Jak mogłaby działać pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn?
Obecnie prowadzone są badania kliniczne oraz badania na zwierzętach nad kilkoma różnymi substancjami o działaniu hormonalnym lub niehormonalnym. Poszukiwane są metody skuteczne, odwracalne i niemające niemożliwych do zaakceptowania skutków ubocznych.
Undekanian dimetandrolonu (DMAU)
DMAU to substancja hormonalna, syntetyczny androgen działający zarówno na receptory androgenowe (do androgenów należy np. testosteron), jak i progesteronowe. Wykazuje działanie antygonadotropowe i pod tym względem przypomina tabletki antykoncepcyjne dla kobiet. Obniża stężenie FSH, LH (czyli gonadotropin) i testosteronu, co skutkuje hamowaniem spermatogenezy, czyli powstawaniu i dojrzewaniu plemników. W badaniach na ludziach obserwowano działania niepożądane pod postacią m.in. zwiększenia masy ciała i obniżenia poziomu HDL (popularnie nazywanego "dobrym cholesterolem"). Zasadniczo jednak ten prototypowy środek antykoncepcyjny był dobrze tolerowany.
Tryptonid
Tryptonid to substancja pochodzenia naturalnego otrzymywana z chińskiego ziela Tripterygium Wilfordii Hook F. Naukowcy wykazali antykoncepcyjne działanie substancji u myszy i małp. Tryptonid ma działanie niehormonalne i wpływa na produkcję nasienia - prawdopodobnie zaburza proces spermiogenezy, czyli końcowego etapu dojrzewania plemników. Doustne podanie tryptonidu powoduje niepłodność, ponieważ wyprodukowane plemniki są zdeformowane i zaburzona jest ich funkcja.
YCT529, inhibitor RAR-α
YCT529 to kolejny potencjalny niehormonalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn. Jest to jedno z najnowszych odkryć w tej dziedzinie, bo o skuteczności substancji u samców myszy badacze poinformowali w marcu 2022 roku podczas konferencji American Chemical Society. Związek podany samcom zapobiega zajściu samic w ciążę. YCT529 blokuje receptor jądrowy wiążący kwas retinowy, formę witaminy A. Kwas retinowy odgrywa istotną rolę w procesie wytwarzania plemników. Inhibitor jego receptora zastosowany u myszy znacząco zmniejsza liczbę plemników i w 99% zapobiega ciąży, bez zauważalnych skutków ubocznych.
TDI-11861, inhibitor cyklazy adenylanowej
O nowo opracowanym rozpuszczalnym inhibitorze cyklazy adenylanowej TDI-11861 można było po raz pierwszy przeczytać w lutym tego roku, w artykule opublikowanym przez naukowców z Weill Cornell Medicine na łamach "Nature Communications". Eksperymentalny lek zaburza ruchliwość plemników. Związek podany samcom myszy zapobiegał zapłodnieniu samic w 100% przez pierwsze dwie godziny, po czym jego skuteczność stopniowo spadała, a płodność samców wróciła po ok. 24 godzinach.