Stosowanie metody nieodpowiadającej trybowi życia
Stosowanie metody antykoncepcji, która nie odpowiada trybowi życia to powszechnie popełniany błąd.
Wiele kobiet uparcie chce stosować tabletki antykoncepcyjne (skuteczność dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej według wskaźnika Pearla wynosi 0,1) mimo tego, że prowadzą bardzo nieregularny tryb życia, który utrudnia przyjmowanie preparatu o stałej porze, a jest to warunek skutecznej antykoncepcji doustnej.
To z kolei powoduje, że szanse na pominięcie tabletki wzrastają, co może skutkować nieplanowanym zajściem w ciążę.
Innym przykładem dotyczącym tabletek antykoncepcyjnych jest stosowanie ich przez osoby, które mają problemy z połykaniem leków.
Ważne jest aby stosowanie antykoncepcji nie stanowiło wyzwania i było możliwie bezproblemowe.
Dlatego jeśli przyjmowanie tabletek jest problematyczne, warto rozważyć alternatywną metodę w postaci plastrów lub iniekcji antykoncepcyjnych. Kolejnym przykładem omawiającym antykoncepcję hormonalną jest wybór zastrzyków antykoncepcyjnych, które podawać musi pielęgniarka lub lekarz, przez kobiety intensywnie podróżujące.
W takich przypadkach umówienie wizyty w przychodni celem wykonania zastrzyku, w konkretnym okienku czasowym jest przeogromnym wyzwaniem. W tej sytuacji bardziej funkcjonalne byłyby tabletki antykoncepcyjne, które zażywa się samodzielnie i zawsze ma się przy sobie.
Skuteczność antykoncepcji hormonalnej i nie tylko zależy od tego, czy jest ona poprawnie stosowana, dlatego warto zadbać o sprzyjające tej poprawności warunki. Jeśli kobieta podczas wyboru metody antykoncepcji weźmie pod uwagę swój styl życia, zwiększy tym samym szansę na dobór idealnego preparatu.