Niehormonalny żel antykoncepcyjny – czy jest skuteczny i jak działa?

Opublikowano 31.07.2023

Niehormonalny żel antykoncepcyjny – czy jest skuteczny i jak działa?

Obecnie istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, a wybór odpowiedniej może stanowić wyzwanie. Poniższe opracowanie pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki sposób najlepiej wybrać. Główny podział obejmuje metody hormonalne i niehormonalne. Środki hormonalne mają wysoką skuteczność (niski wskaźnik Pearla), ale z ich stosowaniem mogą wiązać się powikłania. Efektów ubocznych można uniknąć stosując metody niehormonalne, takie jak prezerwatywa, kapturek antykoncepcyjny na szyjkę macicy czy wspomniany niehormonalny żel antykoncepcyjny.

Spis treści

Jak działa żel antykoncepcyjny?

Głównym składnikiem żelu antykoncepcyjnego jest substancja czynna, najczęściej nonoksynol-9, której działanie polega na właściwościach spermicydowych. Po aplikacji w pochwie żel tworzy zaporę dla plemników, dzięki ich unieruchomieniu i niszczeniu ścian komórkowych. Niektóre produkty mogą również zagęszczać śluz szyjkowy, co dodatkowo uniemożliwia wnikanie i ruchliwość plemników.

Warto zaznaczyć, że stosowanie preparatu nie wiąże się z większym ryzykiem wad płodu na skutek uszkodzenia plemników, które mogłyby ewentualnie zapłodnić komórkę jajową. Jednak, co ważne, żel dopochwowy nie niszczy drobnoustrojów związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z tego względu żel najczęściej zaleca się stosować razem z prezerwatywą, w szczególności, kiedy nie jesteśmy pewni stanu zdrowia naszego partnera.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Krok po kroku: Jak stosować żel antykoncepcyjny prawidłowo i skutecznie?

Przed użyciem zadbaj o dokładne umycie i opłukanie dłoni, żeby uniknąć podrażnienia i infekcji okolic intymnych.

Żele plemnikobójcze powinny być aplikowane każdorazowo na kilka minut przed stosunkiem, a ich czas działania waha się od 1 do 3 godzin. Koniecznie zapoznaj się ze wskazanym przez producenta czasem działania produktu.

Przygotuj aplikator i zapoznaj się ze sposobem jego działania, ponieważ to za jego pomocą zaaplikujesz żel plemnikobójczy. Następnie, leżąc na plecach, rozchyl delikatnie wargi sromowe, umieść aplikator w pochwie tak głęboko, jak to możliwe oraz wykonaj aplikację żelu.

Zaraz po stosunku nie zaleca się kąpieli z myciem okolic intymnych, żeby nie osłabić działania substancji czynnej, która działa hamująco na plemniki zawarte w nasieniu.

Powyższy opis zawsze porównaj z zaleceniami producenta żelu antykoncepcyjnego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zasięgnąć jednorazowo informacji na temat stosowania preparatu u swojego lekarza ginekologa.

Zalety żelu antykoncepcyjnego - czy jest odpowiedni dla Ciebie?

Niewątpliwą zaletą związaną z żelem antykoncepcyjnym jest brak ingerowania w układ hormonalny kobiety. Oznacza to, że nie zwiększa ryzyka zakrzepowo-zatorowego, wahań nastroju czy obniżenia libido, co dotyczy antykoncepcji hormonalnej. Z takich preparatów mogą korzystać osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe czy inne choroby przewlekłe.

Żel plemnikobójczy działa pozytywnie na florę bakteryjną pochwy i utrzymuje jej kwaśny odczyn pH. Odpowiednia równowaga kwasowo-zasadowa jest istotnym aspektem chroniącym przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi okolic intymnych kobiety.

Produkt działa u kobiet natychmiast po aplikacji, dzięki czemu nie ma potrzeby planowania jego użycia z dużym wyprzedzeniem. Dodatkowo, dzięki swojej konsystencji, żel może działać podobnie do lubrykanta na bazie wody, co pozytywnie wpływa na jakość współżycia.

Jakie są wady żelu antykoncepcyjnego?

Wśród wad stosowania żeli antykoncepcyjnych jest ich stosunkowo niska skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą - wskaźnik Pearla to około 6-30. Z tego powodu zalecane są jako dodatkowa forma zabezpieczenia do stosowania wraz z innymi, skuteczniejszymi metodami.

Tego typu preparaty mogą również powodować reakcje uczuleniowe, objawiające się wysypką czy świądem. W przypadku ich utrzymywania się, należy zgłosić się na konsultację lekarską.

Kolejną wadą żelu antykoncepcyjnego jest konieczność stosowania go przed każdym stosunkiem płciowym. Dla niektórych osób może to być niewygodne lub łatwe do pominięcia, co może wpływać na skuteczność metody antykoncepcyjnej w zapobieganiu ciąży.

Ich działanie nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD) - w tym HIV, kiłą czy HPV, wywołującym raka szyjki macicy. Z tego powodu środki plemnikobójcze powinny być używane i stosowane wraz z prezerwatywą (bariera mechaniczna).

Jaką skuteczność ma żel antykoncepcyjny w porównaniu z innymi metodami niehormonalnymi?

Prezerwatywy to jedna z najpopularniejszych i szeroko dostępnych metod antykoncepcyjnych. Stanowią mechaniczną barierę, która oprócz funkcji antykoncepcyjnej chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich wskaźnik Pearla w dużej mierze zależy od prawidłowego użycia i wynosi około 3-7. Skuteczność działania można zwiększyć, stosując je w połączeniu z żelem antykoncepcyjnym.

Kapturek umieszczany na szyjce macicy wyglądem przypomina silikonowy naparstek, który kobieta samodzielnie umieszcza na szyjce macicy. Uniemożliwia wnikanie plemników do macicy, a jego wskaźnik Pearla to 6-16. Podobnie jak w przypadku prezerwatywy zalecane jest użycie go w połączeniu z żelem antykoncepcyjnym.

Domaciczne wkładki niehormonalne wytwarzają lokalny, jałowy stan zapalny, który zmniejsza zdolność do przeżycia i funkcjonowania gamet męskich, jednocześnie nie zagrażając zdrowiu kobiety, są najskuteczniejszą z metod niehormonalnych, ich wskaźnik Pearla to 0,6-0,8.

Więcej informacji o metodach antykoncepcji niehormonalnej znajdziesz w artykule: "Metody antykoncepcji niehormonalnej".

Bibliografia

Bręborowicz Grzegorz H., Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2022

Kendall K. Morgan, webmd.com, dostęp 08.06.2022, dostępny w internecie: https://www.webmd.com/sex/birth-control/contraceptive-vaginal-gel

I.B. Ressler i T. Jain. Odwracalne metody antykoncepcji: wpływ na przyszłą płodność. Ginekologia po dyplomie, 2010

Inni czytali również

Kontracept - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Kontracept - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Kontracept jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden. 

Charakterystyka produktów leczniczych
05.11.2021
Tabletki antykoncepcyjne czy plastry - co wybrać?
Tabletki antykoncepcyjne czy plastry - co wybrać?

Na rynku dostępne są różne metody antykoncepcji. Do tych najpopularniejszych należą tabletki antykoncepcyjne, choć plastry antykoncepcyjne również mają swoje zwolenniczki. Jakie skutki uboczne mają poszczególne metody antykoncepcji? Która z nich jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży? Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?

Artykuł
28.04.2023
Escapelle czy EllaOne - Który specyfik wybrać?
Escapelle czy EllaOne - Który specyfik wybrać?

Escapelle i EllaOne to dwie najpopularniejsze tabletki "dzień po", które mogą zapobiec ciąży w przypadku nieplanowanego stosunku płciowego. Oba leki zawierają substancję czynną levonorgestrel, która działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej z jajnika. Mogą być one również stosowane w celu przerwania ciąży we wczesnym stadium.

Artykuł
11.10.2021
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!