Kiedy zacząć starać się o dziecko po odstawieniu antykoncepcji?
Przed podjęciem decyzji o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Specjalista ten może dostarczyć istotnych wskazówek nie tylko dotyczących suplementacji kwasu foliowego i witamin, ale także co do konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań oraz zalecanych szczepień ochronnych przed rozpoczęciem starania się o ciążę.
Już w pierwszym cyklu po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych, organizm kobiety jest zazwyczaj gotowy do zajścia w ciążę. Odstawienie tabletek nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych u dziecka, nawet jeśli ciąża nastąpi tuż po odstawieniu.
Jednak niektóre kobiety mogą potrzebować więcej czasu na przywrócenie równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Ogromne znaczenie będzie miał również wiek. Kobietom, które przez wiele lat stosowały antykoncepcję hormonalną, wydaje się, że przyczyną ich problemów z poczęciem dziecka jest długotrwałe przyjmowanie hormonów.
Jednakże płodność pacjentek maleje w miarę upływu lat, a wiek ma istotny wpływ na zdolność zajścia w ciążę. To, co kobieta może zauważyć po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej po wielu latach jej stosowania to naturalne starzenie się jej organizmu, a nie trwałe skutki działania syntetycznych hormonów płciowych.
Dlatego ważne jest, aby brać pod uwagę wiek i inne czynniki wpływające na płodność, jeśli planuje się rodzicielstwo po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.