Czy kobiety z niewydolnością nerek stosują antykoncepcję?
W związku ze wzrostem ilości kobiet w wieku rozrodczym chorujących na przewlekłą chorobę nerek oraz wzrostem częstości przeszczepów nerek, należy u takich pacjentek zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed ciążą i przygotowanie do niej.
Według ankiet przeprowadzonych wśród personelu medycznego, na pytanie "czy doradzają pacjentkom dializowanym w zakresie antykoncepcji?", 46% odpowiedziało twierdząco. Podobnie w innym badaniu wskaźniki poradnictwa przed zajściem w ciążę były niskie i wynosiły 37,1% w Stanach Zjednoczonych i 27,1% w Kanadzie.
Optymalny moment zajścia w ciążę powinien zostać wspólnie zaplanowany przez nefrologa oraz położnika lub ginekologa specjalizującego się w leczeniu płodu wysokiego ryzyka, aby te kobiety mogły mieć jak najlepsze możliwe rezultaty.
Badanie przeprowadzone w 2020 roku przez naukowców z University of Cincinnati w stanie Ohio, wykazały, iż kobiety cierpiące na niewydolność nerek rzadko stosują środki antykoncepcyjne. Stwierdzono, iż ogólny wskaźnik stosowania antykoncepcji wśród kobiet poddawanych dializie w Stanach Zjednoczonych wynosił zaledwie 5,3%.
Schyłkowa niewydolność nerek u kobiet w ciąży może zwiększać ryzyko niekorzystnych skutków ciąży, w tym stanu przedrzucawkowego, ograniczenia wzrostu płodu i porodów przedwczesnych.
Ważne jest, aby pacjentki zakwalifikowane do przeszczepu nerki stosowały antykoncepcję.
U chorych, stosujących dializę otrzewnową, należy zachować ostrożność w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, a co za tym idzie - odpowiednio dostosować ilość, objętość oraz skład płynu do danej fazy cyklu, ponieważ tabletki antykoncepcyjne mogą doprowadzić do przewodnienia pacjentki.