Implant antykoncepcyjny - wady, zalety i możliwe skutki uboczne

Opublikowano 06.06.2023

Implant antykoncepcyjny   wady  zalety i możliwe skutki uboczne

Implant antykoncepcyjny jest stosunkowo nową metodą antykoncepcji, którą warto rozważyć przy wyborze sposobu zapobiegania przed niechcianą ciążą. Z poniższego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć przed założeniem implantu - jak działa implant antykoncepcyjny, jakie są możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania.

Spis treści

Implant antykoncepcyjny - nowoczesna metoda antykoncepcji

Pierwszy implant antykoncepcyjny w Stanach Zjednoczonych został zarejestrowany w 1990 roku, a jego współczesna wersja - w 2006 roku. Dla porównania, pierwsze tabletki antykoncepcyjne w USA zostały zarejestrowane w 1960 roku. Implant antykoncepcyjny to stosunkowo nowa i młoda metoda antykoncepcji hormonalnej.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak działa podskórny implant antykoncepcyjny?

Podskórny implant antykoncepcyjny zalicza się do antykoncepcji hormonalnej - implant powoli uwalnia progestagen, którego głównym zadaniem jest hamowanie owulacji tzn. uwolnienia komórki jajowej. W związku z tym nie może dojść do zapłodnienia, a w konsekwencji - zajścia w ciążę.

Ponadto progestagen zagęszcza śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dotarcie do jamy macicy i dalej do jajowodów, gdzie zwykle dochodzi do zapłodnienia.

Implant antykoncepcyjny - dla kogo jest wskazany?

Stosowanie implantu antykoncepcyjnego może być dobrym wyborem metody zapobiegania ciąży dla kobiet, które nie chcą dbać o nią codziennie, czego wymagają np. tabletki antykoncepcyjne. Ponadto jest to "dyskretna" metoda antykoncepcji - implant jest praktycznie niewidoczny w codziennym życiu.

Implant antykoncepcyjny może być stosowany u kobiet, u których przeciwwskazane jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej z estrogenami. To metoda antykoncepcji, która często pozwala także na ograniczenie nadmiernie obfitych krwawień miesiączkowych. Ponadto możliwe jest jego szybkie usunięcie, jeśli jest to potrzebne.

Jak wygląda założenie implantu antykoncepcyjnego? Czy zakładanie implantu jest bolesne?

Po dezynfekcji planowanego miejsca wszczepienia implantu za pomocą specjalnego aplikatora, implant antykoncepcyjny umieszcza się po wewnętrznej stronie ramienia, powyżej łokcia ręki niedominującej. Jest on aplikowany na tyle płytko pod skórą, że powinien być wyczuwalny dotykiem po założeniu. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, z reguły za pomocą lignokainy (przypomina to znieczulenie u dentysty). Po wszczepieniu implantu, czasowo zakłada się opatrunek uciskowy.

Przez jaki czas działa implant antykoncepcyjny? Kiedy umówić się na wszczepienie implantu?

Dostępny w Polsce implant antykoncepcyjny Implanon NXT może pozostawać pod skórą przez 3 lata i przez ten czas zachowuje swoje działanie antykoncepcyjne. Obniżone działanie implantu w 3. roku stosowania jest możliwe u kobiet z większą masą ciała.

Co istotne, implant uznaje się za skuteczną metodę zapobiegania ciąży już po 24 godzinach od założenia, pod warunkiem umieszczenia go w pierwszych 5 dniach cyklu menstruacyjnego.

Wady i skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego

Jedną z wad implantu antykoncepcyjnego jest duży, jednorazowy koszt, jaki trzeba ponieść, aby rozpocząć stosowanie tej metody antykoncepcji hormonalnej. Implant podskórny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - w takim celu należy zadbać o dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy .

Jak każdy lek, w tym antykoncepcja hormonalna, implant antykoncepcyjny ma możliwe działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych należą: tkliwość piersi, ból piersi, nieregularne miesiączki, trądzik, przyrost masy ciała, bóle głowy. Do rzadszych skutków ubocznych zalicza się: wypadanie włosów, zmniejszenie libido, zawroty głowy, bóle brzucha, uderzenia gorąca, spadek masy ciała, torbiele jajników, migrena i inne.

Skuteczność implantu antykoncepcyjnego

Uważa się, że implant to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla , skuteczność implantu antykoncepcyjnego ocenia się nawet na 99.95 % - implant przewyższa swoją skutecznością wkładki domaciczne.

Implant antykoncepcyjny a karmienie piersią

Dostępny w Polsce implant antykoncepcyjny nie zawiera estrogenów, a etonogestrel przenika do mleka w niewielkim stopniu, przy czym jego stężenie w mleku spada wraz z upływem czasu. Przyjmuje się, że można bezpiecznie założyć implant w 4. tygodniu po porodzie.

Więcej o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej w okresie karmienia piersią przeczytasz w tym artykule .

Przeciwwskazania do stosowania implantu

Implant antykoncepcyjny nie może być założony u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik implantu. Inne przeciwwskazania do wszczepienia implantu antykoncepcyjnego to: obecnie występująca żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, rak piersi lub inne nowotwory zależne od hormonów płciowych, ciężkie choroby wątroby lub ich przejście w przeszłości, krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, ciąża lub jej podejrzenie.

Należy pamiętać o możliwych interakcjach z innymi lekami, np. lekami antyretrowirusowymi, zielem dziurawca.

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

W Polsce dostępny jest implant antykoncepcyjny Implanon NXT, który kosztuje około 500 zł.

Trzeba pamiętać, że do kosztu samego implantu antykoncepcyjnego należy doliczyć również opłatę za jego założenie (ok. 500-1000 zł) oraz usunięcie. Często możliwe jest wszczepienie nowego implantu bezpośrednio po usunięciu poprzedniego, nawet z tego samego nacięcia.

Należy pamiętać, że metoda zapobiegania ciąży powinna być dopasowana do indywidualnej sytuacji pacjentki w porozumieniu z lekarzem ginekologiem.

Ten artykuł ma charakter informacyjny, nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

Bibliografia

Serwis Centrum e-Zdrowia, [online], [dostęp 3 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/

Serwis Cleveland Clinic [online], [dostęp 3 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://my.clevelandclinic.org/

Serwis Mayo Clinic [online], [dostęp 3 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://www.mayoclinic.org/

Serwis National Health Services UK [online], [dostęp 3 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://www.nhs.uk/

Inni czytali również

Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Levomine to złożony doustny środek antykoncepcyjny. Preparat wpływa na zahamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zajścia w ciążę podczas prawidłowego stosowania leku Levomine jest bardzo małe. 

Charakterystyka produktów leczniczych
01.02.2023
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – co warto wiedzieć na ten temat?
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – co warto wiedzieć na ten temat?

Dzisiaj tabletki antykoncepcyjne stanowią popularny środek zapobiegania ciąży. Warto jednak zrozumieć, jak ich stosowanie może wpłynąć na ewentualną przyszłą ciążę. Artykuł ten przybliża istotne informacje dotyczące tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływu na możliwość zajścia w ciążę.

Artykuł
18.09.2023
Livopill - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Livopill - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Livopill jest to lek zaliczany do antykoncepcji awaryjnej używanej w przypadku, gdy podczas stosunku płciowego, nie zastosowano żadnej antykoncepcji lub zastosowana metoda zawiodła. Tabletkę należy przyjąć jednorazowo, nie później niż w ciągu 72 godzin, a najlepiej w ciągu 12. Działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej oraz jej implantacji. Może być stosowany w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
22.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!