryjna, taka jak tabletka "dzień po" stosuje się po niezabezpieczonym stosunku lub w przypadku awarii innej metody antykoncepcji. Tabletki "po" działają poprzez uniemożliwienie zapłodnienia lub zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Tabletki "dzień po" nie przerywają już istniejącej ciąży.

Środki poronne, takie jak mifepriston lub misoprostol, są stosowane do przerwania ciąży, która już istnieje. Działają one poprzez blokowanie hormonów potrzebnych do utrzymania ciąży lub przez indukowanie skurczów macicy, co powoduje opróżnienie jamy narządu (aborcja farmakologiczna).

Warto pamiętać, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, a ich nadużywanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czy stosowanie antykoncepcji awaryjnej i tabletek poronnych jest bezpieczne dla zdrowia i życia kobiet?

Aby zapobiec niechcianej ciąży, w Polsce można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej - tabletki "dzień po". Środki te są na tyle bezpieczne, że zostały dopuszczone na rynek, dostępne są jednak wyłącznie po okazaniu recepty.

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej i tabletek wczesnoporonnych, tak jak każdego preparatu leczniczego, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Wszystkie decyzje dotyczące stosowania tych środków powinny być podjęte po konsultacji z lekarzem. Wykonanie aborcji farmakologicznej jest nielegalne w Polsce.

Antykoncepcja awaryjna, taka jak tabletki "dzień po" stosowane są w celu zapobiegania ciąży. Zmniejszają one ryzyko zapłodnienia poprzez wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety. Po użyciu tabletki po mogą wystąpić skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy nieregularne krwawienia.

Tabletki poronne, np. mifepriston lub misoprostol, stosowane są do zakończenia ciąży (aborcja farmakologiczna) i mogą powodować poważne skutki uboczne m.in. silne krwawienia, zakażenia lub uszkodzenia macicy. Używanie środków wczesnoporonnych w Polsce jest nielegalne.

Z powodu możliwych działań niepożądanych, przed zastosowaniem środków antykoncepcji awaryjnej należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać ulotkę wybranego preparatu. Przyjmowanie preparatów bez nadzoru medycznego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to ryzyko utraty płodności i powikłania zagrażające życiu.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Tabletka "dzień po" (inaczej antykoncepcja awaryjna) działa przez zahamowanie lub opóźnienie owulacji, czyli momentu, gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia. Jeśli jajeczko nie zostanie uwolnione, plemniki nie będą mogły go zapłodnić, a więc ciąża nie wystąpi. W przypadku, gdy do zapłodnienia dojdzie, pigułka uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka poprzez zmiany w błonie śluzowej macicy, co prowadzi do wywołania miesiączki.

Antykoncepcja awaryjna wpływa również na błonę śluzową macicy, sprawiając, że staje się ona mniej sprzyjająca dla zagnieżdżenia zapłodnionego zarodka. Warto jednak pamiętać, że pigułka "dzień po", tak jak EllaOne, nie jest tabletką aborcyjną.

Antykoncepcja awaryjna, w przeciwieństwie do preparatów wczesnoporonnych, nie jest przeznaczona do przerwania ciąży, a jedynie do zapobiegania jej wystąpieniu.

Ważne jest, aby pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie gwarantuje 100% skuteczności, a im krótszy czas między stosunkiem a przyjęciem pigułki, tym skuteczniejsze jest jej działanie. Należy również mieć na uwadze, że pigułki antykoncepcji awaryjnej nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą mieć bardzo silne działanie i negatywne oddziaływać na zdrowie kobiety.

Po przyjęciu pigułki "dzień po" należy kontynuować dotychczasową metodę antykoncepcji, ponieważ lek nie gwarantuje ochrony przed ciążą w kolejnych dniach cyklu.

Tabletki poronne − po jakim czasie działają?

Tabletki poronne to leki stosowane do zakończenia ciąży. Czas, po którym zaczną działać, zależy od zastosowanej metody.

Mifepriston, jeden z leków stosowanych w terapii farmakologicznej poronień, jest przyjmowany doustnie w dawce 200 mg. Mifepriston hamuje działanie progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży, co prowadzi do wywołania skurczów macicy i wydalenia zarodka.

Misoprostol, drugi lek stosowany w terapii farmakologicznej poronień, jest przyjmowany doustnie lub dopochwowo w dawce 800 mikrogramów. Można go przyjąć w ciągu 24-48 godzin po zastosowaniu mifepristonu lub samodzielnie w przypadku poronienia samoistnego.

Tabletki wczesnoporonne w Polsce są nielegalne. Lekarz nie przepisze tych środków, ponieważ aborcja farmakologiczna jest zakazana w naszym kraju. Co ważne, tabletek wczesnoporonnych nie można mylić tabletką dzień po. To dwa różne, inne środki. Tabletka po to antykoncepcja awaryjna i jest dostępna w Polsce na receptę.

Skuteczność tabletki „dzień po”. Kiedy należy ją przyjąć?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek "dzień po": zawierające lewonorgestrel np. Escapelle, Livopill oraz mające w składzie octan uliprystalu np. EllaOne. Preparaty różnią się składem i czasem, w którym można je bezpiecznie przyjąć. Aby kupić leki w aptece, należy posiadać receptę od lekarza.

Tabletka EllaOne zawiera 30 miligramów octan uliprystalu (substancja hamuje bądź opóźnia owulację) i jest skuteczna, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Tabletki są pakowane pojedynczo i mają biały kolor, z wytłoczonym napisem "ella" na powierzchni.

Pigułka Escapelle zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu i jest skuteczna, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 72 godzin od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Tabletki są pakowane pojedynczo i mają biały kolor, z wytłoczonym napisem "G00" na powierzchni.

W obu przypadkach ważne jest, aby przyjmować leki zgodnie z instrukcją i skonsultować się z lekarzem przed użyciem. Preparaty te są dostępne wyłącznie na receptę.

Ella One - przeciwwskazania i skutki uboczne

EllaOne jest przeciwwskazana w przypadku ciąży lub jej podejrzenia. Zawarta w niej substancja aktywna, octan ulipristalu, może być wydzielana do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią przez okres jednego tygodnia po przyjęciu tabletki. W tym czasie zaleca się odsysanie i odrzucenie mleka, aby stymulować laktację.

Przyjmowanie leku EllaOne jest również przeciwwskazane u osób uczulonych na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie, w tym na octan ulipristalu, laktozę jednowodną, magnez stearynian, powidon K30 i kroskarmelozę sodową.

Nie zaleca się stosowania leku EllaOne u kobiet z ciężką astmą oskrzelową, które nie są odpowiednio leczone doustnymi glikokortykosteroidami.

Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi po przyjęciu leku tabletki EllaOne są: bóle głowy, nudności, bóle brzucha, bolesne krwawienia menstruacyjne, nieregularne krwawienia z pochwy, bóle mięśniowe, bóle pleców oraz uczucie zmęczenia.

Rzadziej występują: zapalenia pochwy, zapalenie nosogardzieli, zakażenia dróg moczowych, nieprawidłowy apetyt, niepokój, bezsenność, zmniejszenie libido, senność, migreny, uderzenia gorąca, zawroty głowy, trądzik, świąd, zmiany skórne oraz nadmiernie obfite krwawienia menstruacyjne.

Brakuje badań, które potwierdzą wpływ leku EllaOne na zdolność reprodukcyjną.

Jeśli wystąpią wymioty w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku EllaOne, należy niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę.

Escapelle - przeciwwskazania i skutki uboczne

Lek Escapelle 1500 jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży lub w przypadku jej podejrzenia. Dane epidemiologiczne dotyczące kobiet w ciąży, które przyjęły ten lek, nie wskazują jednak na występowanie działań niepożądanych dotyczących płodu.

Substancja czynna, lewonorgestrel, może przenikać do mleka matki, dlatego należy unikać karmienia piersią bezpośrednio po zastosowaniu preparatu Escapelle.

Escapelle jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik preparatu w tym na lewonorgestrel, skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą, laktozę jednowodną, krzemionkę koloidalną bezwodną, talk oraz magnezu stearynian.

Mimo że tabletki antykoncepcji awaryjnej "dzień po" są stosunkowo bezpieczne, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi są: bóle i zawroty głowy, nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, bóle podbrzusza, krwawienie niezwiązane z miesiączką, opóźniona miesiączka o ponad 7 dni, nieregularne krwawienia menstruacyjne, tkliwość piersi oraz uczucie zmęczenia.

Należy pamiętać, że jeśli krwawienie menstruacyjne opóźnia się o ponad tydzień, konieczne jest wykluczenie ciąży.

Przedawkowanie leku Escapelle może prowadzić do nudności, wymiotów oraz krwawienia. Nie istnieje specyficzne antidotum na ten lek, dlatego możliwe jest jedynie leczenie objawowe.

Bibliografia

HRA Pharma ,Charakterystyka Produktu leczniczego [online], [dostęp 25. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjAtNjrvpD_AhWmlIsKHRZxCAAQFnoECAkQAQ&url=https%3A%2F%2Fec.europa.eu%2Fhealth%2Fdocuments%2Fcommunity-register%2F2014%2F20141001129545%2Fanx_129545_pl.pdf&usg=AOvVaw2Mk_vcn8Gv1QARLNWVbYs-

Gedeon Richter ,Charakterystyka Produktu leczniczego [online], [dostęp 25. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAIQw7AJahcKEwiYkb_Qv5D_AhUAAAAAHQAAAAAQAg&url=http%3A%2F%2Fchpl.com.pl%2Fdata_files%2F2012-10-02_Escapelle_1500_ChPL_GedeonRichter.pdf&psig=AOvVaw0OU7-Jl7pQLiiabmk-fuXD&ust=1685105039469944


Inni czytali również

Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?
Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?

Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?

Artykuł
28.02.2023
Dicloduo – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dicloduo – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dicloduo 75 mg jest lekiem stosowanym w chorobach reumatycznych, ale może być również używany przeciwbólowo. Jaką substancję czynną zawiera Dicloduo? Kiedy go przyjmować? Czy choroba zwyrodnieniowa stawów jest wskazaniem do przyjmowania Dicloduo?

Charakterystyka produktów leczniczych
07.02.2023
Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.
Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.

Gąbka antykoncepcyjna (inaczej gąbka dopochwowa) jest jedną z wielu metod antykoncepcji. W Polsce nie jest ona jednak bardzo popularna. Warto wiedzieć jakie są jej wady i zalety, by zdecydować czy jest to metoda warta uwagi.

Artykuł
23.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!