Czym jest wrzód żołądka?
Wrzód trawienny definiuje się jako głęboki ubytek, przekraczający blaszkę mięśniową, w obrębie błony śluzowej narządu przewodu pokarmowego. Uszkodzenie najczęściej lokalizuje się w obrębie ściany żołądka lub dwunastnicy.
Błona śluzowa żołądka pokryta jest warstwą śluzu, co pozwala na ochronę własnych tkanek przed działaniem kwasu solnego. Kwas ten, wydzielany przez komórki żołądka, pozwala na trawienie białek pokarmowych. Odgrywa on także istotną rolę odpornościową - stanowi barierę nie do pokonania dla wielu patogenów wnikających do organizmu drogą przewodu pokarmowego.
Z różnorodnych przyczyn ochronne działanie śluzu może zostać jednak zaburzone, co sprawia, że kwas solny zaczyna drażnić błonę śluzową, powodując jej zniszczenie. Na skutek drażnienia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i martwicy.
Poza żołądkiem, częstym miejscem powstawania wrzodów jest dwunastnica - początkowy odcinek jelita cienkiego. Jeśli u pacjenta obserwuje się wrzody trawienne, można mówić o chorobie wrzodowej. Przyczyny wrzodów żołądka zostały opisane poniżej.
Helicobacter pylori a wrzody
Ponad połowa przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy jest spowodowana obecnością bakterii Helicobacter pylori w organizmie.
Helicobacter pylori to bakteria szczególnie przystosowana do bytowania w żołądku mimo obecności kwasu solnego - wytwarza ona enzym ureazę, która dzięki rozkładowi mocznika z wytworzeniem jonów amonowych doprowadza do zobojętniania kwasu solnego.
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori prowadzi początkowo do rozwinięcia ostrego stanu zapalnego, które przejść może w przewlekłe zapalenie części przedodźwiernikowej żołądka. W odpowiedzi na długotrwałe zobojętnianie soku żołądkowego obserwuje się nadmierne wytwarzanie kwasu solnego - ma to szczególne znaczenie w rozwoju wrzodów w obrębie dwunastnicy, gdzie spływa kwaśna treść żołądkowa.
W populacji polskiej wiele osób jest nosicielami Helicobacter pylori, jednak nie u wszystkich dochodzi do rozwoju wrzodów żołądka czy dwunastnicy.
Aspiryna a wrzody
Terapia za pomocą leków tj. aspiryna (kwas acetylosalicylowy) czy inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, NSPLZ) m.in. ibuprofen, naproksen, ketoprofen to druga w populacji polskiej przyczyna rozwoju choroby wrzodowej.
Preparaty te, blokując enzym cyklooksygenaza, zmniejszają produkcję prostaglandyn, które pozytywnie wpływają na regulację wydzielania śluzu i ukrwienie żołądka. Predysponuje to do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy - powstania wrzodów. Leki z grupy NLPZ upośledzają również czynność płytek krwi, odgrywających rolę w hamowaniu krwawienia.
Ryzyko rozwoju wrzodów wzrasta wraz z czasem trwania terapii oraz wielkością dawki. Ryzyko większe jest również u osób starszych, u osób przyjmujących więcej niż jeden lek z grupy NLPZ oraz stosujących równocześnie steryd lub lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Niesteroidowe leki przeciwzapalne różnią się od siebie potencjałem wrzodotwórczym. Najbezpieczniejszym dla układu pokarmowego jest ibuprofen (Ibuprom), na dalszym miejscu plasuje się aspiryna, diklofenak i naproksen. Największe ryzyko niesie za sobą ketoprofen.
Jak widać, mimo powszechności i łatwego dostępu do leków przeciwbólowych mogą one zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Leczenie powinno być rozpoczęte po konsultacji z lekarzem, nie należy również przekraczać zaleconych dawek oraz czasu trwania terapii.
Stres a wrzody żołądka i dwunastnicy
Stres psychiczny jest znanym czynnikiem wpływającym na choroby przewodu pokarmowego i może być współodpowiedzialny za rozwój choroby wrzodowej.
Również stres fizyczny może przyczyniać się do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ryzyko większe jest u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym np. po rozległych oparzeniach lub znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii. Tacy chorzy są profilaktycznie leczeni inhibitorami pompy protonowej.