Fakty i mity na temat antykoncepcji

Opublikowano 22.02.2023

Fakty i mity na temat antykoncepcji

W dzisiejszych czasach nieprawdziwych informacji w internecie jest ogrom, przez lata narosło wiele mitów wokoło tematu środków antykoncepcyjnych. Niektóre z nich zostały omówione poniżej.

Spis treści

Mity o antykoncepcji - skąd się biorą?

W Polsce temat edukacji seksualnej przez wiele lat był zaniedbywany. Często poważne rozmowy rodziców z dojrzewającymi dziećmi po prostu nie odbywały się. Przyczyną takiego zjawiska często bywa wstyd, zakłopotanie lub po prostu brak odpowiedniej edukacji starszego pokolenia. Z tego powodu wielu z nas nie ma zbyt obszernej wiedzy w temacie seksualności.

W niektórych przypadkach źródłem wiedzy na temat seksualności stają się rówieśnicy, a czasem co gorsza internet, który pełen jest fałszywych informacji i wzorców. Właśnie w ten sposób powstaje wiele niedopowiedzeń i/lub mitów w temacie seksualności, zdrowia seksualnego oraz tematów z nimi związanych, jak właśnie antykoncepcja.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Najpopularniejsze mity o antykoncepcji

Do mitów dotyczących antykoncepcji należy przekonanie, że do zapłodnienia może dojść jedynie wskutek ejakulacji. Ma to dowodzić skuteczności stosunku przerywanego jako jednej z metod zapobiegania ciąży.

Kolejnym fałszywym stwierdzeniem jest to, że każda kobieta odczuwa spadek libido, gdy stosuje antykoncepcję hormonalną. Dotyczy to również przybierania na wadze oraz powstawania zmian nowotworowych. W przypadku antykoncepcji hormonalnej mitów jest wiele, ogromny strach przez to powoduje stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub innych hormonalnych metod zapobiegania ciąży.

Mitów dotyczących antykoncepcji jest wiele, w poniższych paragrafach omówione zostaną niektóre z nich.

Stosunek przerywany - skuteczny czy nie?

Osoby decydujące się na praktykowanie tego sposobu zapobiegania ciąży błędnie zakładają, że do zapłodnienia może dojść jedynie w momencie ejakulacji. Niestety podczas całego stosunku wydziela się preejakulat, który również zawiera w sobie plemniki. Z tego powodu unikanie wytrysku w drogach rodnych kobiety nie wyeliminuje całkowicie obecności plemników, które są w stanie zapłodnić komórkę jajową.

Popularnym wskaźnikiem służącym do oceny skuteczności metod antykoncepcyjnych jest współczynnik Pearla. Wskaźnik ten określa ilość nieplanowanych zapłodnień, do których doszło w ciągu 1 roku wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Tak więc, jeśli wynik równy jest 5, oznacza to, że w ciągu roku na 100 kobiet stosujących dane zabezpieczenie w ciążę zaszło 5 z nich.

W przypadku stosunku przerywanego jego skuteczność oceniono na 4-24. Jednak jeśli ta metoda praktykowana była w ciągu dni płodnych kobiety, jej skuteczność wynosi według indeksu Pearla od 15 do 28. Podsumowując, na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji aż 28 z nich może zajść w ciążę w ciągu roku. W porównaniu do innych metod jest to mało satysfakcjonujący wynik, dlatego jeśli nie planuje się posiadania potomstwa w najbliższym czasie, lepiej zdecydować się na inny sposób zapobiegania ciąży.

Tabletki "dzień po" są tabletkami wczesnoporonnymi

Jest to kolejny mit. W Polsce tabletki dzień pobłędnie utożsamiana z tabletkami wczesnoporonnymi. Warto zapamiętać, że ta tabletka nie prowadzi do poronienia.

Mechanizm działania pigułki różni się w zależności od dnia cyklu, w którym zostanie połknięta. Jej działanie polega przede wszystkim na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Jeśli jednak zostanie zażyta po uwolnieniu komórki jajowej, utrudnia zapłodnienie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego.

W przypadku, gdy dojdzie do zapłodnienia, tabletka nie będzie miała wpływu na implantację zarodka. Innymi słowy tabletka dzień po nie prowadzi do poronienia.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej powoduje spadek libido

Istnieje wiele różnych hormonalnych metod antykoncepcyjnych, jedną z nich są tabletki antykoncepcyjne, inną plastry. Poza tym dostępne na rynku są krążki dopochwowe, hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna, zastrzyki domięśniowe i implant.

Faktycznie hormonalne metody antykoncepcji mogą wpływać na spadek libido - jest to jeden z wymienianych skutków niepożądanych tych preparatów. Jednak bardzo często spadek poziomu odczuwanego popędu seksualnego jest tymczasowy i wraca do normy po kilku cyklach, podczas których stosowana jest dana metoda.

Jeśli po upływie 4-6 cykli nie obserwuje się wzrostu poziomu libido do punktu wyjściowego, warto zgłosić się do ginekologa i zapytać o możliwość ewentualnej zmiany metody antykoncepcji w celu wyeliminowania tego problemu. Jeśli dotychczas kobieta przyjmowała tabletki antykoncepcyjne , może zamiast nich korzystać z np. plastrów.

Czy można zajść w ciążę podczas krwawienia miesiączkowego?

To bardzo częste pytanie, na które wiele osób jeszcze nie zna odpowiedzi. Prowadząc aktywne życie seksualne warto wiedzieć, że duża liczba kobiet czuje większy popęd seksualny właśnie w trakcie trwania miesiączki. Jak najbardziej można współżyć w trakcie jej trwania, jednak kobieta może wówczas odczuwać ból, może to też spowodować mocniejsze krwawienie miesięczne lub w niektórych przypadkach jego zatrzymanie.

W trakcie menstruacji szanse na zajście w ciążę są zdecydowanie mniejsze niż podczas np. dni płodnych, ale wciąż istnieją. Niestety nie ma dnia w cyklu miesiączkowym, w którym mielibyśmy stuprocentową pewność, że do zapłodnienia nie dojdzie. Niezależnie od momentu cyklu zawsze warto dbać o odpowiednią metodę antykoncepcji, ponieważ organizm kobiety zawsze może stworzyć warunki umożliwiające zapłodnienie.

Zajście w ciążę podczas menstruacji jest możliwe szczególnie wtedy, jeśli kobieta ma bardzo nieregularne cykle miesiączkowe. Najmniej kobieta może zajść w ciążę podczas miesiączki również wtedy, gdy ma regularny cykl trwający książkowo 28 dni i miesiączkę trwającą od 5-6 dni.

Mity związane z naturalnymi sposobami zapobiegania ciąży- czy podczas ich stosowania można zajść w ciążę?

Z jednej strony szkoły uczą nas jak powinien wyglądać prawidłowy cykl miesiączkowy oraz jak powinna wyglądać w trakcie tego cyklu wydzielina z dróg rodnych kobiety, z drugiej strony wiadomo, że nie można zaprogramować organizmu kobiety, a jej płodność jest zmienna i osobnicza. Poziom hormonów może się zmieniać w trakcie cyklu, przez co wpływa również na jajeczkowanie, czyli owulację. Z tego powodu np. po porodzie, mimo karmienia piersią, niektóre kobiety mogą zajść w ciążę, choć powszechnie uważa się to za niemożliwe.

Naturalnych metod antykoncepcji jest kilka. Warto zapoznać się również z nimi przed rozpoczęciem współżycia, jednak należy pamiętać o wskaźniku Pearla, który wskazuje nam na skuteczność danej metody zapobiegania ciąży. W przypadku naturalnych metod antykoncepcji jest on niższy niż w przypadku np. antykoncepcji hormonalnej.

Powyższe stwierdzenia udowadniają, że metoda termiczna (inaczej metoda objawowo-termiczna) lub metoda Billingsów (polegająca na obserwacji śluzu z szyjki macicy) nie są zawsze skuteczne i ich stosowanie może zakończyć się niechcianą ciążą.


Należy mieć 18 lat, aby móc kupić prezerwatywę

W dzisiejszych czasach coraz młodsze osoby decydują się na rozpoczęcie współżycia seksualnego. W Polsce seks można legalnie uprawiać już od 15. roku życia. Mimo że uzyskanie środków antykoncepcji często bywa trudniejsze w tym wieku, prezerwatywy nie są oznaczone jako produkt dla dorosłych.

Młodzi ludzie często wstydzą się i rezygnują z kupna prezerwatyw, nie znaczy to jednak, że istnieje granica wieku, od której są sprzedawane. Nie ma ograniczeń wiekowych sprzedaży prezerwatyw, może je kupić każdy. Jedyny czynnik ograniczający ich nabywanie to ewentualny dyskomfort lub wstyd. Warto jednak pamiętać, że jest to zupełnie normalna rzecz, a antykoncepcja jest podstawą do uprawiania bezpiecznego seksu. To właśnie użytkowanie prezerwatywy zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową, wiele osób, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, zapomina o tym fakcie.

Przy kupowaniu prezerwatyw nie można zapomnieć o dobraniu odpowiedniego jej rozmiaru!

Plastry antykoncepcyjne najlepiej trzymać w lodówce

Większość plastrów antykoncepcyjnych jest połączeniem dwóch składników - etynyloestradiolu i norelgestrominu. Aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna, plastry muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami producentów.

Wiele kobiet trzyma owe plastry w lodówce lub w łazience. Jest to jednak duży błąd, gdyż zazwyczaj preparaty te powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, w miejscach suchych oraz ciemnych. Wcześniej wymienione miejsca natomiast nie zapewniają im optymalnych warunków. Dlatego jeśli używasz plastrów jako metody zapobiegania ciąży, zadbaj o ich odpowiednie miejsce przechowywania.


Inni czytali również

Czy picie wody gazowanej wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Czy picie wody gazowanej wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. To metoda hormonalna zawierająca odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych: estrogen i progestagen w przypadku tabletek dwuskładnikowych lub sam progestagen w przypadku tabletek jednoskładnikowych. Jednak sposób stosowania pigułek może znacznie wpływać na ich skuteczność. Z tego artykułu dowiesz się, jakimi napojami można popijać tabletki i czego lepiej unikać.

Artykuł
07.08.2023
Tabletki antykoncepcyjne czy plastry - co wybrać?
Tabletki antykoncepcyjne czy plastry - co wybrać?

Na rynku dostępne są różne metody antykoncepcji. Do tych najpopularniejszych należą tabletki antykoncepcyjne, choć plastry antykoncepcyjne również mają swoje zwolenniczki. Jakie skutki uboczne mają poszczególne metody antykoncepcji? Która z nich jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży? Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?

Artykuł
28.04.2023
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Ovulan są przykładem hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Lek charakteryzuje się wysoką skutecznością, jeśli jest stosowany poprawnie i regularnie. Jedyną substancją czynną zawartą w leku Ovulan jest dezogestrel, co czyni go jednoskładnikową antykoncepcją hormonalną. 

Charakterystyka produktów leczniczych
08.09.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!