Co zrobić w przypadku wystąpienia dolegliwości trawiennych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, szczególnie na początku, zaburza równowagę hormonalną organizmu kobiety, dlatego też najczęściej wtedy mogą pojawić się nudności, ból brzucha, wymioty czy inne zaburzenia związane z układem pokarmowym. Dolegliwości te zazwyczaj przechodzą z czasem, gdy organizm dostosuje się do hormonalnych zmian.
Aby poradzić sobie z problemami trawiennymi, można spróbować zmienić porę przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej i zacząć stosować ją przed snem lub wraz z jedzeniem. Jednak należy zrobić to z rozwagą i zgodnie z zasadami, aby nie zaburzyć skuteczności antykoncepcji. Trzeba także pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w błonnik i wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz o piciu odpowiedniej ilości wody każdego dnia.
Jeżeli dolegliwości trwają już przez dłuższy okres czasu lub są mocno nasilone, wówczas może to oznaczać, że tabletki antykoncepcyjne są źle dobrane. W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza ginekologa, który zadba o dobór innego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych lub zaproponuje rozważenie jednej z alternatywnych metod antykoncepcji. Trzeba też wziąć pod uwagę opcję, że objawy, które odczuwają pacjentki, w rzeczywistości mogą być symptomem innego stanu chorobowego.
W przypadku trwałych skutków ubocznych lub wątpliwości co do stosowania antykoncepcji hormonalnej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista może udzielić dokładnych wskazówek i porad dotyczących odpowiedniego postępowania w celu utrzymania skuteczności antykoncepcji oraz pomóc w dostosowaniu metody antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.