Jakie są rodzaje antykoncepcji mechanicznej?
Antykoncepcja mechaniczna to jedna z najstarszych metod antykoncepcji, która fizycznie zapobiega dotarciu plemników do komórki jajowej, co uniemożliwia zapłodnienie i zajście w ciążę. Pierwsze doniesienia o używaniu metod podobnych do prezerwatywy pochodzą aż sprzed 3000 lat p.n.e.
Prezerwatywy męskie są jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych na świecie. Są to woreczki z tworzywa z małym zbiornikiem na końcu, które zakłada się na penisa w czasie erekcji, co zapobiega dostaniu się nasienia do pochwy.
Inną z metod zapobiegania ciąży są mniej popularne prezerwatywy damskie, które należy umieścić w pochwie. Ma ona cylindryczny kształt i jest wykonana z miękkiego tworzywa, a dwa krążki umożliwiają bezpieczne umieszczenie jej w waginie.
Kapturki dopochwowe (diafragmy, błony dopochwowe) również umieszcza się w pochwie. Kapturek dopochwowy ma półkolisty kształt, wzmocniony na brzegu. Odpowiednio umieszczony kapturek zasłania wejście do kanału szyjki macicy, w konsekwencji uniemożliwiając przedostanie się nasienia i zapłodnienie. Ze względu na fakt, że plemniki pozostają żywe w drogach rodnych kobiety jeszcze pewien czas po stosunku, kapturek dopochwowy często stosuje się razem ze środkami plemnikobójczymi.
Chemiczne metody antykoncepcji często łączy się z metodami mechanicznymi, aby zwiększyć ich skuteczność. Przykładem takiego połączenia są gąbki dopochwowe. Niestety gąbkę trudniej kupić stacjonarnie niż wcześniej wymienione środki ochrony. Gąbka dopochwowa zawiera środek plemnikobójczy i po nasączeniu jej wodą, umieszcza się ją w pochwie przed stosunkiem. Możliwy jest wielokrotny stosunek bez usuwania gąbki.