Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie

Opublikowano 27.01.2023

Domowe sposoby na bezsenność   popraw jakość snu naturalnie i skutecznie

Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w środku nocy czy też wstawanie o bardzo wczesnych godzinach porannych to rzeczywistość wielu osób borykających się z bezsennością. Wpływ na zaburzenia snu może mieć wiele czynników - czasem są to kłopoty zdrowotne, innym razem wystarczy niewłaściwa higiena snu albo przewlekły stres. Jeśli należysz do grona osób, które mają problem z zapadnięciem w głęboki, regenerujący sen, sprawdź domowe sposoby na bezsenność , które mogą Ci pomóc.

Spis treści

Jak zadbać o zdrowy sen? Sprawdź podstawowe informacje

Przyczynami bezsenności mogą być zarówno choroby somatyczne, problemy natury psychicznej, jak i czynniki zewnętrzne. W żadnym wypadku nie należy jednak takiego stanu ignorować, ponieważ zdrowy sen ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Istnieje związek z bezsennością, a spadkiem odporności.

Problemy ze snem u części pacjentów klasyfikowane są jako bezsenność przygodna. Jest to stan krótkotrwały, najczęściej spowodowany przejściowymi czynnikami, takimi jak stresujące przeżycia lub niewłaściwe nawyki, które rozregulowują sen. W takich przypadkach właściwa higiena snu daje bardzo duże szanse na wygranie walki z bezsennością.

Domowe sposoby na bezsenność są skuteczne w terapii bezsenności przygodnej i warto wprowadzić je jako pierwsze, gdy zauważamy u siebie kłopoty z zasypianiem. Jeśli jednak zmiana nawyków nie przynosi rezultatu, warto rozważyć sięgnięcie po profesjonalną pomoc.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ryzyko wystąpienia zaburzeń snu - kto najczęściej cierpi na bezsenność?

Insomnia (bezsenność) to problem bardziej powszechny, niż się wydaje. Szacuje się, że boryka się z nią od 30 do nawet 50% światowej populacji. Tak naprawdę może to spotkać każdego z nas, choć istnieją pewne grupy osób, które mają kłopoty ze snem znacznie częściej, niż inni. Są to m.in. seniorzy, pacjenci chorujący na depresję, a także kobiety po menopauzie. Bezsenność może być również spowodowana chorobami lub zażywaniem niektórych leków lub nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Poznanie podłoża problemów ze snem może być kluczowe dla skutecznego ich leczenia, dlatego zawsze warto przyjrzeć się tej kwestii.

Najskuteczniejsze domowe sposoby na bezsenność

Przestrzeganie zasad higieny snu

Z zaburzeniami snu nieodłącznie związane jest pojęcie tzw. higieny snu. Chodzi tu o wprowadzenie kilku prostych reguł, które sprzyjają zapadnięciu w zdrowy sen. Warto chociażby kłaść się spać o tej samej porze każdego dnia, unikać drzemek, zadbać o wygodny materac oraz o wyeliminowanie używek.

Również pobudki powinny w miarę możliwości odbywać się o stałej porze. Takie postępowanie sprzyja wyregulowaniu snu. Warto też przyjrzeć się sposobom spędzania czasu na co najmniej godzinę przed pójściem spać. Urządzenia elektroniczne, takie jak telefon komórkowy, emitują niebieskie światło, podobne do światła dziennego, które blokuje wydzielanie melatoniny, a więc może utrudnić zasypianie.

Domowe sposoby na bezsenność - zioła

W leczeniu bezsenności oprócz zmiany nawyków pomocne mogą okazać się niektóre preparaty ziołowe. Zarówno przyjmowane w tabletkach, jak i w postaci naparu, niektóre zioła, takie jak kozłek lekarski, mają działanie uspokajające, łagodzą napięcie związane z codziennymi stresującymi sytuacjami i pomagają zapaść w spokojny sen.

W taki sposób oddziałują na organizm środki nasenne i inne produkty zawierające m.in. wyciąg z kozłka lekarskiego, dziurawca, szyszek chmielu, a także popularne i łatwo dostępne melisa i rumianek. Jednak należy pamiętać, że naturalne sposoby, w tym dostępne bez recepty leki nasenne, stosować należy, jeśli ma bezsenność ma charakter krótkotrwały, a więc trwa nie dłużej niż 4 tygodnie. Jeśli problemy ze snem utrzymują się dłużej, należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta w terapii bezsenności

Do domowych sposobów na bezsenność zaliczamy również zmianę diety. Pod tym pojęciem kryje się zarówno przestrzeganie pewnych zasad dotyczących spożywania posiłków, jak i spożywanie konkretnych produktów. Warto zadbać m.in. o to, aby nie kłaść się spać z pełnym żołądkiem (ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 2 godziny przed snem), nie pić mocnej kawy i herbaty tuż przed planowanym położeniem się spać czy też nie jeść ciężkostrawnych potraw. Mogą one wydłużyć czas zasypiania.

Jeśli chodzi o dietę, która ułatwia zasypianie, są to przede wszystkim dobre źródła białka i węglowodanów złożonych, a także witamin. Co ciekawe, na dobry sen warto wypić przed położeniem się do łóżka szklankę soku wiśniowego. Powoduje on bowiem zwiększanie wydzielania hormonu snu - melatoniny.

Relaks jako sposób na zdrowy sen

Na problemy z zaśnięciem pomóc mogą również techniki relaksacyjne, które pomagają wprowadzić organizm w stan odprężenia, a więc również zapaść w spokojny sen. Jeśli więc nie możesz zasnąć, przeanalizuj swoje postępowanie bezpośrednio przed godzinami przeznaczonymi na zasypianie.

Warto wtedy zająć się czymś relaksującym, np. poczytać książkę, posłuchać spokojnej muzyki czy wziąć odprężającą kąpiel. Rytuały takie jak wieczorna toaleta o stałej porze również regulują rytm dobowy, a w dalszej perspektywie ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu.

Domowe sposoby na bezsenność - aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, a w związku z tym także na jakość snu. Umiarkowana aktywność fizyczna uprawiana co najmniej trzy razy w tygodniu, jeśli jest dostosowana do wieku i możliwości osoby, wpływa pozytywnie na szybkość zasypiania i odbywające się podczas snu procesy regeneracyjne.

Co jednak istotne, lepiej zaplanować ją na początku dnia, niż pod wieczór. Intensywne ćwiczenia na 3-4 godziny przed snem mogą wręcz wzmagać bezsenność, ponieważ podnoszą temperaturę ciała, co utrudnia zaśnięcie.

Leczenie bezsenności - kiedy domowe sposoby wystarczają, a w jakich sytuacjach udać się do lekarza?

Domowe sposoby na bezsenność w wielu przypadkach okazują się skuteczne i sprawiają, że znów możemy cieszyć się długim, nieprzerwanym wypoczynkiem nocnym. Należy przy tym jednak pamiętać, że nie zawsze problemy ze snem wynikają tylko ze stresu lub z niewłaściwych nawyków w temacie zasypiania i zachowań przed położeniem się do łóżka. Czasami mogą kryć się za nimi czynniki zdrowotne, takie jak niedobory melatoniny czy bezdech senny. Jeśli więc kłopoty ze snem utrzymują się dłużej niż 3-4 tygodnie, jest to sygnał, że należy poszukać profesjonalnej pomocy.

Zapisz się na konsultację i pokonaj zaburzenia snu

Gdy domowe sposoby na problemy ze snem nie wystarczają, warto poszukać pomocy u lekarza. W pierwszej kolejności najlepiej skontaktować się z internistą, który pomoże określić przyczynę bezsenności oraz dobrać właściwe leczenie. W razie potrzeby będzie też w stanie skierować pacjenta do innego specjalisty (np. z obszaru zdrowia psychicznego) lub zlecić wykonanie badań diagnostycznych.

Jeśli więc próba leczenia bezsenności na własną rękę nie przynosi rezultatu, nie musisz godzić się z takim stanem rzeczy. Decydując się na konsultację lekarską, możesz zawalczyć o zdrowy sen, który z pewnością będzie w przyszłości procentował w wielu aspektach.


Inni czytali również

Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne
Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne

Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz szerzej dyskutowana w przestrzeni publicznej. To pozytywne zjawisko, ponieważ należy dbać o zdrowie psychiczne wcale nie mniej, niż o zdrowie fizyczne. Jedną z przyczyn pogorszenia samopoczucia w tej sferze bywają zaburzenia snu, na które cierpi obecnie coraz więcej osób. Jakie dokładnie ma to konsekwencje i czy da się z tym walczyć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Artykuł
02.03.2023
Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?
Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?

Bezsenność może wynikać z różnych przyczyn. U niektórych osób będzie rezultatem niewłaściwej higieny snu, ale w innych przypadkach problemy ze snem będą wywołane kłopotami zdrowotnymi. Częstą przyczyną bezsenności, o jakiej chcemy dziś opowiedzieć, są choroby tarczycy. W jaki dokładnie sposób zaburzenia tarczycy wpływają na jakość snu? Przeczytaj, aby się tego dowiedzieć.

Artykuł
03.03.2023
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Charakterystyka produktów leczniczych
07.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!