Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź, czym charakteryzuje się bezsenność po COVID-19

Opublikowano 17.02.2023

Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź  czym charakteryzuje się bezsenność po COVID 19

COVID-19 to podstępna choroba, która może wywołać trwałe zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. U części pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem występować będą więc objawy zespołu pocovidowego, wśród których może pojawić się również przewlekła bezsenność . Sprawdź, jaki wpływ ma przechorowanie COVID-19 na jakość snu, a także, czy można zrobić coś, co poprawi sytuację.

Spis treści

Zaburzenia snu a COVID-19. Sprawdź podstawowe informacje

Prowadzone badania wykazują, że problemy ze snem mogą dotyczyć od 10 do 20% pacjentów, którzy przebyli zakażenie koronawirusem. Dotyczy to zarówno ozdrowieńców, którzy przeszli chorobę lekko, jak i tych, dla których wiązało się to z poważnymi objawami.

Bezsenność w każdym przypadku negatywnie wpływa na jakość życia i prowadzi m.in. do zaburzenia procesów poznawczych. Co więcej, po ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem mogą pojawić się również innego typu zaburzenia psychiczne.

W przypadku zaburzeń snu spowodowanych COVID-19 w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby, jednak jeśli nie przynoszą one rezultatu, należy zgłosić się do specjalisty posiadającego doświadczenie w leczeniu długotrwałej bezsenności.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Long Covid - czym właściwie jest i czy naprawdę istnieje?

W kontekście COVID-19 coraz częściej pada określenie "long Covid", nazywane także zespołem pocovidowym. Mowa tu o powikłaniach po chorobie, które mogą trwać latami. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia o tym zjawisku możemy mówić, gdy objawy zespołu pocovidowego (m.in. kołatanie serca, zaburzenia węchu) występują w okresie trzech miesięcy od ostrej fazy zakażenia, a ponadto dolegliwości muszą trwać co najmniej dwa miesiące.

Aby stwierdzić long Covid, trzeba też poddać pacjenta badaniom diagnostycznym (zaliczają się do tego również badania psychiatryczne). U wielu badanych pacjentów testy neurologiczne wykazały częste odchylenia od normy, dla których w wynikach badań pulmonologicznych czy też w badaniach innego typu nie znaleziono przyczyny odmiennej od przechorowania COVID-19.


Problemy ze snem jako powikłanie pocovidowe - jak często występuje?

Nad zespołem pocovidowym badania prowadzone są w zasadzie od początku pandemii. Podczas niektórych z nich chorych podzielono na dwie grupy. Lekarze przeanalizowali objawy występujące zarówno w grupie chorych hospitalizowanych, jak i tych, dla których zakażenie koronawirusem miało łagodny charakter.

U obu badanych grup zauważono, że nawet kilka miesięcy po chorobie niektóre ciężkie objawy zakażenia wciąż się utrzymują. Typowe dolegliwości to m.in. zaburzenia węchu, kołatanie serca, zaburzenia poznawcze (tzw. mgła pocovidowa) czy pogorszenie tolerancji wysiłku i gorsze wyniki testów wydolnościowych.

Często pogorszeniu ulega też zdrowie psychiczne. Pacjenci doświadczają lęku, co wraz z obniżeniem nastroju nastroju jest wiodącym powikłaniem psychiatrycznym. Klasycznym objawem long Covid jest również bezsenność, na którą w zależności od szacunków skarży się co dziesiąty, a nawet co piąty ozdrowieniec.

Objawy bezsenności po COVID-19 i ich wpływ na codzienne funkcjonowanie

Bezsenność spowodowana COVID-19 objawia się podobnie, jak u innych pacjentów z insomnią. Mamy więc do czynienia z trudnościami z zasypianiem i problemami z utrzymaniem ciągłości snu, a w skrajnych przypadkach nawet z brakiem snu. Jeśli pacjent w trakcie zakażenia wymagał hospitalizacji, ryzyko wystąpienia zaburzeń snu jest większe.

U części pacjentów na szczęście dolegliwości te mają charakter przejściowy i ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Dolegliwości utrzymujące się ponad 4 tygodnie oznaczają jednak, że mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą. Warto też pamiętać, że każda postać bezsenności negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pacjenta, obniżając jego funkcje poznawcze, a nawet odporność organizmu.

Jak walczyć z zaburzeniami snu po COVID-19?

Bezsenność pocovidową leczy się przede wszystkim, wprowadzając prawidłową higienę snu. Chodzi więc o zadbanie o odpowiednie nawyki, takie jak wietrzenie sypialni, częste przebywanie na świeżym powietrzu, uprawianie aktywności fizycznej czy ograniczenie korzystania przed snem z urządzeń elektronicznych.

Higiena snu w dużej mierze pokrywa się ze zdrowym trybem życia. Jeśli jednak objawy nie mijają pomimo zmiany nawyków, warto poszukać rozwiązania problemu wspólnie z lekarzem.

Zauważasz u siebie niepokojące objawy bezsenności pocovidowej? Zapisz się na konsultację

Dolegliwości takie jak zaburzenia węchu czy kołatanie serca to nie jedyne problemy, które dotykają pacjentów po przejściu COVID-19. Równie często cierpią oni na bezsenność, która najczęściej ujawnia się po ciężkim przejściu choroby. W takim przypadku warto umówić się na konsultację lekarską , zwłaszcza jeśli objawy zespołu pocovidowego występują przez dłuższy czas.

W pierwszej kolejności może być to lekarz internista, który w razie potrzeby skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę. Pomoże również wykryć przyczynę bezsenności, a także dobrać odpowiednie, dostosowanie do sytuacji pacjenta leki. Nie pozwól więc dłużej, aby zakażenie koronawirusem spędzało Ci sen z powiek i wspólnie ze specjalistą podejmij kroki ku poprawie jakości snu, i komfortu całego życia.

Inni czytali również

Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia lęku u osób dorosłych, objawowego leczenia świądu i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
07.06.2023
Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne
Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne

Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz szerzej dyskutowana w przestrzeni publicznej. To pozytywne zjawisko, ponieważ należy dbać o zdrowie psychiczne wcale nie mniej, niż o zdrowie fizyczne. Jedną z przyczyn pogorszenia samopoczucia w tej sferze bywają zaburzenia snu, na które cierpi obecnie coraz więcej osób. Jakie dokładnie ma to konsekwencje i czy da się z tym walczyć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Artykuł
02.03.2023
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Charakterystyka produktów leczniczych
07.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!