Opóźnienie miesiączki - przyczyny
Na opóźnienie miesiączki może składać się wiele różnorodnych czynników, a sama sytuacja może być źródłem stresu i zmartwień.
Jeżeli kobieta regularnie współżyje, w pierwszej kolejności należy wykonać test ciążowy, aby sprawdzić czy to nie ciąża jest źródłem zaniku miesiączek. W trakcie ciąży stężenia hormonów płciowych takich jak progesteron czy estrogen ulegają zmianie, co ma na celu podtrzymać ciążę i warunkować prawidłowy rozwój zarodka. Poza zanikiem krwawień miesięcznych u kobiety mogą pojawić się dodatkowe objawy takie jak: nudności, wymioty, obrzmienie piersi, wzrost temperatury ciała, częstomocz oraz zawroty głowy.
Zmiana cyklu i nieregularne miesiączki to częsty objaw różnorodnych chorób ginekologicznych oraz rozmaitych problemów zdrowotnych.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to schorzenie, które dotyka od 4% do 12% kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to charakteryzuje się zaburzeniami hormonalnymi, które przyczyniają się do powstania zaburzeń miesiączkowania. Na obraz PCOS składają się trzy główne składowe brane pod uwagę podczas rozpoznania schorzenia (do postawienia diagnozy wystarczy rozpoznać 2 z 3 objawów) - charakterystyczny obraz jajników w badaniu USG (liczne drobne pęcherzyki, wzrost objętości jajników), zaburzenia miesiączkowania pod postacią cykli bezowulacyjnych oraz wzrost ilości androgenów wywołujący trądzik oraz hirsutyzm (nadmierne owłosienie).
Zarówno nadczynność tarczycy jak i niedoczynność tarczycy może spowodować nieregularne miesiączki. Z tego powodu ważne jest, aby w diagnostyce spóźniającego się okresu uwzględnić zbadanie poziomu hormonów tarczycy i wykluczyć możliwe zaburzenia hormonalne.
Na wystąpienie nieregularnych menstruacji mogą mieć też wpływ inne schorzenia endokrynologiczne takie jak insulinooporność, hiperandrogenizm oraz hiperprolaktynemia.
Długotrwały i silny stres wpływa negatywnie na pracę całego organizmu człowieka, także na cykl miesiączkowy. Długofalowe uwalnianie dużej ilości hormonów wydzielanych w stresie zaburza oś hormonalną podwzgórze-przysadka-jajnik oraz powoduje hiperprolaktynemię, co może wywołać zaburzenia cyklu bądź jego zanik.
Niektóre stosowane leki również mogą być odpowiedzialne za opóźnienie okresu, np. leki nasenne, przeciwdepresyjne czy też preparaty stosowane w nadciśnieniu tętniczym.
Nadmierny wysiłek oraz codzienna aktywność fizyczna o wysokiej intensywności może również doprowadzić do niekorzystnych zmian hormonalnych i przyczynić się do wystąpienia nieregularnych cykli menstruacyjnych. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet uprawiających sport zawodowo. Należy pokreślić, że regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności zwykle nie prowadzi do niekorzystnych zmian hormonalnych i ma wiele korzyści zdrowotnych.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest kluczowym elementem, który wpływa na prawidłowy przebieg menstruacji. Zbyt duża masa ciała, jak i zbyt niska zawartość tkanki tłuszczowej, może przyczynić się do opóźnienia okresu.
U osób niedożywianych, bądź takich, u których wystąpiła nadmierna utrata kilogramów, dochodzi do zaburzeń hormonalnych pod postacią obniżonego stężenia leptyny - hormonu wytwarzanego przez tkankę tłuszczową. Zjawisko to negatywnie wpływa na oś podwzgórze-przysadka-jajnik, co może doprowadzić do rozregulowania cyklu miesiączkowego.
Nieprawidłowa dieta oraz przyjmowanie zbyt dużej podaży kalorii w odniesieniu do zapotrzebowania może spowodować nadwagę lub otyłość. W tej sytuacji stężenie leptyny jest stosunkowo wysokie, co może wpłynąć na zaostrzenie apetytu i przyczynić się do powstania zaburzeń hormonalnych i opóźnienia terminu miesiączki.
Zmiana klimatu i dalekie podróże miedzy strefami czasowymi mogą wywołać zaburzenia snu poprzez zmianę zegara biologicznego oraz zwiększyć poziom stresu związanego z wyjazdem. Miesiączka może się wtedy opóźnić.
Nieregularne miesiączki zdarzają się również w okresie przemęczenia, podczas przyjmowania niektórych leków, u osób z zaburzeniami snu i podczas infekcji (zarówno intymnych jak i ogólnoustrojowych).