Wkładka antykoncepcyjna Pregna Copper Cu 375 - co powinnaś o niej wiedzieć?

Opublikowano 20.06.2023

Wkładka antykoncepcyjna Pregna Copper Cu 375  co powinnaś o niej wiedzieć?

Wkładka antykoncepcyjna Pregna Copper Cu 375 jest jedną z przedstawicielek wkładek stosowanych w celu antykoncepcji wewnątrzmacicznej. To dobry wybór dla kobiet niemogących stosować hormonalnych metod antykoncepcji . Działanie zapobiegające ciąży wynika z obecności ciała obcego w jamie macicy i ilości miedzi organicznej.

Spis treści

Czym jest wkładka Pregna Copper Cu 375?

W porównaniu do innych wkładek wewnątrzmacicznych, kształt wkładki Pregna Copper Cu 375 jest inny - nie jest to kształt litery "T", tylko kształt dużej litery omega "Ω". Ramiona wkładki są zrobione z elastycznego polietylenu. Na ramionach są krótkie wypustki nadające wkładce kształt zapewniający stabilną pozycję przylegającą do dna macicy, ale bez rozciągania jamy macicy i dotykania jej rogów. Do ramion przyczepiony jest drucik o średnicy 0,4 mm wykonany z miedzi. Całkowita powierzchnia oddziałującej miedzi wynosi 375 mm. Do wkładki przyczepione są nylonowe nitki.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak działają wkładki zawierające miedź?

Mechanizm działania wkładek domacicznych nie został dokładnie poznany, ale przede wszystkim polega na:

 • powodowaniu miejscowego odczynu zapalnego endometrium macicy w reakcji na ciało obce - obrzęk, przekrwienie, gromadzenie się leukocytów i działanie cytotoksyczne na plemniki i komórkę jajową;

 • jony miedzi spowalniają ruch plemników, zwiększają syntezę prostaglandyn i blokują receptory pregesterenowe przez co nasilają skurcze macicy i przyspieszają wydalenie komórki jajowej.

Działanie antykoncepcyjne jest obecne od pierwszego dnia aplikacji wkładki wewnątrzmacicznej. Okres trwałości i skuteczności antykoncepcyjnej wkładki Pregna Copper Cu 375 wynosi 5 lat.

Dla kogo jest wkładka Pregna Copper Cu 375?

Wkładka antykoncepcyjna jest polecana kobietom w wieku rozrodczym, będącym w monogamicznym związku, bez chorób zapalnych narządów miednicy mniejszej w wywiadzie i u kobiet, które nie powinny lub nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej.

Ze względu na długie działanie antykoncepcyjne wkładki (do 5 lat), największe korzyści odniosą kobiety, które nie planują w najbliższych latach starać się o potomstwo. Oczywiście, jest możliwe usunięcie wkładki w każdym momencie po jej założeniu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wkładki Pregna Copper Cu 375?

Istnieją sytuacje, w których zastosowanie wkładki Pregna Copper Cu 375 jest absolutnie przeciwwskazane. Wkładka antykoncepcyjna jest definitywnie przeciwwskazana u kobiet, u których występuje:

 • ciąża,

 • zapalenie narządów miednicy mniejszej trwające aktualnie lub w wywiadzie,

 • zapalenie endometrium po porodzie lub aborcji,

 • choroby przenoszone drogą płciową podczas ostatnich 12 miesięcy i inne infekcje dróg rodnych - z wyłączeniem zapalenia bakteryjnego pochwy, wirusowego zapalenia wątroby typu B i powtarzanej infekcji opryszczki,

 • niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,

 • wady rozwojowe macicy,

 • alergia na miedź.

Przeciwwskazania relatywne to:

 • anemia,

 • zaburzenia krzepnięcia,

 • Choroba Wilsona,

 • ciężkie zaburzenia miesiączkowania,

 • leczenie przeciwzapalne,

 • choroby zastawkowe serca.

Jakie środki ostrożności i ostrzeżenia zalecane są przy wkładce antykoncepcyjnej Pregna Copper Cu 375?

Wkładka antykoncepcyjna Pregna Copper Cu 375 cechuje się wysoką skutecznością, ale należy pamiętać, że nie chroni przed ciążą w 100 procentach. W sytuacji, kiedy krwawienie miesięczne opóźnia się o 10 dni lub jeśli występują objawy typowe dla ciąży, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. W przypadku stwierdzenia ciąży, wkładkę wewnątrzmaciczną należy usunąć jak najszybciej. Szczególną sytuacją, do której może dojść w trakcie stosowania wkładki, jest ciąża pozamaciczna - dochodzi do niej, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się np. w jajowodzie.

W przypadku stosowania wkładki domacicznej ryzyko wystąpienia zapalenia narządów miednicy mniejszej jest większe w porównaniu do stosowania innych metod antykoncepcji. Ryzyko jest największe w ciągu 20 dni od aplikacji wkładki.

Przy bardzo obfitych miesiączkach istnieje niewielkie ryzyko wypadnięcia wkładki z dróg rodnych. Przy przeoczeniu tego faktu, możliwe jest zajście w nieplanowaną ciążę.

Przewlekle stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą obniżać skuteczność antykoncepcyjną niehormonalnych wkładek wewnątrzmacicznych.

Jakie są działania niepożądane przy stosowaniu wkładki antykoncepcyjnej?

Wśród działań niepożądanych, które może spowodować wkładka antykoncepcyjna, wymienia się:

 • obfite, przedłużające się krwawienia miesięczne,

 • plamienie i krwawienie międzymiesiączkowe.

 • ból brzucha,

 • anemia ,

 • zapalenie narządów miednicy mniejszej, gorączka,

 • ciąża pozamaciczna,

 • reakcja alergiczna,

 • ból i obrzęk nóg.

W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów, mogących mieć związek z wkładką antykoncepcyjną, należy skontaktować się z lekarzem.


Jak wygląda aplikacja wkładki wewnątrzmacicznej?

Wkładka antykoncepcyjna powinna być zaaplikowana najlepiej w czasie krwawienia miesięcznego, po wykluczeniu ciąży. W tym okresie ujście szyjki macicy jest nieco rozszerzone, co ułatwia wprowadzenie wkładki i zmniejsza dyskomfort związany z aplikacją wkładki antykoncepcyjnej. Jeśli pacjentka była w ciąży, najlepszy moment aplikacji wkładki to około 6 tydzień po porodzie.

Przed użyciem sprawdź opakowanie pod kątem widocznych uszkodzeń. Pacjentka nie może otworzyć samodzielnie opakowania.

Wkładka antykoncepcyjna musi być założona przez wykwalifikowanego lekarza, w gabinecie w aseptycznych warunkach, z użyciem odpowiednich narzędzi.

Jakie są zalety wkładki Pregna Copper Cu 375?

W porównaniu do innych metod antykoncepcji, zalety wkładki Pregna Copper Cu 375 to:

 • wkładka antykoncepcyjna ma kształt "Ω" zapewniający wkładce stabilną pozycję, bez rozciągania jamy macicy,

 • brak niepożądanych efektów ogólnoustrojowych,

 • szybki powrót do płodności - w kolejnym cyklu po usunięciu wkładki,

 • brak dodatkowych czynności bezpośrednio przed stosunkiem, takich jak regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych,

 • długo utrzymująca się skuteczność pojedynczej wkładki - do 5 lat.

Bibliografia

"Ginekologia", tom 2, Grzegorz H. Bręborowicz; PZWL Wydawnictwo Lekarskie; Warszawa 2020; rozdział 21. "Regulacja Urodzeń".

"Cu 375 for doctors - SMB Corporation of India"; https://www.smbcorpn.com/pdf/cu-375/cu-375-for-doctors.pdf

Inni czytali również

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – co warto wiedzieć na ten temat?
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – co warto wiedzieć na ten temat?

Dzisiaj tabletki antykoncepcyjne stanowią popularny środek zapobiegania ciąży. Warto jednak zrozumieć, jak ich stosowanie może wpłynąć na ewentualną przyszłą ciążę. Artykuł ten przybliża istotne informacje dotyczące tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływu na możliwość zajścia w ciążę.

Artykuł
18.09.2023
Orlifique - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Orlifique - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Orlifique to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel w dawce 0,10 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.

Charakterystyka produktów leczniczych
08.03.2022
Harmonet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Harmonet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Harmonet jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden.

Charakterystyka produktów leczniczych
05.11.2021
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!