Bezsenność po alkoholu - czy alkohol powoduje zaburzenia snu?

Opublikowano 03.03.2023

Bezsenność po alkoholu   czy alkohol powoduje zaburzenia snu?

Bezsenność po alkoholu może przydarzyć się zarówno osobom dotkniętym chorobą alkoholową, jak i spożywającym napoje z procentami zaledwie okazjonalnie. Mimo to w społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że alkohol pomaga zasnąć i lepiej przespać noc. Dlaczego nie jest to prawdą, jaki naprawdę jest wpływ alkoholu na sen i przede wszystkim - jak z bezsennością po alkoholu walczyć?

Spis treści

Picie alkoholu a jakość snu. Sprawdź podstawowe informacje

Picie alkoholu wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, obniżając sprawność jego funkcjonowania. Choć faktycznie dzięki temu alkohol skraca czas zasypiania, jednocześnie ma negatywny wpływ na jakość snu.

Usypiające działanie alkoholu sprawia, że niektórzy traktują go jako remedium na bezsenność . Badania pokazują jednak, że na dłuższą metę napoje alkoholowe niszczą jakość snu, a więc takie postępowanie to jedynie maskowanie, a nie zwalczanie problemu bezsenności.

Co ciekawe, nie tylko samo zażywanie, ale również nagłe odstawienie alkoholu może spowodować kłopoty z zasypianiem. Taka sytuacja dotyczy około 30% pacjentów walczących z nałogiem i jest jednym z objawów zespołu abstynencyjnego.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Spożywanie alkoholu a sen

Po wypiciu alkoholu często czujemy się rozluźnieni, a także możemy odczuwać senność. Dzieje się tak dlatego, że alkohol hamuje przekaźnictwo w obrębie układu nerwowego.

Właśnie z tego powodu nadmiar alkoholu może doprowadzić nawet do całkowitej utraty świadomości. Pozornie więc może on wydawać się świetnym "lekiem" na bezsenność. Należy jednak pamiętać, że diagnozując zaburzenia snu, pod uwagę bierze się nie tylko samą ilość snu, ale także jego jakość.

Alkohol jest powodem zmniejszenia nie tylko ilości snu, ale przede wszystkim zakłóca jego przebieg, zmieniając długości trwania faz snu. Po spożyciu alkoholu skraca się głęboki sen wolnofalowy (faza NREM), za to powoduje on wydłużenie snu w fazie REM. Jest to sen płytki, podczas którego występują marzenia senne. To właśnie czas snu wolnofalowego pozwala w większym stopniu na przeprowadzenie procesów regeneracyjnych w organizmie.

Alkohol wpływa więc negatywnie na wydajność snu - innymi słowy nawet jeśli zaśniemy szybciej, obudzimy się po takiej nocy niewyspani.

Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Skutki picia alkoholu obejmują znacznie więcej niż zakłócenie sekwencji faz snu. Napoje alkoholowe są tak naprawdę zagrożeniem dla całego organizmu. Wpływają niekorzystnie na układ nerwowy, układ krążenia czy też powodują zaburzenia oddychania.

Alkohol obniża napięcie mięśni, w tym mięśni gardła. Może więc wywołać bezdech senny, czyli bardzo niebezpieczne epizody przerywanego oddechu podczas snu lub też powodować nasilenie zaburzeń oddychania u osób, które już wcześniej się z nimi zmagały.

Gdy alkohol zaczyna się rozkładać, w organizmie powstaje też aldehyd octowy, niekorzystny związek chemiczny odpowiedzialny za wymioty, bóle głowy i inne nieprzyjemne objawy związane z kacem . Nie warto więc traktować alkoholu jako leku na bezsenność, a zamiast tego poszukać bardziej skutecznych i co najważniejsze bezpiecznych rozwiązań.

Bezsenność po odstawieniu alkoholu - czym jest zespół abstynencyjny i jak wpływa na sen?

Picie alkoholu źle wpływa na sen, jednak również nagłe odstawienie tego typu substancji może wywołać objawy bezsenności. Sytuacja problemów ze snem po odstawieniu alkoholu dotyczy nawet 30% osób, które zrezygnowały z picia po dłuższym czasie zmagania się z chorobą alkoholową.

Problemy te wynikają z faktu, że organizm przyzwyczaja się do otrzymywania stałej dawki substancji odurzających. Pokonanie choroby alkoholowej, a więc i nagłe ograniczenie dostarczania alkoholu do organizmu sprawia, że reaguje on na to różnymi objawami, takimi jak:

- Majaczenie
- Halucynacje i omamy
- Drżenie ciała
- Uczucie lęku
- Problemy ze snem (przede wszystkim nocne wybudzenia)

Taka sytuacja wymaga konsultacji u specjalisty, który może przepisać odpowiednie leki łagodzące zespół abstynencyjny, m.in. pochodne benzodiazepiny.

Ile trwa bezsenność po odstawieniu alkoholu?

Niestety problemy ze snem po odstawieniu alkoholu mogą trwać od 3 do nawet 21 miesięcy.

Czas ten różni się u poszczególnych pacjentów, jednak zazwyczaj po około 5-9 miesiącach pełnej abstynencji organizm zaczyna przyzwyczajać się do nowej sytuacji, a wraz z tym normują się też kwestie takie jak szybkość zasypiania czy ilość pobudek.

Sposoby na bezsenność po alkoholu

W przypadku gdy przyczyną tego, dlaczego Twój sen ma gorszą jakość, jest właśnie picie alkoholu, bezsenność udaje się często pokonać bez sięgania po środki farmakologiczne. Dobry sen można zapewnić sobie już samym wdrożeniem zasad higieny snu czy też sięgnięciem po zioła o działaniu uspokajającym.

Jeśli te metody nie przynoszą skutku, można spróbować zastosować leki nasenne dostępne bez recepty, którymi najczęściej będą preparaty z melatoniną. Najważniejsze jest jednak całkowite pożegnanie z alkoholem, a także wyeliminowanie innych używek.

Czego nie robić przy zaburzeniach snu po alkoholu?

Zarówno osoby uzależnione, jak i pijące alkohol okazjonalnie, mają tendencję do traktowania go jako swoistego leku na problemy z zasypianiem. Kieliszek wina czy innego rodzaju alkohol wypity w niewielkiej ilości przed snem pomaga im się zrelaksować, a skrócenie czasu latencji snu sprawia, że zaczynają sięgać po alkohol w celu zwalczania bezsenności coraz częściej. Jest to jednak największy możliwy błąd, który z czasem napędza wręcz błędne koło kłopotów ze snem.

Ponieważ nawet niewielka ilość wypitego alkoholu potrafi zakłócić przebieg snu, osoby te budzą się niewyspane, sięgają więc po kolejne porcje, by lepiej zasnąć. W ten sposób nie tylko szkodzą swojemu spaniu, ale również ogólnemu zdrowiu. Zwiększają też ryzyko uzależnienia się od procentów.

Absolutnie nie należy więc leczyć bezsenności alkoholem, a także trzeba zachować szczególną ostrożność przy używaniu leków nasennych, które przyjmowane jednocześnie z alkoholem stanowią bardzo niebezpieczną, groźną dla zdrowia i życia mieszankę.

Skuteczne leczenie bezsenności z odstawienia alkoholu

Ciągłe uczucie niepokoju czy też halucynacje i koszmary, które budzą człowieka w środku nocy, to typowe objawy bezsenności z odstawienia. Brak snu spowodowany odstawieniem alkoholu, podobnie jak i bezsenność nim spowodowaną można leczyć.

W tym celu stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i psychoterapię. Każda osoba, która zmaga się z chorobą alkoholową, powinna skorzystać z pomocy terapeutycznej, a jeśli dodatkowo przechodzi przez zespół abstynencyjny, może udać się na konsultację do osoby specjalizującej się właśnie w tym problemie.

Zaburzenia snu po alkoholu - skontaktuj się ze specjalistą

Problem nocy naznaczonych niespokojnym, przerywanym snem dotyczy wielu osób. Bezsenność idzie często w parze z popularną używką, jaką jest alkohol - w sytuacji gdy nadużywasz go przez dłuższy czas, ale także kiedy okazjonalnie zdarza Ci się wypić mniejszą lub większą ilość napojów z procentami.

Pomimo że alkohol skraca czas potrzebny na zapadnięcie w sen, nie traktuj go jako remedium na bezsenność, a zgłoś się do lekarza. W dzisiejszych czasach bezsenność można skutecznie leczyć, w razie potrzeby stosując również środki farmakologiczne, dlatego nie wahaj się umówić na konsultację i wspólnie z doświadczoną, wykwalifikowaną do tego osobą sprawdź, w jaki sposób już dziś możesz poprawić swój sen. Z pewnością nie będziesz tego żałować.

Inni czytali również

Bezsenność - kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?
Bezsenność - kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?

Krótkotrwałe epizody zaburzeń snu mogą przytrafić się każdemu. Nie zawsze jednak sięganie po dostępne bez recepty leki nasenne, korekta nawyków związanych z tzw. higieną snu czy też inne domowe sposoby przynoszą skutek, a problemy ze snem się przedłużają. Jak należy postąpić w takim przypadku? Dowiedz się więcej o leczeniu bezsenności u lekarza.

Artykuł
06.03.2023
Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia
Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Artykuł
30.01.2023
Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie
Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie

Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w środku nocy czy też wstawanie o bardzo wczesnych godzinach porannych to rzeczywistość wielu osób borykających się z bezsennością. Wpływ na zaburzenia snu może mieć wiele czynników - czasem są to kłopoty zdrowotne, innym razem wystarczy niewłaściwa higiena snu albo przewlekły stres. Jeśli należysz do grona osób, które mają problem z zapadnięciem w głęboki, regenerujący sen, sprawdź domowe sposoby na bezsenność , które mogą Ci pomóc.

Artykuł
27.01.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!