Profilaktyka
Aby uniknąć lub zmniejszyć ryzyko zakażenia bakterią chlamydia trachomatis, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, podczas stosunków seksualnych należy stosować antykoncepcję w postaci prezerwatywy.
Jeżeli podejrzewa się wystąpienie infekcji intymnej, należy zrezygnować ze współżycia i udać się do specjalisty - ginekologa, dermatologa bądź urologa.
Chlamydioza transmitowana jest drogą kontaktów płciowych, więc aby uniknąć zakażenia warto ograniczyć liczbę partnerów seksualnych oraz zrezygnować z przygodnych kontaktów intymnych.
Należy stosować się do podstawowych zasad higieny intymnej np. nie zaleca się irygacji pochwy, gdyż może to doprowadzić do zmniejszenia liczby ochronnie działających bakterii naturalnie zasiedlających florę pochwy.
Należy wykonywać regularnie badania przesiewowe, w szczególności dotyczy to osób bardzo aktywnych seksualnie.
By uniknąć komplikacji w okresie ciąży i porodu, należy wykonać badania diagnostyczne przed planowaną ciążą, a także w trakcie pierwszego oraz trzeciego trymestru. Jeżeli okaże się, że ciężarna choruje na chlamydiozę, możliwe będzie wdrożenie skutecznego leczenia.