Jak zmieniła się antykoncepcja hormonalna? Tabletki antykoncepcyjne kiedyś i teraz

Opublikowano 14.06.2023

Jak zmieniła się antykoncepcja hormonalna? Tabletki antykoncepcyjne kiedyś i teraz

Od odkrycia hormonów do rewolucji w planowaniu rodziny. Historia najskuteczniejszych metod antykoncepcji jest pełna fascynujących odkryć, kontrowersji i ewolucji.

Spis treści

Historia antykoncepcji, czyli jak ludzkość odkrywała metody zapobiegania ciąży?

Pigułka antykoncepcyjna, tabletka "dzień po", a nawet prezerwatywy lateksowe stosowane w dzisiejszych czasach na całym świecie to metody antykoncepcji, które stały się powszechnie dostępne stosunkowo niedawno. Ewolucja środków antykoncepcyjnych i poszukiwanie metod zapobiegania ciąży sięga starożytności.

W dawnych czasach dominowały naturalne metody obserwacji płodności, przeróżne rytuały, ziołowe preparaty czy mechaniczne środki zapobiegające zapłodnieniu. Choć nie zawsze były skuteczne, te wczesne próby pokazują, że potrzeba kontroli urodzeń była obecna od dawna.

Dawniej zgony młodych kobiet przy porodzie zdarzały się często. Dodatkowo posiadanie nieślubnego dziecka było okryte hańbą społeczną, więc nie dziwią radykalne kroki, które podejmowano, aby zapobiec ciąży.

Przed wynalezieniem nowoczesnych środków antykoncepcyjnych, młode kobiety wykorzystywały różne metody, takie jak stosunek przerywany, stosowanie kwasu octowego, podanie substancji śmiertelnych do pochwy lub zatkanie szyjki macicy np. skórkami połówek cytryn lub pessarami. Kwaśny odczyn rzeczywiście stanowi barierę dla plemników, ale skuteczność tych metod była znikoma i nie były one bezpieczne dla zdrowia kobiety.

Pierwsze gumowe prezerwatywy pojawiły się w XIX wieku. Wcześniej stosowanymi materiałami były m.in. jelita zwierząt.

Rewolucja nastąpiła w połowie xx wieku, wtedy bowiem powstała pierwsza pigułka antykoncepcyjna.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Początki badań nad hormonami - przełomowe odkrycie i pierwsze eksperymenty

Jedną z najstarszych znanych metod antykoncepcji jest obserwacja płodności. Polegała ona na śledzeniu cyklu menstruacyjnego oraz określaniu dni płodnych i niepłodnych. Przykłady to obserwowanie zmian w śluzie szyjkowym, temperaturze ciała czy regularności cyklu. Tak kobiety określały, kiedy występuje u nich jajeczkowanie.

Wraz ze wzrostem świadomości i wiedzy o fizjologii ludzkiego organizmu, postęp w nauce doprowadził do odkrycia hormonów. W XIX wieku naukowcy zaczęli zgłębiać tajemnice tych substancji i ich wpływu na organizm człowieka. Odkrycia w tej dziedzinie zapoczątkowały rewolucję w planowaniu rodziny i kontrolowaniu urodzeń.

Kolejnym krokiem w badaniach nad hormonami było opracowanie syntetycznych hormonów, które mogły być stosowane w antykoncepcji. W 1951 roku, Carl Djerassi, znany jako ojciec pigułki antykoncepcyjnej, opracował pierwszą syntetyczną wersję progesteronu. To odkrycie stało się kamieniem milowym w rozwoju antykoncepcji hormonalnej.

W latach 50. i 60. XX wieku przeprowadzono liczne badania kliniczne, które miały na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa hormonalnych metod antykoncepcji. W 1960 roku, po wieloletnich badaniach i testach, w amerykańskich aptekach pojawiła się pierwsza pigułka antykoncepcyjna zawierająca połączenie estrogenów i progesteronu.

Antykoncepcja hormonalna od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz stała się jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów planowania rodziny, dając kobietom możliwość swobodnego wyboru, ochrony przed nieplanowaną ciążą i kontroli nad swoim ciałem.

Czym różnią się pierwsze tabletki antykoncepcyjne od obecnych?

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne otworzyły drogę do dalszych badań i doskonalenia tej formy antykoncepcji. W ciągu ostatnich dziesięcioleci dokonano wielu udoskonaleń, aby zapewnić większą skuteczność, bezpieczeństwo i komfort stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Na początku tabletki antykoncepcyjne zawierały znacznie wyższe dawki hormonów w porównaniu do obecnych preparatów. Składały się głównie z wysokich dawek estrogenów i progesteronów. Obecnie stosowane tabletki antykoncepcyjne zawierają znacznie mniejszą dawkę hormonów, co pozwala na minimalizację skutków ubocznych leków.

W przeszłości opakowania pigułek antykoncepcyjnych były dostępne jako 21-dniowy cykl, co oznaczało, że pacjentki przyjmowały tabletki przez 21 dni, a następnie miały 7-dniową przerwę. Obecnie dostępne są również tabletki 28-dniowe, w których całe opakowanie zawiera aktywne tabletki, eliminując przerwę w zażywaniu.

Dodatkowo teraz istnieje większa różnorodność hormonalnych składników stosowanych w tabletkach antykoncepcyjnych. Pacjentki mogą wybierać spośród różnych rodzajów progesteronów i estrogenów, aby znaleźć najodpowiedniejsze dla swoich indywidualnych potrzeb. Innymi słowy - jest to antykoncepcja szyta na miarę.

Czym różnią się tabletki jednoskładnikowe od dwuskładnikowych?

Między tymi dwiema formami tabletek antykoncepcyjnych zachodzi różnica w składzie hormonalnym.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon, najczęściej progestagen. Składnik ten jest podawany w stałej dawce przez cały cykl przyjmowania tabletek. Tabletki jednoskładnikowe są mniej skomplikowane w stosowaniu, ponieważ pacjentka przyjmuje pigułki o tej samej dawce i składzie przez cały okres cyklu. Te tabletki są bardziej jednorodne i zawierają tylko jeden hormon, co może być korzystne dla pacjentek, które nie tolerują estrogenów lub mają pewne przeciwwskazania do ich stosowania.

W składzie tabletki antykoncepcyjnej dwuskładnikowej znajdują się dwie różne grupy hormonów: estrogen i progestagen. Estrogen reguluje cykl menstruacyjny i zapobiega niektórym skutkom ubocznym, takim jak nieregularne krwawienia. Progestagen natomiast zapobiega owulacji oraz utrudnia zapłodnienie. Składniki te są podawane w różnych dawkach, w zależności od konkretnej marki i typu tabletek. Zaletą tabletek dwuskładnikowych jest lepsze odwzorowanie naturalnych zmian hormonalnych w organizmie.

W obu przypadkach, zarówno tabletki jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe, są skuteczne w zapobieganiu ciąży. Jednak wybór odpowiedniej formy antykoncepcji zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i stanu zdrowia pacjentki.

Czym różnią się od siebie tabletki jednofazowe i dwufazowe?

Różnica między jednofazowymi a dwufazowymi tabletkami antykoncepcyjnymi wynika z różnic w regulacji hormonów w organizmie. Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne oferują stabilne i stałe dawki hormonów przez cały cykl, podczas gdy dwufazowe tabletki antykoncepcyjne wprowadzają zmienność dawek, naśladując naturalne zmiany w organizmie.

Jednofazowa tabletka antykoncepcyjna jest zbudowana w taki sposób, że każda tabletka w opakowaniu zawiera takie same dawki hormonów. Oznacza to, że zarówno estrogen, jak i progesteron podawane w stałej dawce przez cały okres cyklu. Niezależnie od tego, która tabletka jest przyjmowana, skład hormonalny pozostaje niezmieniony.

Dwufazowa tabletka antykoncepcyjna jest z kolei zaprojektowana tak, że dawki hormonów zmieniają się w trakcie cyklu przyjmowania tabletek. Zwykle pierwsza część cyklu obejmuje tabletki zawierające niższe dawki hormonów (estrogen i progesteron), a druga część cyklu obejmuje tabletki zawierające wyższe dawki hormonów. Ten schemat ma na celu naśladowanie naturalnych zmian hormonalnych w organizmie.

Historia innych form antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne zyskały dużą popularność w bardzo krótkim czasie. Na rynku obecnie są dostępne również inne preparaty hormonalne pozwalające skutecznie zaplanować ciążę, jednocześnie eliminując potrzebę codziennego przyjmowania tabletek.

Zanim powstała antykoncepcja doustna, hormony były wprowadzane do organizmu kobiety w formie zastrzyków. Współcześnie zastrzyki antykoncepcyjne zapewniają długotrwałą ochronę przed ciążą i wykonuje się je raz na kilka miesięcy.

Oprócz tradycyjnych zastrzyków, wprowadzono również długodziałające implanty hormonalne, które mogą być umieszczone pod skórą i zapewniają ochronę przed ciążą na okres kilku lat.

W latach 2000. na rynku pojawiły się plastry antykoncepcyjne, które gwarantują stałe uwalnianie hormonów przez cały okres noszenia, zazwyczaj przez jeden tydzień. Zapewniają one skuteczną ochronę przed ciążą i eliminują potrzebę codziennego przyjmowania pigułek.

Pierścień antykoncepcyjny to mały plastikowy krążek, który zawiera hormony progesteronu i estrogenów. Jest on umieszczany w pochwie przez pacjentkę na okres trzech tygodni, po czym jest usuwany na tydzień przerwy. Pierścień antykoncepcyjny zapewnia stałe uwalnianie hormonów przez cały okres noszenia i oferuje skuteczną ochronę przed ciążą.

Domaciczne wkładki antykoncepcyjne zapewniają skuteczną ochronę przed ciążą na okres kilku lat. Pierwsze wkładki zawierające miedź powstały w 1909 r. a ich popularność wzrosła w latach 90. XX wieku.

Antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka "dzień po" to szczególna forma doustnej antykoncepcji, ponieważ przeznaczona jest do stosowania po stosunku, kiedy zawiodły inne środki antykoncepcyjne, np. pękła prezerwatywa lub gdy nie zastosowano żadnej formy ochrony zapobiegania ciąży.

Jak rozwój antykoncepcji hormonalnej przyczynił się do minimalizacji jej skutków ubocznych?

W miarę rozwoju technologii i badań naukowych, współczesne tabletki antykoncepcyjne zostały opracowane w taki sposób, aby minimalizować skutki uboczne. Dawki hormonów stosowane obecnie są znacznie mniejsze niż w pierwszych tabletkach antykoncepcyjnych, co przyczyniło się do zmniejszenia intensywności skutków ubocznych, takich jak nudności, bóle głowy czy zmiany nastroju.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych zostały lepiej zrozumiane, a ich profil bezpieczeństwa został znacznie poprawiony. Wprowadzenie bardziej precyzyjnych dawek hormonów i większy wybór składników hormonalnych pozwala lekarzom dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjentek, minimalizując skutki uboczne oraz zapewniając większy komfort stosowania.

Przyszłość antykoncepcji hormonalnej: Trendy, badania i perspektywy rozwoju

Przyszłość antykoncepcji hormonalnej kieruje się w stronę bardziej spersonalizowanych, łatwiejszych w użyciu i skutecznych metod. W miarę postępu badań oraz rozwoju technologii możemy oczekiwać innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich można wymienić:

  • Rozwój technologii informacyjnych i aplikacji mobilnych umożliwia lepsze monitorowanie cyklu menstruacyjnego, obserwowanie płodności oraz zarządzanie antykoncepcją hormonalną. Aplikacje te mogą pomagać w śledzeniu cyklu, przypominaniu o przyjmowaniu tabletek i udzielaniu informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa antykoncepcji hormonalnej.

  • Badania nad hormonalnymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn są intensywnie prowadzone, aby zapewnić większy zakres wyboru i równowagę w odpowiedzialności za planowanie rodziny. Jednym z obiecujących obszarów badań jest opracowanie męskiego środka antykoncepcyjnego w postaci zastrzyku lub tabletki hormonalnej.

  • Obecnie badacze skupiają się na opracowywaniu innowacyjnych sposobów dostarczania hormonów, które mogą zwiększyć wygodę stosowania. Przykłady to implanty podskórne, wkładki hormonalne, plastry o nowych technologiach dostarczania hormonów oraz spraye lub żele zawierające hormony, które mogą być stosowane miejscowo.

  • Badania koncentrują się również na indywidualizacji terapii hormonalnej, tak aby dostosować dawkowanie i rodzaj hormonów do indywidualnych potrzeb pacjentki. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i badań genetycznych może pozwolić na precyzyjne dopasowanie terapii hormonalnej, minimalizując skutki uboczne i zwiększając skuteczność.

Bibliografia

Speroff, L., & Darney, P. D. (2018). A history of hormonal contraception. In A Clinical Guide for Contraception (pp. 7-19). Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins.

Landgren, B. M., & Diczfalusy, E. (2018). Hormonal contraception: past, present, and future. In World Health Organization, Reproductive Health and Research (pp. 77-85). Geneva, Switzerland: World Health Organization.

Inni czytali również

Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia
Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Artykuł
30.01.2023
Macmiror complex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Macmiror complex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Macmiror Complex jest maścią do stosowania dopochwowego, wskazaną do leczenia zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby i inne drobnoustroje. Zawiera dwie substancje czynne - nifuratel i nystatynę. Macmiror Complex jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a leczenie powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Charakterystyka produktów leczniczych
18.08.2023
Axia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Axia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Axia to popularny środek antykoncepcyjny stosowany przez kobiety na całym świecie. Jest to złożony hormonalny preparat antykoncepcyjny, składa się z dwóch substancji czynnych: etynyloestradiolu i drospirenonu.W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej lekowi Axia, analizując jego skład, działanie oraz korzyści i potencjalne skutki uboczne. Dowiemy się, jak etynyloestradiol i drospirenon wpływają na organizm kobiety, jakie są mechanizmy działania leku Axia i w jaki sposób przyczynia się do zapobiegania ciąży.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.07.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!