Bezsenność - niedobór witamin jako powód zaburzeń snu? Sprawdź!

Opublikowano 07.03.2023

Bezsenność   niedobór witamin jako powód zaburzeń snu? Sprawdź!

Starasz się przestrzegać zasad higieny snu, nie cierpisz na żadną z chorób przewlekłych, a mimo to dopadła Cię bezsenność?

Być może jej powodów może nie być dla Ciebie oczywisty i dotyczyć zbyt niskiego poziomu witamin, i minerałów w diecie, a co za tym idzie - również w organizmie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat tego, w jaki sposób żywienie wpływa na sen.

Spis treści

Wpływ diety na jakość snu. Sprawdź podstawowe informacje

Nie bez powodu utarło się przekonanie, że "jesteś tym, co jesz". Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, w tym na procesy związane z zasypianiem.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie tylko niski poziom witamin jest groźny dla zdrowia. Również ich nadmiar może powodować niekorzystne skutki, dlatego tak ważne jest komponowanie zbilansowanych posiłków.

Badanie poziomu witamin we krwi może być częścią procesu diagnostyki przyczyn bezsenności , jednak warto wykonywać je również raz do roku w ramach profilaktyki zdrowotnej.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Zaburzenia snu - skąd się najczęściej biorą?

Problemy ze snem mogą być wywołane przez wiele czynników. Tak naprawdę pojedyncze epizody bezsennych nocy mogą być spowodowane chociażby przez silne przeżycia czy też niewłaściwie warunki w sypialni.

Niektóre osoby mają też genetyczną skłonność do kłopotów ze snem. Warto więc nie poprzestawać na łagodzeniu skutków trudności ze spaniem, a zająć się również wyeliminowaniem ich przyczyny.

Czy dieta ma wpływ na nasz sen?

Sposób żywienia ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nie pozostanie więc też bez znaczenia dla jakości snu. Zmiana diety powinna być więc jedną z pierwszych podejmowanych prób walki z bezsennością.

Należy zadbać w szczególności o to, co spożywamy bezpośrednio przed snem. Zdecydowanie nie powinno to być nic ciężkostrawnego, a co więcej, ostatni posiłek najlepiej zjeść najpóźniej na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu procesy trawienne będą miały szansę przebiec prawidłowo i nie zakłócą przebiegu snu.

Niski poziom witamin jako przyczyna bezsenności

Zaburzenia snu mogą sygnalizować również, że w naszym organizmie zbyt mało jest pewnych witamin i składników mineralnych. Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne, które nie pełnią wprawdzie w organizmie funkcji odżywczych, ale za to odpowiadają za procesy metaboliczne.

Zapewniają one harmonijną pracę całego organizmu i wspierają układ odpornościowy Wpływają więc też na układ nerwowy i regulację snu. Gdy jakiejś witaminy zaczyna brakować, wśród niekorzystnych następstw tego zjawiska mogą pojawić się również problemy ze snem.

Nadmiar witamin i jego skutki

Zazwyczaj w kontekście witamin dyskutowany jest przede wszystkim ich niedobór. Warto jednak wiedzieć, że również tzw. hiperwitaminoza może źle wpływać na organizm. O ile witaminy rozpuszczalne w wodzie dostarczone w nadmiarze po prostu zostaną przez organizm wydalone, o tyle z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach sytuacja wygląda już inaczej.

Przykładowo witamina A, jeżeli jej poziom przekracza dawkę potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zaczyna odkładać się w wątrobie. Osłabia to więc prawidłowe działanie tego narządu, a także zaczyna dawać widoczne objawy, takie jak utrata apetytu, bóle głowy czy też pogorszenie się kondycji włosów i paznokci.

Należy więc ostrożnie suplementować witaminy, nawet jeżeli wystąpi u nas sytuacja niedoboru.

Wpływ witamin i minerałów na jakość snu

Badania dowodzą, że poziom witamin może mieć również wpływ na procesy związane ze snem. Sprawdź, niedobór jakich związków może powodować bezsenność.

Witamina D

W naszym klimacie, gdzie dni słonecznych w roku jest niewiele, łatwo o niedobór witaminy D. Witamina D pełni jednak ważną rolę w organizmie, m.in. chroniąc przed takimi problemami zdrowotnymi, jak choroby serca. Ma również wpływ na wydzielanie melatoniny, hormonu snu, dlatego jej niedobór może być przyczyną tego, że nie możesz zasnąć lub wybudzasz się w ciągu nocy.

Należy jednak ostrożnie postępować z suplementacją, ponieważ nie tylko niedobór witaminy D może mieć negatywne skutki, nadmiar witaminy D może skutkować m.in. nagromadzeniem się wapnia w tkankach.

Witaminy z grupy B

Jeśli masz problemy ze snem, powinieneś przyjrzeć się też poziomowi witamin z grupy B. Regulują one bowiem podaż tryptofanu. Jest to związek należący do aminokwasów, który odpowiada za syntezę melatoniny. Zmniejszona produkcja tego hormonu może zaś powodować bezsenność.

Witamina E

Witamina ta reguluje mechanizmy przeciwutleniające, które hamują procesy neurodegeneracji. Wpływają one pozytywnie na pamięć, a także zapewniają dobry sen, dlatego warto dbać o prawidłowy poziom tej witaminy.

Żelazo

Poziom żelaza ma znaczenie przede wszystkim w tzw. zespole niespokojnych nóg. Osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają m.in. drganie, mrowienie czy też drętwienie kończyn dolnych, które skutecznie zakłóca im sen. Warto więc dostarczać organizmowi właściwą podaż żelaza, jak również zadbać o prawidłowe jego wchłanianie.

Magnez

Zbyt mała ilość magnezu w diecie odpowiada za bolesne skurcze mięśni. Wśród jego funkcji znajduje się bowiem również umożliwienie mięśniom właściwego rozluźnienia się. Nocne kurcze wybudzają pacjentów ze snu, często też trudno im później ponownie zasnąć, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju i nasilenia problemów z zasypianiem.

Wapń

Związek ten kojarzony jest przede wszystkim z prawidłowym wzrostem kości i zębów. Jego niedobór powoduje jednak znacznie więcej niekorzystnych następstw, m.in. nieregularne bicie serca, ciągłe uczucie wyczerpania, a także skurcze mięśni i drętwienie kończyn. Może więc wywołać również zaburzenia snu

Dieta na bezsenność - co jeść, aby lepiej spać?

Zanim sięgniesz po leki nasenne, warto więc wykonać badanie poziomu witamin we krwi, a także przyjrzeć się swojej diecie.

Każdemu zaleca się unikanie cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Warto natomiast sięgać po produkty pełnoziarniste i bogate w białko produkty mleczne. Na dobry sen pomagają też pestki dyni i tłuste ryby.

Przed snem nie należy za to jeść potraw smażonych, ani pić napojów zawierających kofeinę, czyli np. kawy czy czarnej herbaty. W społeczeństwie panuje też błędne przekonanie, że w zasypianiu pomaga alkohol, podczas gdy jest wręcz przeciwnie. Choć faktycznie skraca on czas zasypiania, wpływa negatywnie na jakość snu, a więc w istocie jedynie pogłębia problem zaburzeń snu.

Leczenie bezsenności - czy zdrowa dieta zawsze wystarczy?

Zbadanie poziomu witaminy D czy też innych witamin z pewnością powinno być jednym z elementów diagnostyki problemów ze snem. Podobnie zdrową dietę należy traktować jako element higieny snu.

Nie zawsze jednak zadbanie o zdrowe żywienie będzie w stanie zwalczyć problemy takie jak przewlekła bezsenność czy też zaburzenia snu wywołane przez stres lub choroby.

W tej sytuacji konieczne może być zastosowanie leków nasennych oraz wdrożenie innych metod walki z bezsennością, dlatego najlepiej trudności z zasypianiem leczyć pod kontrolą specjalisty.

Inni czytali również

Bezsenność a depresja - poznaj najczęstsze zaburzenia snu u pacjentów z depresją
Bezsenność a depresja - poznaj najczęstsze zaburzenia snu u pacjentów z depresją

Zaburzenia snu należą do jednego z charakterystycznych objawów depresji. Dla pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę psychiczną, bezsenne noce mogą być codziennością. Skutki takiego stanu rzeczy są odczuwalne również w ciągu dnia (m.in. spadek efektywności, chroniczne zmęczenie), a także negatywnie odbijają się na zdrowiu. Czy również należysz do grona osób, które cierpią nie tylko z powodu zaburzeń depresyjnych, ale również mają problemy ze snem? Jeśli tak, informacje z tego artykułu mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Artykuł
27.01.2023
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia lęku u osób dorosłych, objawowego leczenia świądu i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
07.06.2023
Wpływ bezsenności na organizm - poznaj najważniejsze skutki niewyspania
Wpływ bezsenności na organizm - poznaj najważniejsze skutki niewyspania

Zaburzenia snu to coraz powszechniejszy problem. Dotyka osób w każdym wieku, niezależnie od płci czy wykonywanego zawodu. Wszyscy wiemy, że niedobór snu sprawia, iż jesteśmy rozdrażnieni i trudniej nam się skupić na codziennych obowiązkach. Jakie jednak dokładnie konsekwencje dla zdrowia człowieka mają długotrwałe problemy ze snem? Sprawdź, czego udało nam się dowiedzieć na ten temat. 

Artykuł
02.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!