Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.

Opublikowano 23.02.2023

Gąbka antykoncepcyjna   Jak działa? Wady i zalety

Gąbka antykoncepcyjna (inaczej gąbka dopochwowa) jest jedną z wielu metod antykoncepcji. W Polsce nie jest ona jednak bardzo popularna. Warto wiedzieć jakie są jej wady i zalety, by zdecydować czy jest to metoda warta uwagi.

Spis treści

Gąbka antykoncepcyjna - co to właściwie jest?

Jest to okrągła gąbka (o średnicy około 5 cm) przeznaczona do umieszczenia w pochwie, która nasączona jest środkami plemnikobójczymi, czyli tzw. spermicydami. Posiada specjalne zagłębienie na środku, którego zadaniem jest umożliwienie ścisłego dopasowania się gąbki do szyjki macicy.

Do gąbki dopochwowej dodatkowo przymocowany jest sznurek ułatwiający jej usunięcie z pochwy po odbytym stosunku.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak działa gąbka antykoncepcyjna?

Ten rodzaj zapobiegania ciąży działa w dwojaki sposób.

Po pierwsze gąbki dopochwowe działają jako bariera mechaniczna - umieszczona w pochwie gąbka ma za zadanie uniemożliwić dostanie się nasienia do dróg rodnych kobiety.

Drugim działaniem jest niszczenie plemników przez substancję plemnikobójczą, którą jest nasączona gąbka.

Gąbka jest jednorazowa, zużytą gąbkę dopochwową należy wyrzucić. Przed odbyciem kolejnego stosunku, należy użyć nowej.

Koszt gąbki dopochwowej

Zakupienie gąbki dopochwowej w Polsce może stanowić wyzwanie, są one bowiem mało dostępne w polskich aptekach. Najprościej jest zamówić je na aukcjach zagranicznych, w większości krajów są one dostępne bez recepty, dlatego znalezienie ich w sklepach internetowych nie powinno być problematyczne.

Koszt to około 10 dolarów za 3 gąbki dopochwowe.

Jak długo działa gąbka antykoncepcyjna?

Gąbka może pozostać w pochwie na maksymalnie 24 godziny. Poprawnie założona nie powinna być wyczuwalna przez kobietę. Gąbkę antykoncepcyjną zakłada kobieta, tak więc może samodzielnie zadbać o swoją wygodę. Wadą takiej formy antykoncepcji jest brak możliwości odbycia spontanicznego zbliżenia bez konieczności zakładania gąbki w trakcie trwania gry wstępnej.

Po zbliżeniu należy gąbkę pozostawić w pochwie na minimum 6 godzin, dopiero po tym czasie można ją usunąć przy pomocy sznureczka.

Jak poprawnie założyć gąbkę antykoncepcyjną?

Stosowanie gąbki dopochwowej może wydawać się wyzwaniem, jednak w rzeczywistości ten zrobiony z pianki poliuretanowej krążek, można stosunkowo łatwo zaaplikować. Na początku, przed procesem zakładania gąbki należy umyć dokładnie ręce i zwilżyć gąbkę bieżącą wodą. Zwilżenie gąbki jest bardzo istotne, gdyż rozpoczyna proces uwalniania środka plemnikobójczego.

Kolejnym krokiem jest złożenie gąbki na pół, wklęsła strona powinna być skierowana ku górze. Tak złożoną gąbkę należy umieścić jak najgłębiej w pochwie, by zakryła szyjkę macicy. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie przylegania brzegów w celu upewnienia się, że nie ma ewentualnych nieszczelności, a gąbka dopochwowa dotyka szyjki macicy na całej swojej ciągłości.

Po odbytym stosunku nie można natychmiast usunąć gąbki z pochwy. Należy odczekać minimum 6 godzin. Zużytą gąbkę trzeba wyrzucić. Niezależnie od tego czy doszło do stosunku gąbkę należy usunąć z pochwy w ciągu 24 godzin. Pozostawienie gąbki w pochwie w niektórych przypadkach może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego.

Skuteczność gąbki antykoncepcyjnej

Metody mechaniczne zapobiegania ciąży zazwyczaj są mniej skuteczne niż produkty zaliczane do antykoncepcji hormonalnej. Gąbka dopochwowa nie jest najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji.

Najniższy wskaźnik Pearla podczas korzystania z gąbki antykoncepcyjnej wynosi 9-20, a rzeczywisty około 20-40. Oznacza to, że w ciągu roku na 100 kobiet używających tej metody antykoncepcji, aż 40 może zajść w ciąże. Metoda ta jest bardziej skuteczna u nieródek.

W związku ze stosunkowo niską skutecznością, metoda ta cieszy się większą popularnością wśród kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Zalety tej metody antykoncepcji

Gąbka antykoncepcyjna ma wiele zalet, jedną z nich jest fakt, że możliwe jest samodzielne jej stosowanie. Gąbkę można założyć w dowolnym momencie dnia czy nocy. Fakt, że gąbkę można umieścić w pochwie na 24 godziny sprawia, że możliwe są bardziej spontaniczne stosunki.

Metoda ta nie bazuje na wydzielaniu hormonów, jest to więc?opcja dla kobiet, które odczuwają wiele skutków ubocznych związanych z działaniem hormonów oraz dla tych, u których występują przeciwwskazania do stosowania metod hormonalnych. To również sprawia, że podczas używania gąbki istnieje możliwość jednoczesnego karmienia piersią.

Poprawnie założona gąbka jest właściwie niewyczuwalna dla partnerów podczas współżycia.

Wady tej metody antykoncepcji

Mimo licznych zalet, metoda ta posiada również liczne wady. Pierwszą jest niska skuteczność, która w dużej mierze zależy wprawy we wkładaniu i wyjmowaniu gąbki. Skuteczność zależna jest również od tego czy gąbka używana jest przez kobietę, która rodziła czy przez nieródkę.

Utrudnieniem jest również konieczność monitorowania czasu całkowitego używania gąbki oraz czasu, który minął od odbytego stosunku.

Również jednorazowość gąbki nie stanowi jej zalety, a kolejnym utrudnieniem jest trudny dostęp do tego produktu w Polsce.

Metody tej nie zaleca się stosować podczas trwania miesiączki. Dodatkowo nie zabezpiecza ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Gąbka antykoncepcyjna może powodować suchość pochwy, podrażniać ją, a także powodować reakcje alergiczne. Jeśli kobieta zapomni o usunięciu gąbki w odpowiednim momencie, może dojść do rozwoju wstrząsu toksycznego.

Inni czytali również

Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Ovulan są przykładem hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Lek charakteryzuje się wysoką skutecznością, jeśli jest stosowany poprawnie i regularnie. Jedyną substancją czynną zawartą w leku Ovulan jest dezogestrel, co czyni go jednoskładnikową antykoncepcją hormonalną. 

Charakterystyka produktów leczniczych
08.09.2023
Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?
Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?

Antykoncepcja awaryjna wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Wynikają one jednak przede wszystkim z  niezrozumienia mechanizmu jej działania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć temat różnic pomiędzy antykoncepcją awaryjną a tabletkami antykoncepcyjnymi, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obie te formy zapobiegania ciąży można ze sobą łączyć.

Artykuł
26.05.2023
Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?
Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?

Doustna antykoncepcja hormonalna, jaką są tabletki antykoncepcyjne, jest jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Choć kobiety w celu ich uzyskania, zgłaszają się zazwyczaj do lekarza ginekologa, to nie tylko ten lekarz może wystawić receptę .

Artykuł
04.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!