Wkładka domaciczna z lewonorgestrelem
Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) z lewonorgestrelem również ma kształt litery T, ale zamiast miedzi zawiera hormon należący do grupy progestagenów - lewonorgestrel. Podobnie jak w przypadku wersji miedzianej, założenie wkładki domacicznej z lewonorgestrelem odbywa się w gabinecie ginekologicznym, po wywiadzie i badaniu lekarskim. Nitka, która jest niezbędna do późniejszego usunięcia wkładki, wystaje z szyjki macicy. Zabieg nie trwa długo, choć może być związany z pewnym dyskomfortem.
Wkładka hormonalna działa miejscowo na błonę śluzową macicy (endometrium), hamując jej wzrost oraz wpływa na zagęszczenie śluzu szyjkowego, co powoduje, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników.
Skuteczność i czas działania
Wskaźnik Pearla dla wkładki hormonalnej wynosi od 0,09 do 0,33, w zależności od konkretnego produktu, ponieważ wkładki z lewonorgestrelem różnią się od siebie dawkami. Zasadniczo ich skuteczność jest wyższa od wkładki miedzianej.
System domaciczny z lewonorgestrelem skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą po tygodniu od założenia, jeżeli został założony później niż w ciągu pierwszych 7 dni cyklu miesięcznego. W takiej sytuacji przez pierwsze 7 dni należy dołączyć dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy). Jeżeli wkładka została założona w ciągu pierwszych 7 dni cyklu, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej.
Wkładka z lewonorgestrelem musi zostać usunięta nie później niż po 3, 5 lub 8 latach, w zależności od konkretnego produktu. Po usunięciu ginekolog może założyć kolejny system podczas tej samej wizyty.
Działania niepożądane i komplikacje
Wkładka hormonalna może spowodować zwiększenie obfitości miesiączek w pierwszych miesiącach po założeniu, nieregularne krwawienia oraz plamienie w środku cyklu. Jednak z biegiem czasu, obfitość krwawień i bolesność się zmniejszają, a długość miesiączki skraca. Czasem nawet dochodzi do zatrzymania miesiączkowania. Z tego powodu jednym ze wskazań do założenia takiego systemu domacicznego są nadmierne krwawienia miesiączkowe o nieznanej przyczynie.
Inne najczęściej zgłaszane działania niepożądane to: bóle głowy, mdłości, tkliwość piersi, wystąpienie torbieli jajników i wahania nastroju. W przypadku tej wkładki również może dojść do rzadkich komplikacji: wypadnięcie wkładki, uszkodzenie ściany macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej i ciąża ektopowa (ciąża pozamaciczna).
Jeżeli po założeniu wkładki pojawią się niepokojące objawy, np.:
wskazany jest pilny kontakt z lekarzem!