Podstawowe błędy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Opublikowano 02.03.2023

Podstawowe błędy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Mnogość różnych metod antykoncepcji  może powodować zagubienie podczas podejmowania decyzji o rodzaju zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że każda metoda antykoncepcji musi być prawidłowo stosowana, aby była skuteczna. W tym artykule przybliżone zostaną najczęściej popełniane błędy podczas korzystania z antykoncepcji. 

Spis treści

Nieprzemyślane wybieranie metod antykoncepcji

Wiele kobiet oraz mężczyzn przed podjęciem decyzji o metodzie zapobiegania ciąży sugeruje się radami otaczających ich osób. Oczywiście warto znać opinie innych, jednak należy być świadomym, że antykoncepcja powinna być dobierana indywidualnie do każdej pary.

Nie wszyscy mogą stosować każdą z form antykoncepcji, zwłaszcza w przypadku preparatów hormonalnych.

Tabletki antykoncepcyjne są dostępne w formie pigułek jedno- i dwuskładnikowych. Tabletki jednoskładnikowe zawierają wyłącznie progestagen. Natomiast tabletki dwuskładnikowe składają się z hormonów progestagen i estrogen.

Wśród metod antykoncepcji wyróżniamy antykoncepcję awaryjną. Najpopularniejsze są tabletki "dzień po" - Escapelle i EllaOne.

Na rodzaj zalecanej metody antykoncepcyjnej wpływa wiele czynników. Między innymi istotne są oczekiwania pary, występujące choroby (np. nieswoiste zapalenie jelit, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe), ewentualne przeciwwskazania, a także zasoby finansowe.

W końcu ciężko stosować preparat, na który nas zwyczajnie nie stać. Istotnym czynnikiem jest również to, czy para planuje (i ewentualnie kiedy planuje) starać się o potomka, gdyż przy stosowaniu niektórych preparatów powrót do płodności może potrwać dłużej niż w przypadku innych. W niektórych przypadkach zwrócić uwagę warto także na dietę.

Znając odpowiedzi na powyższe pytania można rozpocząć poszukiwanie idealnej dla siebie metody zapobiegania ciąży. W przypadku gdy metoda ta może być przepisana jedynie przez lekarza, należy udać się na wizytę i wraz z ginekologiem przedyskutować wybór.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Stosowanie metody nieodpowiadającej trybowi życia

Stosowanie metody antykoncepcji, która nie odpowiada trybowi życia to powszechnie popełniany błąd.

Wiele kobiet uparcie chce stosować tabletki antykoncepcyjne (skuteczność dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej według wskaźnika Pearla wynosi 0,1) mimo tego, że prowadzą bardzo nieregularny tryb życia, który utrudnia przyjmowanie preparatu o stałej porze, a jest to warunek skutecznej antykoncepcji doustnej.

To z kolei powoduje, że szanse na pominięcie tabletki wzrastają, co może skutkować nieplanowanym zajściem w ciążę.

Innym przykładem dotyczącym tabletek antykoncepcyjnych jest stosowanie ich przez osoby, które mają problemy z połykaniem leków.

Ważne jest aby stosowanie antykoncepcji nie stanowiło wyzwania i było możliwie bezproblemowe.

Dlatego jeśli przyjmowanie tabletek jest problematyczne, warto rozważyć alternatywną metodę w postaci plastrów lub iniekcji antykoncepcyjnych. Kolejnym przykładem omawiającym antykoncepcję hormonalną jest wybór zastrzyków antykoncepcyjnych, które podawać musi pielęgniarka lub lekarz, przez kobiety intensywnie podróżujące.

W takich przypadkach umówienie wizyty w przychodni celem wykonania zastrzyku, w konkretnym okienku czasowym jest przeogromnym wyzwaniem. W tej sytuacji bardziej funkcjonalne byłyby tabletki antykoncepcyjne, które zażywa się samodzielnie i zawsze ma się przy sobie.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej i nie tylko zależy od tego, czy jest ona poprawnie stosowana, dlatego warto zadbać o sprzyjające tej poprawności warunki. Jeśli kobieta podczas wyboru metody antykoncepcji weźmie pod uwagę swój styl życia, zwiększy tym samym szansę na dobór idealnego preparatu.

Złe przechowywanie preparatów

Problem nieprawidłowego przechowywania preparatu antykoncepcyjnego zazwyczaj dotyczy plastrów antykoncepcyjnych.

Aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna, plastry muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami producentów. Wiele kobiet trzyma swoje plastry w lodówce lub w łazience. Jest to jednak błąd, gdyż zazwyczaj preparaty te powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, w miejscach suchych oraz ciemnych.

Warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producentów leków. Zadbanie o odpowiednie przechowywanie danego preparatu zapewnia utrzymanie ich skuteczności.

Brak badań kontrolnych

Niestety wiele osób, gdy uzyska już receptę na antykoncepcję, zapomina o tym, że większość metod wymaga wykonywania badań kontrolnych. By upewnić się jakie badania są niezbędne i w jakich przedziałach czasowych należy je wykonywać, najlepiej porozmawiać ze swoim ginekologiem.

Badania kontrolne są bardzo ważnym elementem podczas stosowania antykoncepcji. Należy monitorować czy nie wpływa ona na nasz stan zdrowia, a także czy nasz zmieniający się stan zdrowia pozwala na dalsze stosowanie danego preparatu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wpływu antykoncepcji na zdrowie, należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Akceptowanie wszelkich skutków ubocznych

W Polsce większość osób wierzy w to, że antykoncepcja hormonalna musi powodować wiele działań niepożądanych. O ile prawdą jest, że działania niepożądane występują, to błędem jest zakładanie, że występują one każdorazowo oraz że zawsze należy je akceptować.

W momencie gdy dany skutek uboczny znacząco zmniejsza jakość życia, należy zgłosić się do ginekologa, gdyż istnieje możliwość, że zmiana preparatu na inny będzie skutkowała weliminowaniem tego problemu.

Nie należy bezwzględnie godzić się na wszelkie działania niepożądane. Szczera i otwarta rozmowa z ginekologiem to podstawa dobrze dobranej antykoncepcji.

Zatajanie informacji przed lekarzem

Zatajanie informacji przed lekarzem to bardzo niebezpieczny błąd, który niestety jest często popełniany. Wiele osób zataja niektóre informacje przed lekarzem, gdyż chce otrzymać preparat, do którego wykazuje przeciwwskazania.

Jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, gdyż może skutkować nie tylko utratą zdrowia, ale także i życia. Takie postępowanie może również m.in. obniżać skuteczność metody.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych alternatyw różnych preparatów, dlatego nie warto ryzykować utraty zdrowia i zatajać informacji by dążyć do uzyskania konkretnego specyfiku.

Wiara w ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Środki hormonalne nie zabezpieczają ich użytkowników przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku stałego, zdrowego partnera lub partnerki stanowi to mniejsze zagrożenie, gdyż ryzyko zarażenia się jest małe. Jednak w przypadku osób współżyjących z różnymi osobami ryzyko to znacząco wzrasta.

Należy mieć świadomość, że stosowanie hormonalnych środków antykoncepcji nie zapobiega zakażeniom, dlatego tak istotne jest stosowanie mechanicznej ochrony w postaci np. prezerwatywy. Warto również wykonywać kontrolne badania w celu upewnienia się, że jesteśmy w pełni zdrowi.

Zakładanie, że hormonalne metody antykoncepcji są w 100% skuteczne

Faktycznie hormonalne metody zapobiegania ciąży cieszą się wyższą skutecznością niż metody mechaniczne. Jednak nie istnieje metoda skuteczna w 100%, zawsze istnieje cień szansy na zapłodnienie komórki jajowej.

Do określania skuteczności metod służy wskaźnik Pearla - im niższy jest jego wynik, tym skuteczniejsza jest dana metoda. Wśród dostępnych hormonalnych metod antykoncepcji najniższy wynik współczynnika uzyskał implant antykoncepcyjny, którego skuteczność oceniono na 0,05.

Tuż za implantem znajdują się tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które osiągnęły wynik 0,1.

Następnie na trzecim miejscu pod względem skuteczności znajduje się wkładka wewnątrzmaciczna z lewonorgestrelem (0,2), czwarte pod względem zapobiegania ciąży są iniekcje domięśniowe (0,3), a na piątym miejscu znajdują się ex aequo tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, przezskórne plastry antykoncepcyjne oraz krążek dopochwowy, które osiągnęły wynik równy 0,5.

Rezygnacja z wykonania testu ciążowego przed rozpoczęciem terapii

Jednym z wielu przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej jest ciąża. Przed rozpoczęciem korzystania z tych metod antykoncepcji należy wykonać test ciążowy i wykluczyć ciążę.

Kobiety często pomijają ten krok, jednak wykluczenie ciąży przed wykonaniem testu ciążowego pozwala zaoszczędzić sobie ewentualnych późniejszych zmartwień. Nie trzeba od razu wykonywać w tym celu badania USG, wystarczy wykonać domowy test ciążowy, który jest łatwo dostępny w każdej aptece czy drogerii.

Nieprzyjmowanie kolejnej dawki mimo wymiotów

W przypadku większości tabletek antykoncepcyjnych producenci zalecają przyjęcie drugiej dawki preparatu, jeśli w ciągu 2-3 godzin od połknięcia pierwszej dawki wystąpiły wymioty. Z racji tego, że niewiele osób czyta ulotki, często jest to pomijany krok.

Wymioty uniemożliwiają wchłanianie substancji do naszego organizmu i z tego powodu obniżają skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Z tego powodu w przypadku wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę preparatu.

Inni czytali również

Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?

Charakterystyka produktów leczniczych
26.05.2023
Wskaźnik Pearla - jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?
Wskaźnik Pearla - jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Metody antykoncepcji są mnogie. Skuteczność antykoncepcji jest różna. W poniższym artykule wymienimy najskuteczniejsze metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet aktywnych seksualnie.

Artykuł
16.02.2023
Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie inne zastosowania znalazła dla niej współczesna medycyna?

Artykuł
02.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!