Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne zaliczamy do antykoncepcji hormonalnej. Pigułki zawierają syntetyczne hormony: estrogeny i progestageny, odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych.
Działanie tabletek antykoncepcyjnych opiera się przede wszystkim na blokowaniu wydzielania hormonów podwzgórza i przysadki, a w konsekwencji hamowaniu owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Dodatkowymi efektami są m.in. zmniejszenie grubości błony śluzowej macicy (endometrium), spowolnienie perystaltyki jajowodów i zagęszczenie śluzu szyjkowego, by stał się nieprzepuszczalny dla plemników.
Należy pamiętać, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną, powinniśmy stosować prezerwatywy.
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
Tabletki dwuskładnikowe zawierają zarówno estrogen (np. etynyloestradiol, walerian estradiolu), jak i progestagen (np. dienogest, norgestymat). Dostępne są liczne preparaty różniące się komponentą estrogenową i progestagenową. Zazwyczaj przyjmuje się je z przerwami od hormonów, podczas których występuje tzw. krwawienie z odstawienia.
W przypadku tabletek dwuskładnikowych możemy mieć do czynienia z różnymi dawkami substancji czynnych w jednym preparacie – są to tzw. preparaty wielofazowe np. tabletki dwufazowe, trójfazowe. Jeżeli wszystkie pigułki aktywne w opakowaniu zawierają takie same dawki hormonów, to są to tabletki jednofazowe.
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe
Tabletki jednoskładnikowe zawierają sam progestagen. W Polsce dostępne są preparaty z drospirenonem i dezogestrelem. Produkt leczniczy z dezogestrelem stosuje się bez przerw, a z drospirenonem – z przerwami.