Jak działają tabletki antykoncepcyjne na nastrój?
Pigułki antykoncepcyjne są lekami hormonalnymi, zawierającymi progestageny i estrogeny (czy też ich pochodne), których skutki uboczne obejmują m.in. bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe, ale też wahania nastroju. Na zachowanie mogą mieć wpływ zarówno jedno-, jak i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.
Najpewniej jest to związane z wpływem syntetycznych hormonów na neurotransmitery, tzn. substancje, które pośredniczą w komunikacji komórek nerwowych między sobą oraz z innymi komórkami. Jednym z nich jest kwas gamma-aminomasłowy, w skrócie GABA.
GABA wpływa hamująco na przekaźnictwo komórkowe, a na jego wydzielanie mają wpływ np. alkohol lub naturalne hormony steroidowe, powstające np. na skutek przemian hormonu płciowego - progesteronu.
Przypuszczalnie metabolity syntetycznego progesteronu, zawartego w tabletkach antykoncepcyjnych, nie mają takiego efektu i nie dochodzi do wystarczającej stymulacji GABA. Z kolei niewystarczające wydzielanie GABA zostało powiązane z depresją i zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Okazuje się, że hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą również wpływać na działanie dopaminy i serotoniny, tzw. hormonów szczęścia, zmniejszając uczucie nagrody.
Warto wiedzieć, że przyjmowanie innych preparatów hormonalnych niż antykoncepcja również może oddziaływać na nasze zachowanie.
Nie ma jednoznacznych danych co do tego, czy osoba z wywiadem wcześniejszych zaburzeń zachowania będzie je mieć na skutek stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z drugiej strony, są dostępne badania, które dowodzą, że tabletki antykoncepcyjne wręcz zmniejszały objawy depresyjne u kobiet.