Kto nie może stosować jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są przeciwwskazane w przypadku ciąży lub jej podejrzenia, dla kobiet, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się raka piersi, przy niewyjaśnionych nieprawidłowych krwawieniach macicznych. Przeciwwskazania do stosowania minipigułki obejmują również choroby wątroby: łagodne i złośliwe nowotwory wątroby, aktywne choroby wątroby oraz zdekompensowaną marskość.
Jeżeli podczas stosowania minipigułek dojdzie do takich incydentów jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, udar mózgu, zawał serca, należy tę antykoncepcję odstawić. Wystąpienie powyższych incydentów w przeszłości, przed włączeniem tabletek, generalnie nie stanowi przeciwwskazania do rozpoczęcia ich stosowania.
Tabletek z drospirenonem powinny unikać kobiety z zaburzeniami elektrolitowymi lub ich zwiększonym ryzykiem: z nieleczonym hipoaldosteronizmem, hiperkaliemią (podwyższonym stężeniem potasu) i stosujące leki zwiększające stężenie potasu we krwi. Przeciwwskazane jest ich stosowanie w ostrym uszkodzeniu nerek i zaawansowanej przewlekłej chorobie nerek.
Interakcje
Minipigułki nie powinny przyjmować kobiety stosujące leki przeciwpadaczkowe: fentynoinę, karbamazepinę topiramat, prymidon, okskarbazepinę, a także antybiotyki: ryfampicynę i ryfabutin. Drospirenonu nie należy łączyć z diuretykami oszczędzającymi potas (triamteren, amiloryd, eplerenon i spironolakton) i preparatami z potasem.