Czy antykoncepcja wpływa na płodność w przyszłości?

Opublikowano 24.11.2023

Czy antykoncepcja wpływa na płodność w przyszłości?

Wieloletnie stosowanie antykoncepcji stanowi powszechną praktykę w życiu wielu kobiet. Pomaga uniknąć niechcianych ciąż oraz planować rodzinę zgodnie z własnymi preferencjami. Jednak coraz częściej pojawiają się pytania i niepewności dotyczące wpływu antykoncepcji na płodność kobiet w przyszłości. 

W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu, bazując na najnowszych badaniach naukowych, aby dostarczyć rzetelnej informacji na ten temat i pomóc lepiej zrozumieć ewentualne wpływy antykoncepcji na zdolność do zajścia w ciążę w kolejnych latach.

Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Spis treści

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

W obecnych czasach antykoncepcja hormonalna nie występuje już wyłącznie w postaci podawanych doustnie tabletek. Dostępne są różne formy takie jak plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Pomimo różnicy w formach podawania, wszystkie te środki działają na zasadzie hamowania owulacji. Zawierają dwie grupy hormonów żeńskich płciowych: estrogeny i progestageny.

Dodatkowo antykoncepcja hormonalna wpływa na gęstość śluzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników oraz oddziałuje na błonę śluzową macicy, co ogranicza możliwość implantacji zapłodnionej komórki jajowej.

Dzięki temu skomplikowanemu działaniu, tabletki antykoncepcyjne są skuteczne w zapobieganiu ciąży, jeśli są stosowane regularnie i zgodnie z zaleceniami.

Warto również zaznajomić się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych, aby lepiej zrozumieć sposób ich stosowania, dawkowanie, postępowanie w przypadku pominięcia dawki oraz potencjalne skutki uboczne.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy antykoncepcja hormonalna odbiera płodność?

Antykoncepcja hormonalna ma jedynie przejściowy wpływ na płodność kobiety. Skutki antykoncepcji są w pełni odwracalne, a kobieta bardzo szybko po zaprzestaniu stosowania tabletek odzyskuje zdolność zajścia w ciążę.

Hormony zawarte w tabletkach czy innych formach antykoncepcji hormonalnej nie kumulują się w organizmie, dlatego już po krótkim okresie od ich odstawienia praktycznie nie pozostają żadnych śladów.

Badania naukowe potwierdzają, że doustna antykoncepcja hormonalna może jedynie nieznacznie opóźnić powrót płodności. Jest to związane z czasowym zahamowaniem owulacji i działaniem hormonów.

Jednak żadna z tych metod antykoncepcji nie pozbawia kobiety możliwości zajścia w ciążę na stałe. Współczesne środki antykoncepcyjne zawierają tylko niewielkie ilości hormonów, co minimalizuje ich wpływ na organizm.

To dotyczy zarówno tabletek antykoncepcyjnych, jak i innych form antykoncepcji hormonalnej np. plastry, zastrzyki czy krążki dopochwowe.

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wpłynąć na zdolność zajścia w ciążę po zakończeniu jej używania?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, takiej jak tabletki antykoncepcyjne, plastry i wkładki, nie wpływa trwale na zdolność zajścia w ciążę po zakończeniu jej stosowania.

Kiedy powraca miesiączka po antykoncepcji hormonalnej?

Większość kobiet odzyskuje prawidłowy cykl z owulacją już w pierwszym miesiącu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Jednak nie jest to regułą. Warto dać sobie czas - 3 do 4 miesięcy na wyregulowanie czynności hormonalnych jajników.

Czas potrzebny na powrót płodności może być różny dla poszczególnych kobiet. To zależy od rodzaju antykoncepcji hormonalnej, długości jej stosowania oraz indywidualnych cech organizmu. Niektóre kobiety mogą zajść w ciążę bardzo szybko, podczas gdy inne mogą potrzebować trochę więcej czasu.

Za miarodajny czas, w którym para starająca się zajść w ciążę powinna odnieść sukces, bez względu na rodzaj stosowanej antykoncepcji hormonalnej, uznaje się rok od odstawienia preparatów antykoncepcyjnych.

Kiedy zacząć starać się o dziecko po odstawieniu antykoncepcji?

Przed podjęciem decyzji o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Specjalista ten może dostarczyć istotnych wskazówek nie tylko dotyczących suplementacji kwasu foliowego i witamin, ale także co do konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań oraz zalecanych szczepień ochronnych przed rozpoczęciem starania się o ciążę.

Już w pierwszym cyklu po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych, organizm kobiety jest zazwyczaj gotowy do zajścia w ciążę. Odstawienie tabletek nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych u dziecka, nawet jeśli ciąża nastąpi tuż po odstawieniu.

Jednak niektóre kobiety mogą potrzebować więcej czasu na przywrócenie równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Ogromne znaczenie będzie miał również wiek. Kobietom, które przez wiele lat stosowały antykoncepcję hormonalną, wydaje się, że przyczyną ich problemów z poczęciem dziecka jest długotrwałe przyjmowanie hormonów.

Jednakże płodność pacjentek maleje w miarę upływu lat, a wiek ma istotny wpływ na zdolność zajścia w ciążę. To, co kobieta może zauważyć po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej po wielu latach jej stosowania to naturalne starzenie się jej organizmu, a nie trwałe skutki działania syntetycznych hormonów płciowych.

Dlatego ważne jest, aby brać pod uwagę wiek i inne czynniki wpływające na płodność, jeśli planuje się rodzicielstwo po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Czy są większe szanse na dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

U wielu kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność może wzrosnąć, ponieważ w pierwszych cyklach stymulacja jajników może być silniejsza, co może skutkować uwolnieniem większej ilości komórek jajowych.

To swoisty mechanizm organizmu, który próbuje "nadrobić zaległości" w owulacji spowodowanej czasowym brakiem stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Większa liczba uwolnionych komórek jajowych podczas jednej owulacji zwiększa ryzyko zajścia w ciążę mnogą. Dlatego po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, warto być świadomym tego ryzyka i skonsultować się z lekarzem.

W jakim czasie Twój cykl miesiączkowy wróci do normy w zależności od stosowanego środka antykoncepcyjnego?

Tempo powrotu gospodarki hormonalnej kobiety po odstawieniu antykoncepcji zależy od stanu zdrowia pacjentki oraz rodzaju środka, który był używany. Oto uśrednione czasy powrotu do naturalnego cyklu i płodności po odstawieniu wymienionych hormonalnych środków antykoncepcyjnych:

  1. Implant antykoncepcyjny: Po usunięciu implantu antykoncepcyjnego wiele kobiet odzyskuje płodność już w następnym cyklu, czyli po około miesiącu.

  2. Plastry antykoncepcyjne: Czas powrotu do naturalnego cyklu po odstawieniu plastrów antykoncepcyjnych jest podobny do tabletek antykoncepcyjnych i wynosi około 3 miesiące. Hormony zawarte w plastrach nie gromadzą się w organizmie, dlatego już w krótkim czasie po zaprzestaniu stosowania nie pozostawiają śladu.

  3. Krążek dopochwowy: Po odstawieniu krążka dopochwowego wiele kobiet odzyskuje płodność w ciągu około miesiąca. Zaleca się jednak cierpliwość do momentu wystąpienia pierwszej miesiączki po odstawieniu krążka.

  4. Spirala antykoncepcyjna: Czas powrotu do naturalnego cyklu po usunięciu spirali antykoncepcyjnej wynosi zazwyczaj około 1-2 miesiące.

  5. Zastrzyki hormonalne: Po odstawieniu zastrzyków hormonalnych czas powrotu do naturalnego cyklu i płodności może wynosić nawet do roku (12 miesięcy). Dzieje się tak, ponieważ zastrzyki wpływają na naturalne stężenie estrogenów w organizmie kobiety.

Czy istnieją środki antykoncepcyjne, które są bardziej przyjazne dla płodności w przyszłości?

Dostępne są środki antykoncepcyjne które nie wpływają na płodność praktycznie wcale gdyż nie zawierają hormonów przez co nie oddziałują na owulacje kobiety.

Jeśli pacjentka planuje w przyszłości mieć dzieci i chce minimalizować wpływ antykoncepcji hormonalnej na swoją płodność, to istnieją inne opcje, które można rozważyć ale większość z nich będzie miało niższą skuteczność antykoncepcyjną:

  • Diaphragma i prezerwatywy: Metody te nie zawierają hormonów i nie mają długotrwałego wpływu na cykl menstruacyjny ani zdolność zajścia w ciążę.

  • Metoda objawowo-termiczna: Naturalna metoda planowania rodziny, która polega na monitorowaniu objawów płodności, takich jak temperatura ciała i konsystencja śluzu szyjkowego. Nie wprowadza się żadnych substancji do organizmu, co oznacza, że nie ma długotrwałego wpływu na płodność.

  • Metoda Billingsa polega na obserwowaniu i ocenie konsystencji i ilości wydzieliny pochwowej. W okresie płodnym wydzielina staje się bardziej przejrzysta i elastyczna, co może wskazywać na dni płodne..

  • Metoda ścisłego kalendarza polega na monitorowaniu cyklu menstruacyjnego kobiety i określaniu dni, w których jest największe ryzyko zajścia w ciążę (dni płodne) oraz dni, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niskie (dni niepłodne). Ta metoda wymaga dokładnego prowadzenia kalendarza menstruacyjnego przez kilka cykli, aby określić regularność cyklu.

  • Niehormonalne wkładki: Niektóre wkładki antykoncepcyjne, takie jak wkładka miedziana (intrauterine device, IUD), nie zawierają hormonów. Po ich usunięciu płodność zwykle powraca do normy w krótkim czasie.

Bibliografia

Portal Gyncentrum.pl, [online], [dostęp: 24 września 2023], dostępny w internecie: https://gyncentrum.pl/strefa-wiedzy/ginekologia/antykoncepcja-hormonalna-jak-wplywa-na-plodnosc-kobiety

Portal Dimedic, [online], [dostęp: 24 września 2023], dostępny w internecie: https://dimedic.eu/pl/wiedza/tabletki-antykoncepcyjne-czy-moga-powodowac-bezplodnosc#odstawienie%20tabletek%20antykoncepcyjnych%20i%20ewentualne%20problemy%20z%20zaj%C5%9Bciem%20w%20ci%C4%85%C5%BC%C4%99

Inni czytali również

Jeanine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Jeanine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Jeanine to złożony doustny preparat antykoncepcyjny, którego substancją czynną jest etynyloestradiol oraz dienogest mikronizowany. Preparat cechuje się działaniem antykoncepcyjnym oraz jest stosowany w leczeniu zmian trądzikowych.

Charakterystyka produktów leczniczych
29.10.2023
Antykoncepcja dla kobiet z cukrzycą – na co warto zwrócić uwagę?
Antykoncepcja dla kobiet z cukrzycą – na co warto zwrócić uwagę?

Cukrzyca, stanowiąca jedno z najczęstszych schorzeń przewlekłych na świecie, oddziałuje na wiele sfer życia pacjenta z taką diagnozą. Dla wielu kobiet wyzwanie stanowi nie tylko sama terapia i kontrola tej choroby, ale także planowanie rodziny oraz odpowiedni dobór metody antykoncepcji. Ze względu na specyfikę choroby oraz przeciwwskazania związane z niektórymi środkami antykoncepcyjnymi, wybór odpowiedniej metody wymaga rozważenia wielu czynników. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe informacje, które pomogą kobietom z cukrzycą w świadomym i bezpiecznym wyborze metody antykoncepcji. Antykoncepcja hormonalna jest dostępna tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
27.11.2023
Drosfemine forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Drosfemine forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Drosfemine forte to tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Lek Drosfemine forte zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i drospirenon.

Charakterystyka produktów leczniczych
24.11.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!