Choroby a bezsenność - sprawdź, co może powodować problemy ze snem

Opublikowano 10.01.2023

Choroby a bezsenność   sprawdź  co może powodować problemy ze snem

Kłopoty ze snem to coraz powszechniej diagnozowany problem. Przejściowe zaburzenia snu, takie jak wczesne budzenie, mogą być spowodowane trudną sytuacją życiową, wpływ ma również nieregularny tryb życia (m.in. brak aktywności fizycznej, unikanie drzemek, picie zbyt mocnej herbaty i kawy, palenie papierosów). W przypadku przewlekłej bezsenności warto jednak poszukać głębiej i zastanowić się, czy bezsenność nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi.

Spis treści

Czym są zaburzenia snu? Sprawdź podstawowe informacje

Objawy bezsenności to wbrew pozorom nie tylko brak snu. Do objawów bezsenności należą też problemy z utrzymaniem snu czy częstym wybudzaniem i utrudnionym ponownym zaśnięciem. Diagnozuje się również zaburzenia przysenne, czyli specyficzne zachowania niepojawiające się przy normalnych cyklach snu.


Jeśli problemy ze snem przyjmują postać przewlekłą, a chory budzi się zbyt często lub ma problem z zaśnięciem, konieczna jest diagnostyka bezsenności. Taki stan bowiem negatywnie wpływa na jakość życia i może prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych.

Najczęstsze przyczyny przewlekłej bezsenności to bezdech nocny, nadczynność tarczycy oraz zaburzenia psychiczne. Aby odkryć, co konkretnie powoduje u nas zaburzenia snu, należy rozpocząć diagnostykę, a następnie wdrożyć leczenie bezsenności. Zdrowy sen to ważny czynnik mający wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.
bezsennosc

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Bezsenność - przyczyny. Problemy zdrowotne i ich związek z zaburzeniami snu

Najczęstszą przyczyną bezsenności jest tzw. niewłaściwa higiena snu. Trudności z zasypianiem określane są wtedy jako bezsenność przygodna. Dotyczy to osób, które nie dbają o zachowanie właściwej długości snu, nie wietrzą sypialni przed pójściem spać, zapalają wieczorem ostre światło czy też dopuszczają się palenia papierosów. W takim przypadku często wystarczy, gdy dojdzie do zmiany stylu życia. Inną przyczyną bezsenności może być też np. zmiana strefy czasowej.

Zaburzenia snu pojawiają się jednak często na tle zdrowotnym. Poprzez nadmierną senność lub też inne z rodzajów zaburzeń snu organizm daje nam znać, że dzieje się z nim coś niedobrego. Jakie choroby somatyczne stanowią jednocześnie przyczyny bezsenności? Sprawdź!


Zaburzenia rytmu snu - jakie są możliwe przyczyny bezsenności?

Nadczynność tarczycy

Bezsenność może towarzyszyć m.in. chorobom tarczycy. Jest to jeden z objawów nadczynności tarczycy , czyli stanu, gdy produkuje ona więcej hormonów, niż potrzebuje organizm. Jeśli więc doświadczasz zaburzeń snu, warto zbadać poziom hormonów tarczycy i w razie konieczności przystąpić do kompleksowego leczenia tego organu.
ból brzucha

Zaburzenia psychiczne

Bezsenność często dotyka osoby z zaburzeniami psychicznymi. Trudności z zasypianiem dotyczą m.in. pacjentów mających natrętne myśli, zaburzenia lękowe (w tym lęki nocne) czy depresję. Charakterystyczne dla depresji jest również częste budzenie się w godzinach porannych (3.00-5.00 rano) z możliwością ponownego zaśnięcia przy mniejszym nasileniu depresji albo z niemożnością ponownego zaśnięcia u osób z depresją w znacznym stopniu nasilenia. W przypadku gdy kłopoty ze snem wynikają z zaburzeń lękowych lub innych na tle psychicznym, pomocna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna oraz wizyta u psychiatry, który dobierze preparaty uspokajające.
ból brzucha

Choroby płuc

Zdrowy sen utrudniają również choroby płuc. Mogą to być m.in. astma oraz obturacyjny bezdech senny. Pierwsza dolegliwość skutkuje zwężeniem oskrzeli i świszczącym oddechem, a druga wielokrotnym spłyceniem, a nawet zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Jest to nie tylko groźne dla zdrowia pacjentów, ale też znacznie utrudnia ich sen poprzez utrudnienie płynnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi fazami snu.
ból brzucha


Zespół niespokojnych nóg

Nocne kurcze nóg czy też ich mimowolne ruchy podczas odpoczynku powodują u wielu osób trudności z zasypianiem. Możliwe przyczyny zespołu niespokojnych nóg to niedobór żelaza i magnezu, a także reumatoidalne zapalenie stawów. W zwalczaniu tej choroby stosuje się m.in. leki przeciwpadaczkowe.
ból brzucha

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie często pojawia się u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia i zaniedbują ćwiczenia fizyczne. Może być oznaką zmian miażdzycowych i poprzedzać nawet niewydolność serca. Konsekwencją nadciśnienia są bóle głowy oraz bezsenność objawiająca się przede wszystkim zbyt wczesnym wybudzaniem się ze snu.
ból brzucha

Menopauza

Bezsenność bywa związana z kobiecą gospodarką hormonalną. Dotyka ona wtedy panie przyjmujące doustne leki antykoncepcyjne, ale również wchodzące w okres menopauzy. Estrogeny wydłużają fazę REM i utrudniają nocną regenerację. Bezsenność pomenopauzalną może pomóc zwalczyć tzw. hormonalna terapia zastępcza, a także przyjmowanie odpowiednio dobranych leków nasennych.
ból brzucha

Choroba Parkinsona

Bezsenność może dotyczyć nawet 60% osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Dochodzi wtedy do zaburzeń snu objawiających się przede wszystkim wybudzaniem wczesnym rankiem lub w środku nocy z niemożliwością ponownego zaśnięcia. Zdarza się też, że w chorobie tej występują realistyczne, przykre marzenia senne, które negatywnie wpływają na jakość snu.

ból brzucha


Choroby powodujące dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Wiele zaburzeń snu spowodowanych jest przez dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Chodzi tu nie tylko o mogące wystąpić nocą wymioty czy biegunki, ale też chorobę refluksową (zgagę). Objawia się ona pieczeniem w przełyku, które nasila się po przyjęciu pozycji leżącej. Zdecydowanie nie sprzyja to zapadnięciu w spokojny sen, dlatego nietrudno wtedy o bezsenność.
ból brzucha

Bezsenność jako powikłanie po COVID-19

Co ciekawe, obecnie u wielu pacjentów dochodzi do zaburzeń snu jako konsekwencji po przechorowaniu COVID-19. Bezsenność pocovidowa objawia się nadmierną sennością w ciągu dnia, za to przerywanym niespokojnym snem w nocy. Choć taka bezsenność uznawana jest co do zasady za przejściową, utrzymuje się przez dość długi, bo wynoszący nawet do 6 miesięcy okres. Pomóc może dobranie odpowiednich leków nasennych.

Bezsenność pierwotna - co to takiego?

U części pacjentów diagnozowana jest tzw. bezsenność pierwotna. Taka postać kłopotów ze snem nie jest związana z żadnymi chorobami, nie ma też na nią wpływu styl życia. Pacjenci cierpiący na bezsenność pierwotną skarżą się na zaburzenia snu już od wczesnego dzieciństwa. Prawdopodobnie taki stan ma podłoże genetyczne.

Skuteczne leczenie bezsenności - pokonaj bezsenność, zapisz się na konsultację

W leczeniu bezsenności często stosuje się różnego rodzaju leki nasenne. Mogą być to naturalne preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym czy też leki nasenne z apteki. Warto jednak mieć świadomość, że leki uspokajające oraz leki nasenne stosowane na własną rękę mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Zdecydowanie lepiej więc skorzystać z porady lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje bezsenność, sprawdzi, co jest jej przyczyną oraz wypisze receptę na preparaty nasenne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeśli więc zaburzenia rytmu snu dotyczą także Ciebie, już teraz zapisz się na konsultację telefoniczną z lekarzem i odzyskaj pełnię dobrego samopoczucia.


Inni czytali również

Trittico CR 75 mg- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Trittico CR 75 mg- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Trittico CR jest to lek przeciwdepresyjny, stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych o różnej etiologii, w tym depresji przebiegającej z lękiem i problemami ze snem. Jest to preparat o przedłużonym uwalnianiu . Substancją czynną Trittico Cr jest trazodon, którego działanie terapeutyczne jest zauważalne po tygodniu od rozpoczęcia stosowania. Lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
27.07.2023
Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź, czym charakteryzuje się bezsenność po COVID-19
Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź, czym charakteryzuje się bezsenność po COVID-19

COVID-19 to podstępna choroba, która może wywołać trwałe zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. U części pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem występować będą więc objawy zespołu pocovidowego, wśród których może pojawić się również przewlekła bezsenność . Sprawdź, jaki wpływ ma przechorowanie COVID-19 na jakość snu, a także, czy można zrobić coś, co poprawi sytuację.

Artykuł
17.02.2023
Zioła na bezsenność - jakie ziołowe preparaty faktycznie pomagają lepiej spać?
Zioła na bezsenność - jakie ziołowe preparaty faktycznie pomagają lepiej spać?

W przypadku problemów ze snem wiele osób decyduje się sięgnąć po naturalne sposoby. Należą do nich m.in. zioła nasenne, które poprzez swoje działanie rozluźniające i łagodzące napięcie nerwowe, faktycznie mogą ułatwić zasypianie. Jakie preparaty z tej kategorii są najskuteczniejsze? Sprawdź nasz przewodnik po ziołach na bezsenność.

Artykuł
03.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!