Światowy Dzień Antykoncepcji - czym jest i jakie znaczenie ma dla zdrowia kobiet?

Opublikowano 09.09.2023

Światowy Dzień Antykoncepcji   czym jest i jakie znaczenie ma dla zdrowia kobiet?

Obchodzony 26 września od 2007 roku Światowy Dzień Antykoncepcji ma na celu propagowanie wiedzy na temat środków antykoncepcyjnych, w szczególności wśród młodych osób. Dlaczego ten dzień jest taki ważny? Jaka jest rola tego "święta" dla kobiet?

Spis treści

Jaką rolę pełni Światowy Dzień Antykoncepcji?

Kluczowym przesłaniem tego dnia jest uświadomienie, że antykoncepcja pomaga w podejmowaniu rozważnych decyzji związanych ze zdrowiem seksualnym, w głównej mierze u ludzi w młodym wieku.

Światowy Dzień Antykoncepcji podkreśla zalety oraz rolę stosowania różnych metod antykoncepcji oraz ich wpływ na organizm człowieka. Przekazuje społeczeństwu wiedzę na temat tła historycznego metod antykoncepcji oraz uświadamia, jak korzystny mają wpływ na zdrowie kobiet.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie jest tło historyczne antykoncepcji?

Opracowywanie metod zapobiegania nieplanowanej ciąży sięga czasów starożytnych. Wtedy metody antykoncepcji stanowiły między innymi naszyjniki z kości kota bądź korzystanie z pasty z odchodów krokodyla.

Kilkanaście wieków później, a dokładnie w 1909 roku, mieliśmy do czynienia z pierwszą nowoczesną metodą antykoncepcji dla kobiet, jaką była wkładka domaciczna, a tabletki antykoncepcyjne stały się dostępne dopiero w połowie XX wieku.

Jakie są i jaką pełnią rolę nowoczesne metody antykoncepcji?

Niewątpliwie antykoncepcja pomaga w kwestiach planowania rodziny. Dzięki niej mamy wpływ na to, kiedy i w jakich okolicznościach w naszym życiu pojawi się dziecko, przez co ma kluczowe działanie na rzecz świadomego macierzyństwa .

Oprócz tego, w przypadku stosowania antykoncepcji mechanicznej, np. prezerwatywy przez naszego partnera, zapewniamy sobie ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Warto również wspomnieć, jakie korzyści pozaantykoncepcyjne niesie za sobą stosowanie antykoncepcji hormonalnej (przykładowo tabletki antykoncepcyjne). Należą do nich między innymi: mniej bolesne miesiączki, złagodzone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, uregulowany cykl miesiączkowy czy poprawnie funkcjonująca gospodarka hormonalna.

Należy również wspomnieć o jednej z kluczowych cech nowoczesnych metod antykoncepcji, jaką jest jej odwracalność - posiadamy wolność wyboru w kwestii tego, kiedy potrzebujemy antykoncepcji oraz na jak długi okres.

Rodzajów antykoncepcji, a w tym poszczególnych nowoczesnych metod antykoncepcji, jest wiele i należy dobierać owe metody indywidualnie, co do potrzeb danej pacjentki.

Jakie znaczenie ma Światowy Dzień Antykoncepcji dla zdrowia kobiet?

Światowy Dzień Antykoncepcji ma istotne znaczenie dla zdrowia seksualnego każdej kobiety. Dzięki propagowaniu informacji na temat możliwych środków antykoncepcyjnych, kobiety zyskują coraz większą świadomość między innymi na temat chorób przenoszonych drogą płciową i metodach zabezpieczenia się przed nimi poprzez używanie np. prezerwatywy przez ich partnerów seksualnych.

Dodatkowo Światowy Dzień Antykoncepcji popularyzuje oraz zwiększa świadomość społeczeństwa w kwestiach związanych z dostępnymi metodami antykoncepcji. W dużej mierze dzięki niemu antykoncepcja staje się coraz bardziej powszechnie dostępna. Dostęp ten odgrywa znaczącą rolę w kwestii zdrowia kobiet.

Dzięki powszechnemu dostępowi do antykoncepcji oraz świadomości w tym obszarze uzyskują one coraz większą kontrolę nad swoim ciałem. Na początku XX wieku znacząca liczba kobiet przebywała w ciągłej ciąży. Bez wątpienia miało to wpływ na stan ich zdrowia i w konsekwencji na stan zdrowia kolejnych ciąż oraz urodzonych dzieci. Oczywiście w XXI wieku sytuacja nie wygląda tak tragicznie, jak miało to miejsce wtedy, jednak wciąż należy zwiększać dostęp do antykoncepcji, co pomoże kobietom skuteczniej kontrolować zachodzenie w ciążę, a w konsekwencji dbać o własne zdrowie.

Warto również przytoczyć kwestię niezwiązaną bezpośrednio ze zdrowiem kobiet, jednakże też bardzo istotną. Spora liczba badaczy jest zdania, że kobiety dzięki dostępowi do antykoncepcji (uzyskując tym samym większą kontrolę nad swoim ciałem) mogły zacząć walczyć o równouprawnienie. Nie musiały się bowiem już ograniczać tylko do roli matek i żon oraz być stale ograniczone przez kolejne ciąże. Bez przywiązania do obowiązków domowych, kobiety były w stanie pracować lub edukować się. Tak oto dostęp do antykoncepcji przyspieszył proces równouprawnienia.

Niestety, mimo sporego upływu czasu od XX wieku, problem równouprawnienia kobiet jest wciąż jednym z tematów debaty publicznej. To oznacza, że zwiększona dostępność antykoncepcji, a także świadomość seksualna kobiet jest w stanie nawet dziś przyspieszyć proces równouprawnienia kobiet.

Światowy Dzień Antykoncepcji pełni niezwykle znaczącą rolę, jeśli chodzi o zdrowie oraz ogólnie o sytuację życiową kobiet.

Podsumowanie

Światowy Dzień Antykoncepcji spełnia wiele funkcji, między innymi promuje podejmowanie racjonalnych decyzji w kwestiach planowania rodziny, wpływa na kształtowanie świadomości seksualnej oraz propagowanie edukacji seksualnej czy podnoszenie świadomości na temat antykoncepcji, szczególnie u ludzi młodych. Niewątpliwie działania te korzystnie wpływają na zdrowie seksualne oraz życie kobiet.

Bibliografia

"Światowy Dzień Antykoncepcji 2022: co zmieniła antykoncepcja w życiu kobiet i dlaczego bez niej nie byłoby równouprawnienia?"; [dostęp online sierpnia 2023], dostępny w internecie:

https://dimedic.eu/pl/wiedza/swiatowy-dzien-antykoncepcji-2020-co-zmienila-antykoncepcja-w-zyciu-kobiet-i-dlaczego-bez-niej-nie-byloby-rownouprawnienia

"Światowy Dzień Antykoncepcji"; [dostęp online sierpnia 2023], dostępny w internecie:

https://forumginekologiczne.pl/wiadomosc/swiatowy-dzien-antykoncepcji/24064

"26 września. Światowy Dzień Antykoncepcji"; [dostęp online sierpnia 2023], dostępny w internecie:

https://wiadomosci.wp.pl/26-wrzesnia-swiatowy-dzien-antykoncepcji-6816538987346784a

Inni czytali również

Ismigen- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Ismigen- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Ismigen to szczepionka stosowana w profilaktyce nawracających lub przewlekłych zakażeń górnych oraz dolnych dróg oddechowych . Preparat Ismigen zawiera tabletki podjęzykowe, przeznaczone do stosowania u osób dorosłych oraz dla dzieci w wieku od 3 lat . Lek Ismigen jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
01.08.2023
Atarax - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atarax - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Atarax to produkt stosowany w leczeniu objawowego lęku u dorosłych, świądu oraz podczas premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi. Substancją czynną zawartą w preparacie jest hydroksyzyna chlorowodorku.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.01.2023
Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie
Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której tkanki podobne do endometrium obecne są również poza macicą. Jest to przewlekła, uciążliwa choroba, której diagnostyka jest trudna, a dotarcie do przyczyny dolegliwości pacjentki często zajmuje długie lata. Mechanizm, w jakim dochodzi do rozwoju endometriozy, nie jest do końca wyjaśniony, a objawy są niespecyficzne. Jak zdiagnozować i leczyć endometriozę?

Artykuł
27.10.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!