Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?

Opublikowano 28.02.2023

Antykoncepcja a dieta  Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?

Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?

Spis treści

Czego unikać przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Choć może się to wydawać dziwne, w wielu ulotkach leków możemy znaleźć informację o negatywnym wpływie soku grejpfrutowego na ich działanie. Jest to związane z silnym wpływem grejpfruta na jeden z cytochromów wątrobowych, biorących udział w metabolizmie leków, co skutkuje zwiększeniem działań niepożądanych leku (wzrasta ryzyko powikłań).

W ostatnim czasie w wielu miejscach można spotkać się z dodatkiem węgla aktywnego w produktach spożywczych, który nadaje im czarny kolor. Ta dodatkowa substancja może jednak wpłynąć na stopień wchłaniania substancji czynnych tabletek antykoncepcyjnych. Ze względu na wiążące właściwości węgla może dochodzić do niewystarczającego wchłonięcia pigułki, co sprawi, że obniży się jej skuteczność.

Przypuszczalnie jedzenie produktów sojowych i nabiału nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ziołowe suplementy a tabletki antykoncepcyjne

Zgodnie z niektórymi źródłami, używanie niektórych ziołowych suplementów w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormnalnej może obniżać jej skuteczność. Wśród składników mających wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych wymienia się lukrecję, lucernę, pluskwicę czy dziurawca. Również żeń-szeń, pieprz metystynowy (kava-kava) czy palma sabałowa (saw palmetto) nie powinny być używane podczas korzystania z antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna a zapotrzebowanie na witaminy i minerały

Stosowanie doustnej antykoncepcji może wiązać się ze zwiększeniem zapotrzebowania na niektóre niezbędne składniki odżywcze. Do składników mineralnych, których niedobór częściej występuje u osób przyjmujących pigułki antykoncepcyjne, należą magnez, selen oraz cynk. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może się wiązać także z niedoborem witamin z grupy B (B2, B6 i B12), witaminy E. Poziom kwasu foliowego również może okazać się niewystarczający.

Okazuje się, że biorąc tabletki antykoncepcyjne kobieta może obserwować wzrost poziomu miedzi w organizmie, który przypuszczalnie wpływa na spadek poziomu witaminy C. Związek ten jednak nie jest jasny. Z drugiej strony nadmierna suplementacja witaminy C może negatywnie wpływać na skuteczność tabletek.

Wydaje się, że niedobór żelaza, ze względu na ograniczenie ciężkości i czasu krwawień miesiączkowych, może być rzadziej spotykany u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.

Powyższe dane nie są pewne ze względu na ogromny wpływ stosowanej diety na poziom składników odżywczych. Tabletki antykoncepcyjne niekoniecznie są jedynym czynnikiem decydującym o składzie mineralnym organizmu. Urozmaicona dieta jest z reguły wystarczająca w zapobieganiu niedoborom składników mineralnych i witamin. W razie potrzeby włączenia suplementacji warto skontaktować się z lekarzem.

Doustna antykoncepcja hormonalna a leki.

Należy pamiętać, że wiele leków, m.in. antybiotyki, leki antyretrowirusowe mają wpływ na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Informacje o możliwych interakcjach można znaleźć w ulotkach leków.

Tabletki antykoncepcyjne a przyrost masy ciała

Zmiana równowagi hormonalnej wynikająca z dostarczania egzogennych hormonów może doprowadzić do zmian apetytu. Możliwe jest, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w określonych warunkach zwiększa ryzyko wystąpienia napadów objadania się.

Bezpośrednie dowody dotyczące wzrostu masy ciała jako wyniku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej są ograniczone. Warto prowadzić zdrowy styl życia - stosować zbilansowaną dietę oraz utrzymywać regularną aktywność fizyczną nie tylko w czasie stosowania antykoncepcji, ale na co dzień. Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii antykoncepcyjnej należy zasięgnąć porady lekarza wraz z rozważeniem zalet i wad dostępnej formy ochrony przed zajściem w ciążę.

Inni czytali również

Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie inne zastosowania znalazła dla niej współczesna medycyna?

Artykuł
02.06.2023
Antykoncepcja hormonalna a ryzyko zakażenia HIV – co warto wiedzieć?
Antykoncepcja hormonalna a ryzyko zakażenia HIV – co warto wiedzieć?

Antykoncepcja hormonalna stanowi ważną opcję dla wielu osób dążących do kontroli nad płodnością. Jednak w kontekście zdrowia seksualnego, pojawiają się pytania dotyczące ewentualnego związku między antykoncepcją hormonalną a ryzykiem zakażenia HIV. W poniższym artykule przyjrzymy się temu tematowi, biorąc pod lupę dostępne informacje i badania, aby lepiej zrozumieć, jak te dwie sfery wpływają na nasze zdrowie oraz decyzje dotyczące seksualności.

Artykuł
17.09.2023
Elin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Elin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Elin jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: norgestymat oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!