Jak wpływają tabletki antykoncepcyjne na zachowanie?
Tabletki antykoncepcyjne, takie jak te zawierające estrogen i progesteron (czyli tzw. "pigułki kombinowane") lub tylko progesteron (tzw. "minipigułki"), działają głównie poprzez hamowanie owulacji, a także wpływają na śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom dostęp do komórki jajowej.
Estrogen i progesteron wpływają na neurochemię, funkcjonowanie mózgu oraz aktywność neurotransmiterów, takich jak kwas gamma-aminomasłowy, serotonina i dopamina. Receptory estrogenowe (ER) - alfa i beta są szeroko rozpowszechnione w mózgu, przy czym ER-alfa występuje głównie w podwzgórzu, hipokampie, ciałach migdałowatych i pieńku mózgu. Receptory progesteronu alfa i beta są najbardziej obfite w ciałach migdałowatych, móżdżku, korze, hipokampie i podwzgórzu.
Autorzy badania sugerują, że estrogen jest neuroprotekcyjny w podwzgórzu, hipokampie, ciałach migdałowatych i pieńku mózgu, chroniąc mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi, upośledzeniem funkcji poznawczych i zaburzeniami afektywnymi. Badania obrazowe mózgu wykazały, że estrogen reguluje aktywację obszarów mózgu zaangażowanych w przetwarzanie emocjonalne i poznawcze, takich jak ciała migdałowate i boczna kora przedczołowa. U zwierząt wykazano, że estrogen moduluje neurotransmitery, w tym serotoninę, dopaminę i noradrenalinę w depresji, a także hormon adrenokortykotropowy.
W przeciwieństwie do estrogenu, progesteron nie jest neuroprotekcyjny. Progesteron może pogarszać objawy nastroju. Możliwe powiązania obejmują augmentację progesteronu indukowanej przez GABA inhibicji transmisji glutaminianu oraz zwiększanie przez progesteron stężenia monoaminooksydazy, co skutkuje obniżeniem stężenia serotoniny.